Kibic baseballu Jeter złapał złe porady podatkowe

przez Gail Perry, redaktor naczelny

Christian Lopez, 23-letni kibic baseballu, który oddał piłkę uderzeniową Yankees’a Derek’a Jeter’a, rzekomo z dobroci serca, otrzymał od wdzięcznej drużyny z autografami kije, piłki i koszulki oraz cztery bilety wstępu na resztę sezonu Yankees 2011.

Lopez jest cytowany jak powiedziałem»,nie zamierzam pozwolić, aby IRS stanął mi na przeszkodzie, aby cieszyć się sobą», w odpowiedzi na oczekiwania, że IRS będzie chciał opodatkować wartość towaru, który otrzymał, szacuje się, że jest wart gdzieś pomiędzy $30,000 a $50,000, chociaż jeden szacunek wspomniany w The New York Times stawia wartość bliżej $120,000. Sama kulka jest szacowana na wartość od 250 000 do 300 000 dolarów.

Oczekuje się, że Jeter przekaże piłkę do Baseball Hall of Fame w Cooperstown, NY.

Dylemat podatku od darowizn

Po pierwsze, zajmijmy się kwestią podatku od darowizn. Skoro Lopez dał piłkę Jeterowi, a wydaje się, że ma ona aktualną wartość, powiedzmy $275,000, czy Lopez jest odpowiedzialny za zapłacenie podatku od darowizn od $275,000? Jeśli odpowiedź brzmi «tak», przypuszczalnie nie byłoby żadnego faktycznego podatku należnego, ponieważ kwota 275.000$ jest prawdopodobnie poniżej dożywotniego progu Lopeza dla nieopodatkowanych prezentów i mógłby on w ten sposób pobić podatek. Zgodnie z obowiązującym prawem, Lopez musiałby przekazać ponad 5 000 000 USD w formie darowizny, aby ten prezent stał się wydarzeniem podlegającym opodatkowaniu.

A może można by argumentować, jak powiedział profesor prawa Uniwersytetu Columbia, Michael J. Graetz The New York Times, , że prezent ofiarowany z oderwanej lub bezinteresownej hojności w ogóle nie podlega podatkowi od darowizn.

Istnieje również precedens z IRS, który sugeruje, że IRS nie będzie szukał podatku od darowizn na to przeniesienie własności. W 1998 roku, kiedy Mark McGwire pobił rekord Rogera Marisa w pojedynczym sezonie home run, IRS szczodrze zgodził się na rezygnację z podatku od darowizn z tytułu przeniesienia własności tej piłki z kibica na McGwire’a.

Nie ma obowiązku płacenia podatku od darowizn, jeśli po prostu zwrócisz przedmiot, który otrzymałeś. Następnie komisarz IRS Charles O. Rossotti porównał zwrot piłki przez kibica do McGwire’a do aktu odmowy nagrody. «Wniosek ten opiera się na analogii do zasad prawa podatkowego, które mają zastosowanie, gdy ktoś natychmiast odmawia nagrody lub zwraca niezamówiony towar». Nie byłoby również podatku od darowizn w tych okolicznościach.»

Opodatkowanie darów, które przyjął Lopez, to inne zwierzę. Miał prawo odrzucić również te nagrody i nie zdecydował się tego zrobić. Podatek dochodowy na pewno ma zastosowanie. Jeśli Lopez zawrze umowę z New York Yankees, w której pomogą mu zapłacić rachunek podatkowy (gest, który byłby jednocześnie zdarzeniem podlegającym opodatkowaniu), nie zmieni to faktu, że Lopez jest odpowiedzialny za deklarowanie wartości nagród jako dochodu i płacenie podatku dochodowego od tej kwoty.

Kwestie podatkowe przechodzą do dodatkowych inningów

Ale co by było, gdyby ta historia poszła w dodatkowe inningi i rozegrała się trochę inaczej? Zamiast zwrócić piłkę Jeterowi i dać mu możliwość przekazania jej do Baseball Hall of Fame, co by było, gdyby Lopez postanowił sam zabrać piłkę do Cooperstown i przekazać darowiznę? Czy miałby prawo do ulgi rzeczowej za swoją wpłatę i związane z nią oszczędności podatkowe?

Paul Dailey, CPA, dyrektor podatkowy w nowojorskim biurze Rothstein Kass, dostał kulkę, wspominając, że jak tylko Lopez ją złapał, stała się ona aktywem kapitałowym. Ulga podatkowa z tytułu wniesienia środka trwałego jest ograniczona do kosztów poniesionych przez darczyńcę. W tym przypadku koszt nieruchomości Lopeza wynosi zero, więc nie ma nic do odliczenia. Jeśli jednak Lopez miałby wykazać wartość kuli jako dochód podlegający opodatkowaniu w swoim zeznaniu podatkowym za 2011 rok i zapłacić podatek od tej wartości, wówczas mógłby wziąć odliczenie od wartości kuli. W najlepszym przypadku odliczenie nie przyniosłoby więcej niż kompensatę dochodu, a zatem nie byłoby oszczędności podatkowych przy zastosowaniu tego podejścia.

Mike Bekas, wspólnik podatkowy nowojorskiej firmy CPA Marks Paneth & Shron, uderzył piłkę z parku swoją analizą sytuacji. «Gdyby [Lopez] zadzwonił do mnie i powiedział: «Mike, co mam zrobić?», powiedziałabym mu: «Musisz się tego trzymać. Musisz trzymać się tej piłki do 10 lipca 2012, rok i dzień po meczu. Teraz stało się to długoterminowym zdobyciem kapitału. «W tym momencie, Bekas wyjaśnił, Lopez mógłby przekazać piłkę do Baseball Hall of Fame i wziąć na cele charytatywne. «I za rok, może być warta więcej niż jest dzisiaj», dodał Bekas.

Czekając rok, a następnie przekazując cenny baseball do Hall of Fame, Lopez złapałby o wiele więcej niż 15 minut sławy i paskudny rachunek podatkowy. Jego darowizna pozwoliłaby mu na odliczenie od podatku na cele charytatywne w wysokości 275.000 dolarów (a może nawet więcej), co daje 41.250 dolarów obniżonych podatków w przedziale 15%.

Niewykorzystane odliczenia z tytułu darowizn na cele charytatywne mogą zostać przeniesione na maksymalnie pięć przyszłych deklaracji podatkowych, dzięki czemu oszczędności podatkowe nie zostaną utracone, nawet jeśli dochód Lopeza podlegający opodatkowaniu nie będzie wystarczająco wysoki, aby pokryć odliczenie (odliczenia na cele charytatywne tego rodzaju nie mogą przekroczyć 50% skorygowanego dochodu brutto).

Zamiast dostawać fajny swag i fotele w pudełku, Lopez mógłby patrzeć na prezent od IRS przekraczający 40.000 dolarów – który mógłby przejść długą drogę do spłacenia swoich szkolnych pożyczek, a nawet kupić swoje własne fotele w pudełku, a piłka skończyłaby w tym samym miejscu, że prawdopodobnie i tak będzie.

A kto wie, Jankesi i tak mogli dać mu te fajne rzeczy w zamian za darowiznę.

Artykuły pokrewne:

  • Homer ball obligacji wywołuje kontrowersje podatkowe
  • Hot dogi, orzeszki ziemne, rozdrobnione dokumenty:Andersen night at the ball park
  • Mark McGwire:IRS rzuca faulową piłkę do wszystkich amerykańskich rozrywek