Kiedy i jak zwolnić klienta

Podczas gdy nowi przedsiębiorcy zajmujący się księgowością mogą ulegać pokusie podejmowania wszelkich działań biznesowych w interesie przychodów, to jednak ten sposób myślenia może się na nich odbić.

Nawet niektórzy uznani właściciele firm księgowych wpadają w tę pułapkę i ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie każde pieniądze klienta są warte czasu i wysiłku. W tym artykule zbadamy znaki ostrzegawcze, że klient może nie być odpowiedni. Podam również kilka wskazówek dotyczących taktownego zwalniania klientów, które udaremniają Twój sukces biznesowy.

4 Oznaki, że może być czas na odpalenie klienta

Więc, skąd wiesz, kiedy byłoby ci lepiej bez klienta? Jeśli masz klientów wykazujących jedną lub więcej z poniższych cech, może nadszedł czas, aby się rozstać.

Oczekują, że będziesz na ich zawołanie . Jeśli dostajesz sms-y o każdej porze i szalone rozmowy telefoniczne o sprawach niecierpiących zwłoki, jest to dobry znak, że masz na rękach klienta o wysokich wymaganiach. Klienci ci mogą wyczerpać twoją energię i odwrócić twoją uwagę do tego stopnia, że utrudniają twoją zdolność do zapewnienia innym klientom wysokiej jakości usług.

Oni nie szanują twojego czasu . Klienci, którzy nie dostarczą Ci krytycznych informacji potrzebnych do wykonania pracy, do której Cię zatrudnili, mogą spowodować poważne problemy z wydajnością. Klienci ci marnują Twój czas i starają się być cierpliwi, ponieważ musisz im stale przypominać, jakie są ich obowiązki i terminy.

Zepchnęli cię do świadczenia usług wykraczających poza zakres tego, co oferujesz innym klientom . Jeśli potrafisz sprawnie i kompetentnie dostarczyć to, o co proszą, może to nie stwarzać żadnych problemów. Jednak może to przynieść stres i pogorszenie sytuacji, jeśli utkniesz w pracy, która jest poza twoją strefą komfortu lub wymaga więcej czasu, niż jesteś w stanie realnie spędzić. A jeśli zaczniesz wykonywać zadania, których ty i twoi pracownicy się boją, zmniejszysz motywację i morale zespołu.

Trudno sobie z nimi poradzić na poziomie interpersonalnym . Czasami może się zdarzyć, że będziesz miał do czynienia z wrednymi klientami, a czasami może się zdarzyć, że ty i klient odkryjecie zderzenie waszych osobowości. Tak czy inaczej, jeśli wspólna praca tworzy stałą atmosferę napięcia lub przeciwności losu, separacja może być najlepszym rozwiązaniem dla Was obu.

Wskazówki dotyczące taktownego zwalniania Klienta

Kiedy zidentyfikujesz, że klient po prostu nie pracuje dla twojej firmy, co dalej? Zanim zaczniesz działać na rzecz zwolnienia klienta, zastanów się, czy istnieje możliwość zaradzenia tej sytuacji.

Czasami klienci są gotowi zrobić to, czego od nich wymagasz, aby związek działał. Ale jeśli jest to oczywiste, że nie będzie to możliwe i zdecydujesz się wypuścić klienta, będziesz musiał postępować ostrożnie, aby nie spalić żadnych mostów po drodze.

Sposób, w jaki najlepiej poradzić sobie z sytuacją zależy od okoliczności, ale oto kilka ogólnych wskazówek, które pomogą uczynić ten proces mniej bolesnym:

1. Bądź szczery, ale dyplomatyczny

Może się to wydawać banalne, ale szczerość jest prawie zawsze najlepszą polityką. Należy tylko starannie dobierać słowa, aby nie obrazić klienta.

2. Przekazać, że decyzja leży w najlepszym interesie obu stron

Zamiast pozycjonować go jako “Po prostu nie chcę już dla ciebie pracować”, podzielasz się tym, że chcesz, aby klient miał możliwość pracy z firmą, która lepiej odpowiada jego potrzebom.

3.Nie zostawiaj ich wysokich i suchych

Bądź ostrożny, kiedy wyciągasz wtyczkę w związku z pracą. Jeśli zwolnisz klienta, gdy będziesz w trakcie pracy nad złożeniem wniosku o pracę, postawisz go w trudnej sytuacji. Zobowiąż się do zawijania luźnych końcówek.

4. Odsyłać je do innych zasobów

Ciężkie uczucia będą mniej prawdopodobne, jeśli będziesz mógł skierować swoich klientów do kogoś innego, kto może im pomóc. Upewnij się tylko, że sugerujesz księgowych lub firm, które są wyposażone do obsługi klienta potrzeb i ilości pracy. W przypadku klientów, z którymi trudno sobie poradzić, możesz skierować ich do katalogu online lub lokalnej izby handlowej, aby szukali zastępstwa, a nie bezpośrednio postawić innego specjalistę w niepewnej sytuacji.

Myśli końcowe

Nie wspominając już o tym, że najskuteczniejszym podejściem do zapobiegania infiltracji firmy przez niewłaściwych klientów jest przede wszystkim to, aby na pokładzie znajdowali się tylko właściwi klienci. Dokładnie rozważ mocne strony swojej firmy, rodzaj pracy, na której chcesz się skupić, ilość pracy, którą jesteś w stanie wykonać i cele.

Mając jasną wizję tego, gdzie teraz znajduje się Twoja firma i gdzie chcesz ją prowadzić, będziesz w stanie lepiej odróżnić swoich idealnych klientów od tych, którzy będą stanowić raczej zobowiązanie niż aktywa.

Powiązane artykuły

Bad Clients and How to Fire Them

4 Wskazówki dotyczące obsługi potrzebujących klientów