Kryptokursy: Co księgowi muszą wiedzieć

Na Wall Street jest więcej graczy niż w Las Vegas, a spekulacyjne inwestycje w kryptocurrency wykorzystują ten sam “strach przed zaginięciem” (FOMO), który od samego początku był wykorzystywany przez bogatych, szybkich oszustów.

W rzeczywistości Wall Street Journal niedawno zacytował byłego komisarza SEC, który zasiada w zarządzie firmy z łańcuchem blokad, opisując początkowe oferty monet (ICO) i szał otaczających je inwestycji krypto walutowych jako “szalony Dziki Zachód – to “Wilk z Wall Street” na sterydach”. W tym artykule postaram się przedstawić pewne informacje i tło wokół krypto walut i ICO, które mogą być istotne dla specjalistów księgowych, aby wiedzieć.

Podobno zmarły, wielki P.T. Barnum powiedział kiedyś: “Co minutę rodzi się frajer”, a wskaźnik urodzeń źle poinformowanych dzieci musi wyraźnie wzrosnąć, ponieważ ten sam zły proces decyzyjny, który dał nam kredyty hipoteczne bez dokumentacji w 2007 r., rozpoczęcie dostaw zwierząt domowych z 300 milionami dolarów kapitału wysokiego ryzyka w 2001 r., XX-wieczne farmy lamy i XVII-wieczne holenderskie kontrakty futures na żarówki tulipanowe doprowadziły do powstania kryptotek i ICO w 2018 roku.

Dla przypomnienia, waluty kryptograficzne są nowym rodzajem pieniądza cyfrowego, który nie jest wspierany przez centralny organ bankowy, a początkowe oferty pieniężne (ICO) są sprzedażą nieregulowaną, w której inwestorzy wymieniają realny pieniądz na jednostki pieniądza cyfrowego.

Kapitalizacja rynkowa 100 najlepszych kryptokurwalut, jak piszę to na początku marca 2018 r., wynosi 382 miliardy dolarów i waha się z dnia na dzień dziko. Wśród 100 najlepszych walut, jak piszę, to Bitcoin, z kapitalizacją rynkową w wysokości 167,4 mld dolarów; Ethereum (72,5 mld dolarów kapitalizacji rynkowej), jak również kilka innych “walut”, które obciążają już cienką wiarygodność branży, w tym następujące:

  • Dogecoin (pozycja nr 37, z raportowanym limitem rynkowym na dzień 3/12/2018 r. na poziomie prawie 477 milionów dolarów) został podobno stworzony jako żart. (Maskotka Dogecoin to obrazek psa, który został użyty w “doge” memy – która była jedną z najlepszych memy 2013 roku).
  • Basic Attention Token (stopień #56, limit rynkowy 276 milionów dolarów na 3/12/2018) jest tokenem, który może być używany “do uzyskania różnych reklam i usług opartych na uwadze na platformie Brave [przeglądarki internetowej]”. Niestety, Brave nie pojawia się jako popularna przeglądarka internetowa wiele z dowolnego miejsca, co prowadzi mnie do przekonania, że ten model biznesowy może być nieco podejrzane.
  • Dentacoin (pozycja nr 74, limit rynkowy 191 milionów dolarów na 3/12/2018), który sam w sobie rozlicza się jako “rozwiązanie łańcucha blokowego dla globalnego przemysłu stomatologicznego”. Wow – tylko to, czego wszyscy potrzebowaliśmy – alternatywa dla gotówki przy płaceniu dentystom.

Podczas gdy twórcy żartowali, śmieją się aż do banku – łączna kapitalizacja rynkowa tych trzech kryptokur walut wynosiła w tym czasie ponad 900 mln dolarów.

Dwie z głównych klas kryptokur walut to “monety” i “żetony”. Chociaż obie można rozważać, powinieneś wiedzieć:

  1. Monety są przeznaczone do użycia jako pieniądze – mogą być używane do transakcji i mogą być podzielone na ułamkowe odsetki. Monety działają na tej samej platformie co kryptokur waluta – na przykład, księga Bitcoinów śledzi własność wszystkich wybitnych Bitcoinów, a także służy jako rozproszona infrastruktura prowadząca księgowość.
  2. Żetony są walutami kryptokurczowymi, które wykorzystują inną platformę kryptokurczową do przechowywania swojej księgi . Wiele tokenów kryptocurrencies korzystać z platformy Ethereum (konkurent Bitcoin), aby nagrać księgę dla swoich żetonów, a niektóre firmy zaczynają korzystać z tej i innych platform do rzeczy, takich jak prywatne księgi spółki akcyjnej, tytuł nieruchomości i więcej.

FOMO wokół krypto walut jest tak silny, że rynek spekulacyjny był opisywany w odcinku z 11 marca 2018 r. z Johnem Oliverem w zeszłym tygodniu, ale nie jest on jedynym, który jest gimnastykiem na rynku krypto walut, który ma wszystkie znaczniki klasycznej bańki aktywów – inne obejmują:

  • Atlantycki Derek Thompson (10 stycznia 2018 r.) napisał kolumnę “It Is Silly Season in the Land of Cryptocurrency”, w której porównuje aktualny entuzjazm Bitcoina i łańcuchów blokowych do bańki dot com w 2001 roku.
  • Reuters opracował historię porównującą aktualny rynek kryptokurwalutowy oraz towarzyszącą jej infografikę ukazującą nieracjonalne skoki pułapu rynkowego, gdy firmy zmieniają nazwę, aby umieścić w niej słowo “łańcuch blokowy”. Średni limit rynkowy akcji potroił się po dodaniu słowa “łańcuch blokowy” do nazwy akcji.

Pozostaję optymistą co do przyszłości technologii łańcucha blokowego i księgi rozproszonej, ale ostrzegam, że należy zachować ostrożność w kontaktach z kryptokur walutami.FOMO jest zaraźliwe, i jest bardzo niebezpieczne dla jaja w gnieździe. W moim życiu FOMO prawie zawsze było początkiem złych decyzji biznesowych – pamiętaj więc, że kiedy coś wydaje się zbyt dobre, aby było prawdziwe, to prawie na pewno jest.

Uwaga: Ten artykuł jest przeznaczony do zapewnienia pewnego tła i informacji dotyczących kryptokur walut. Artykuły AccountingWeb i wpisy na blogu na pokrewne tematy z ostatniego roku zawierają :

– Kompletny przegląd technologii łańcuchów blokowych” Octal Info Solutions (obejmuje bloki, łańcuchy oraz publiczne/prywatne)

– “What You Need to Know About Cryptocurrency” autorstwa Matthew Maya (obejmuje traktowanie podatkowe, itp.)

– “Taxation on Overseas Income, Bitcoin and Drugs” autorstwa Craiga Smalleya, EA

– “Why Bitcoin Owners Should Worry About the IRS” Anthony’ego M.

– “Przygotowanie księgowych do łańcucha blokowego w 2018 r.” autorstwa Craiga Lebraua

– “Blockchain. Reality or Fiction” Iana Vacina

– “Forensic Accounting and Cryptocurrencies” autorstwa Davida Kirby’ego