Krajowa organizacja ds. akt małżeństwa pozew przeciwko IRS

przez Jasona Bramwella

Krajowa Organizacja ds. Małżeństw (NOM) złożyła 3 października pozew przeciwko IRS, twierdząc, że ma “niepodważalny dowód”, że agencja bezprawnie zwolniła poufne zeznanie podatkowe pro-radycyjnej organizacji ds. małżeństw z 2008 r. do Human Rights Campaign (HRC), organizacji wspierającej małżeństwa osób tej samej płci.

NOM domaga się odszkodowania w wyniku nieuprawnionego ujawnienia, zgodnie ze skargą złożoną przez ActRight Legal Foundation w imieniu NOM w amerykańskim Sądzie Okręgowym dla Wschodniego Okręgu Wirginii.

NOM prosi również IRS o ujawnienie osoby lub osób odpowiedzialnych za ujawnienie poufnych informacji dotyczących zeznań podatkowych organizacji. Nieautoryzowane ujawnienie informacji podatkowych jest przestępstwem karanym karą do pięciu lat więzienia.

W pozwie stwierdzono, że w dniu 30 marca 2012 r. NOM dowiedział się, że nie zredagowany wykaz B do formularza 990, zawierający nazwiska i adresy darczyńców, został nielegalnie skontrolowany i ujawniony przez pracownika lub pracowników IRS, którzy następnie przekazali informacje HRC. Zgodnie z pozwem, HRC podzieliła się informacjami o zeznaniu podatkowym z Huffington Post .

“To jest mrożący krew w żyłach zestaw okoliczności, które powinny zaalarmować cały naród”, powiedział przewodniczący NOM Brian Brown w oświadczeniu pisemnym.

W dniu 30 marca 2012 r., post na blogu na stronie internetowej Huffington Post , asystent generalny HRC Darrin Hurwitz napisał, że w następstwie Kalifornijskiej Propozycji 8, NOM strategicznie wykorzystał duże tajne darowizny na finansowanie anty-gejowskiego ruchu małżeńskiego w całym kraju. Na swoim blogu Hurwitz opublikował nazwy niektórych organizacji i osób prywatnych oraz kwoty, które przekazał na rzecz NOM za działania Propozycji 8.

NOM twierdzi również w swoim pozwie, że HRC opublikowała poufne informacje dotyczące zeznań podatkowych na swojej stronie internetowej w dniu 30 marca 2012 r. lub około tej daty. Zgodnie z pozwem HRC usunęła od tego czasu te informacje ze swojej strony internetowej.

W innym artykule zamieszczonym na stronie Huffington Post w dniu 30 marca 2012 r., jednym z głównych darczyńców NOM był polityczny komitet działania (PAC) dla ówczesnego kandydata na prezydenta republiki Mitt Romney. W 2008 r. PAC przekazał 10 000 USD na rzecz konserwatywnej grupy non profit.

W artykule znajduje się link do pliku PDF harmonogramu B NOM, który zawiera nazwy i adresy dawców NOM, Huffington Post powiedział, że otrzymał go od HRC. HRC stwierdził, że otrzymał dokument od “whistleblowera”. The Huffington Post odmówił usunięcia tego artykułu ze swojej strony internetowej.

W komunikacie prasowym z dnia 30 marca 2012 r., HRC potwierdziła również darowiznę PAC Romney’a na rzecz NOM, w oparciu o “nigdy wcześniej nie widziane dokumenty finansowe z Krajowej Organizacji ds.

HRC twierdziła, że przejrzała kopie wypełnionych przez Romney’a formularzy WKP w Federalnej Komisji Wyborczej, a w 2008 r. nie ujawniono żadnego wkładu do NOM.

“Wiedząc jednak, że często federalne komitety ds. zamówień rządowych tworzą stanowe jednostki komitologii w miejscach, w których nie istnieją limity wpłat lub przepisy dotyczące ujawniania informacji są luźne, HRC odkryła mający siedzibę w Alabamie komitet ds. zamówień publicznych w Ameryce Wolnej i Silnej, który w 2008 r. ujawnił wpłatę 10.000 USD na rzecz NOM”, HRC stwierdziła w komunikacie.

HRC zacytowała również artykuł w Utah’s Deseret News , w którym rzecznik Romney twierdzi, że wkład do Prop 8 został wniesiony, ale nie ma dowodów na ujawnienie wkładu w ten wysiłek.

“Jeśli rzecznik Romney’a jest dokładny, to zarówno Romney’owski PAC jak i NOM mogli naruszyć kalifornijskie przepisy dotyczące ujawniania informacji”, stwierdził HRC.

Prezes NOM John Eastman zeznał 4 czerwca 2013 r. przed komisją House Ways and Means o wycieku poufnych informacji dotyczących zeznań podatkowych organizacji. Powiedział, że NOM złożył 11 kwietnia 2012 r. pisemne wnioski o wszczęcie dochodzenia, zarówno do Generalnego Inspektora Skarbowego Administracji Podatkowej (TIGTA), jak i do Departamentu Sprawiedliwości USA.

“NOM odnotował w tych wnioskach swoje przekonanie, w oparciu o komputerowe dowody kryminalistyczne, które odkrył, że IRS musiał być źródłem ujawnienia informacji”, powiedział Eastman. “TIGTA odpowiedziała w piśmie z dnia 20 kwietnia 2012 r., w którym potwierdziła otrzymanie wniosku NOM i nadała NOM numer skargi 63-1204-0051-C. Na początku dochodzenia pracownicy dochodzeniowi TIGTA starali się ustalić, czy dokument z wewnętrznymi oznaczeniami IRS mógł pochodzić od NOM, ale po wykazaniu przez NOM, że tak nie było, nie otrzymaliśmy żadnych dalszych informacji o dochodzeniu. Jednak od dnia 31 maja 2013 r., ponad rok po złożeniu wniosku, NOM nie otrzymał od TIGTA żadnych informacji wynikających z dochodzenia, o które wnioskowano”.

Eastman stwierdził również, że w sierpniu 2012 r. NOM złożył szereg wniosków dotyczących ustawy o wolności informacji, starając się uzyskać informacje na temat statusu i wyników dochodzenia w sprawie TIGTA. Twierdził, że IRS i TIGTA odmówiły dostarczenia NOM najbardziej istotnych informacji. W odpowiedzi z dnia 3 maja 2013 r. Eastman powiedział, że TIGTA odmówiła uznania istnienia dochodzenia, mimo że NOM otrzymał numer skargi.

Co gorsza, ta ostatnia niereagująca “odpowiedź” TIGTA przyjmuje nawet orwellowskie stanowisko, że ten sam statut, który zakazuje ujawniania poufnych informacji dotyczących zeznań podatkowych podatnika, uniemożliwia ujawnienie sprawcy tego przestępstwa”, powiedział Eastman Kongresowi.

Zeznanie Eastmana przyszło niecały miesiąc po tym, jak urząd skarbowy przeprosił za zbadanie zwolnienia podatkowego grup o konserwatywnych tytułach, takich jak “Tea Party” czy “Patriot”, w ich nazwiskach.

“Jak dotąd, urzędnicy IRS i administracji Obamy zdumiewali nas każdą próbą uzyskania informacji lub odpowiedzi na podstawowe pytania o to, kto wiedział, co w IRS i kto w administracji Obamy miał jakiekolwiek informacje lub udział w tym przestępstwie”, powiedział Eastman w pisemnym oświadczeniu. “Nasz pozew będzie potężnym narzędziem, które zakończy ten proces i przekaże prawdę Amerykanom.”

IRS nie odpowiedział na prośbę o komentarz w sprawie pozwu.