Karmić Świnię dla Tweensów Uczy dzieci umiejętności zarządzania pieniędzmi

przez Deanna C. White

Przy tak wielu ważnych lekcjach, które w ciągu zaledwie kilku krótkich lat mogą wpajać swoim dzieciom, nic dziwnego, że wielu amerykańskich rodziców przyznaje, że często pomijają uczenie swoich dzieci jednej z najbardziej podstawowych i praktycznych umiejętności potrzebnych do prowadzenia produktywnego życia – jak radzić sobie z pieniędzmi.

Jednak od 2008 r. American Institute of Certified Public Accountants (AICPA) i Ad Council pracują nad wypełnieniem tej luki, wprowadzając do sal lekcyjnych w całym kraju efekt swojej wielokrotnie nagradzanej kampanii «Feed the Pig financial literacy», specjalnie dostosowanej do zestawu «tween».

AICPA i Rada AD stworzyły w 2008 r. «Feed the Pig for Tweens» w nadziei na stworzenie narodu młodych oszczędzających poprzez prowadzenie kampanii edukacyjnej w zakresie finansów, skierowanej specjalnie do uczniów od czwartej do szóstej klasy.

Program jest rozszerzeniem oryginalnej kampanii «Nakarm świnię», która pomaga tym, którzy mają od dwudziestu pięciu do trzydziestu czterech lat przejąć kontrolę nad swoimi finansami poprzez oszczędzanie. Benjamin Bankes, świnia wielkości dorosłego człowieka, który przywołuje wspomnienia o skarbonce, jest ikoną oryginalnej kampanii Feed the Pig.

AICPA Senior Manager – Communications and Consumer Education Melora Heavey powiedziała, że stworzenie programu Feed the Pig for Tweens było idealnym sposobem na zazębienie się z nauką finansów zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

«Wiele osób w grupie docelowej ma małe dzieci, a uruchomienie programu «Tweens» pomaga promować nasze przesłanie dotyczące oszczędności zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych», powiedział Heavey.

Pasza dla Tweens została opracowana przez CarrotNewYork (CNY) przy udziale Nauczycielskiego Komitetu Doradczego i we współpracy z Krajową Radą Nauczycieli Matematyki.

Feed the Pig for Tweens ma na celu wprowadzenie uczniów w wieku od dziewięciu do jedenastu lat odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji finansowych poprzez wzmocnienie umiejętności matematycznych o rzeczywiste scenariusze finansowe, takie jak śledzenie wydatków, budżetowanie i równoważenie książeczki czekowej.

Zamiast traktować Benjamin Bankes jako wzór do naśladowania w dziedzinie finansów, zachęca się jednak dziesiątki osób do naśladowania «Prosiaków Bankierów», dwunastu dynamicznych i zróżnicowanych «oszczędzających i wydających», którzy pomagają dziesiątkom osób analizować nawyki finansowe i tworzyć odpowiedzialne plany finansowe.

Feed the Pig for Tweens obejmuje The Great Piglet Challenge, interaktywną grę online oraz zajęcia typu take-home, Feed the Pig Family Goal, który służy jako trampolina dla uczniów do dyskusji o lekcjach umiejętności finansowych w domu.

Te rodzinne dyskusje finansowe są szczególnie krytyczne przy dzisiejszym stole, według badania AICPA z 2012 roku, które wykazało, że pieniądze są jednym z najniższych priorytetów w rozmowach między rodzicami a ich dziećmi.

Sondaż telefoniczny, przeprowadzony dla AICPA przez Harris Interactive, wykazał, że rodzice częściej omawiają takie kwestie jak znaczenie dobrych manier (95 procent), dobrych ocen (87 procent) oraz niebezpieczeństwa związane z narkotykami i alkoholem (84 procent) niż wartość zarządzania pieniędzmi.

«AICPA uważa, że dzieci muszą od najmłodszych lat uczyć się podstaw przyzwyczajeń związanych z inteligentnymi pieniędzmi, aby wykształcić pozytywne zachowania związane z oszczędzaniem, które będą kontynuowane przez ich młode dorosłe lata», powiedział Heavey. «Mamy nadzieję, że dzięki zabawnym i angażującym komponentom programu Feed the Pig for Tweens, nauczyciele, rodziny i wolontariusze zaczną rozwijać u młodych uczniów podstawy regularnego oszczędzania, które staną się nawykiem na całe życie».

Heavey powiedział, że elementy programu – Przewodnik dla nauczyciela, gry online i działania związane z oszczędzaniem rodziny na wynos – pozostały niezmienione w stosunku do pierwotnego uruchomienia, ale sposób realizacji programu ewoluował.

Wielu nauczycieli nadal korzysta z programu w jego obecnym kształcie, ale dziś niektórzy z nich włączają go również do szkolnych klas edukacji finansowej.

Ponadto kilka państwowych towarzystw CPA współpracuje z lokalnymi organizacjami non-profit, aby przedstawić program poza typową sesją zajęć, powiedział Heavey. Wolontariusze CPA często wybierają pojedynczą lekcję z Przewodnika dla Nauczycieli, aby zaprezentować ją dzieciom, czy to podczas wizyty w klasie, czy podczas imprezy społecznej.

«Zawsze jest zabawnie uczyć się innego, nowego sposobu wykorzystania programu nauczania», powiedział Heavey.

Liz Julin, zastępca dyrektora Colorado Society of CPAs powiedziała, że program nauczania jest zawsze hitem na warsztatach dla nauczycieli w Kolorado.

«Jest duże zainteresowanie ze strony nauczycieli, zwłaszcza przewodnika nauczycielskiego», powiedział Julin. «Nauczyciele uznali, że te informacje można łatwo zaadaptować na lekcje dla gimnazjalistów, a także wprowadzić do specjalnych klas edukacyjnych.»

Od sierpnia 2009 r. zamówiono dziesiątki tysięcy zestawów Feed the Pig for Tweens, docierając do ponad miliona studentów, twierdzą urzędnicy AICPA. Program otrzymał wiele wyróżnień, w tym nagrodę «Nauczycielskiego Wyboru Nauczycieli 2010» oraz tytuł «Curriculum of the Year» (Program nauczania roku) przyznany przez 2009 Excellence in Financial Literacy Education (EIFLE) Awards.

Nauczyciele mogą zamówić drukowane egzemplarze lub pobrać program nauczania bezpłatnie na stronie internetowej Feed the Pig for Tweens. Materiały dla wolontariuszy są dostępne na stronie internetowej AICPA, lub mogą oni odwiedzić swoje państwowe stowarzyszenie CPA.

Artykuły pokrewne:

  • Nakarm świnię – Nakarm przyszłość
  • Kwiecień jest Miesiącem Kultury Fizycznej; Duża liczba programów sprawności finansowej