Marathon Marketing

przez Jack LaRue

Stwierdziłem, że marketing jest bardzo podobny do biegania. Lepiej jest zrobić trochę tego konsekwentnie, niż próbować zrobić za dużo na raz. Jeśli nie jesteś w formie, próba przejechania 10 mil w ciągu jednego dnia nie rozwiąże twojego problemu. To tylko sprawi, że będziesz wkurzony i nerwowy i mniej prawdopodobne, że wyjdziesz tam jutro. Z drugiej strony, krótkotrwały bieg kilka razy w tygodniu daje dużo większe szanse na osiągnięcie rezultatów – a następnego dnia możesz pójść trochę dalej.

Marketing jest taki sam. Nie ma nic, co można zrobić, aby zmienić swój wizerunek w ciągu nocy. Tajemnica polega na tym, aby robić to trochę na raz i robić to konsekwentnie. W rzeczywistości często bardziej efektywne jest zwiększenie częstotliwości tego, co już robisz, niż podjęcie zupełnie nowego wysiłku.

Dobrym sposobem na zwiększenie spójności marketingu jest myślenie o bieżących działaniach. Masz solidny newsletter lub e-newsletter? Czy robisz jakąś reklamę? A co z direct mail lub e-mail? Wystąpienia publiczne? Webinaria? Imprezy sieciowe? Zapisz to wszystko.

Dalej, zdobądź kalendarz. Wprowadź daty rozpoczęcia każdego działania marketingowego – daty uruchomienia reklam, daty wysyłania e-maili, daty zaręczyn i tym podobne.

Teraz, cofnij się i spójrz na swój nowy kalendarz marketingowy. Czy widzisz jakieś luki? Jakieś daty, w których narosło wiele działań marketingowych? Jeśli tak, to może warto zastanowić się, jak wypełnić te luki. Nie musisz koniecznie wymyślać nowych działań marketingowych. W wielu przypadkach bardziej efektywne jest po prostu częstsze powtarzanie dotychczasowych wysiłków.

Jest to świetny sposób na zwiększenie częstotliwości i spójności. A prowadząc mniej działań marketingowych częściej, możesz przekonać się, że uzyskujesz lepsze wyniki w krótszym czasie. Wielokrotne kontakty są bardziej efektywne niż jakiekolwiek pojedyncze wydarzenie.

Pamiętaj, że poprawa Twojej efektywności marketingowej nie zawsze oznacza spróbowanie czegoś zupełnie nowego. Zamiast tego chwyć się za kalendarz i zobacz, czy możesz po prostu robić to, co już robisz bardziej konsekwentnie. Niezależnie od tego, czy prowadzisz maraton, czy kampanię marketingową, powolny i stabilny wygrywa wyścig.

Przeczytaj więcej artykułów marketingowych autorstwa Jacka LaRue.

O autorze:

Jack LaRue jest starszym wiceprezesem myPay Solutions w Thomson Reuters Tax & Accounting.