Maryland CPAs walczą z proponowanym podatkiem od usług świadczonych w ramach wolnych zawodów

przez Anne Rosivach

Maryland CPAs podejmują skoordynowane wysiłki w celu zwalczania proponowanej sprzedaży i stosowania podatku od usług profesjonalnych, który będzie miał zastosowanie w szczególności do usług doradztwa w zakresie zarządzania i przygotowania podatkowego. Prawodawcy w Maryland zaproponowali ten środek jako jeden ze sposobów na rozwiązanie problemów budżetowych państwa.

“Rządy federalne i stanowe nakazują składanie różnych deklaracji podatkowych, które są tak skomplikowane, że większość małych firm i osób prywatnych korzysta z usług CPA, aby pomóc w składaniu deklaracji”, wyjaśnił dyrektor wykonawczy Maryland Association of CPAs (MACPA), Tom Hood. “Wydaje się niesprawiedliwe, aby następnie opodatkować usługi, których potrzebują, aby pozostać w zgodzie z przepisami”.

Hood i innych członków MACPA, który wziął czas poza sezonem, aby zeznawać o House Bill 1051, Sprzedaż i wykorzystanie podatku – usługi przed Maryland House Ways and Means Committee, stwierdził, że są przeciwne ustawodawstwu, ponieważ:

  • Opodatkowanie profesjonalnych usług, takich jak przygotowanie podatkowe i doradztwo w zakresie zarządzania, zaszkodziłoby małym przedsiębiorstwom i osobom prywatnym w środku bardzo wrażliwej gospodarki.
  • Egzekwowanie tego środka byłoby prawie niemożliwe. Podatki od usług świadczonych w ramach wolnych zawodów są trudne do określenia, obliczenia i egzekwowania. Trzy stany – Floryda, Michigan i Iowa – próbowały tego i musiały je uchylić z powodu tej złożoności.
  • Postawiłoby to Maryland CPA i dostawców usług w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej. Państwa sąsiednie nie nakładają takich podatków, co zmniejsza konkurencyjność umów CPA zawartych przez Maryland i zmusza je do przenoszenia usług podlegających opodatkowaniu do swoich biur poza granicami państwa, jeżeli mają taką możliwość. To również spowoduje przeniesienie dochodów związanych z tymi usługami do tych państw.
  • To nieuczciwa polityka podatkowa. Jeśli masz do czynienia z doradztwem podatkowym i usługami przygotowywania podatkowego, to dlaczego nie wszystkie usługi?

Hood zamknął dzień zeznań, dając prawodawcom jeden przykład tego, jak prawo wpłynęłoby na mieszkańców państwa. “W przypadku uchwalenia ustawy wzywającej do wprowadzenia podatku od sprzedaży usług (HB 1051), każdy Marylander, który doświadczy śmierci bliskiej osoby, będzie musiał zapłacić 6 proc. na przygotowanie deklaracji podatku od nieruchomości. To znaczy, że proponujesz podatek od podatków.”

W wymianie z AccountingWEB, Hood dał dodatkowy wgląd w wiele problemów, które mogłyby być związane z podatkiem od usług profesjonalnych:

Dlaczego Floryda, Michigan i Iowa uchyliły podatki od usług profesjonalnych w tak krótkim czasie?

Hood: Floryda uchyliła to lata temu tuż po wdrożeniu i Michigan i Iowa niedawno. Powodem była trudność w przestrzeganiu przepisów.

Jakie są niektóre z potencjalnych problemów związanych ze zgodnością?

Hood: Jak oblicza się, gdzie i kiedy dostarczane są usługi niematerialne, takie jak podatki, doradztwo i rachunkowość, oraz do/z gdzie? Proszę pozwolić, że podam przykład: A Maryland CPA bierze udział w konferencji w Nowym Jorku i pracuje zdalnie. Świadczy on usługi podatkowe i księgowe na rzecz klienta posiadającego biura w Delaware, Maryland i Virginii. Skąd pochodzą jego usługi i w jakich jurysdykcjach są one opodatkowane? Czy usługa podlega opodatkowaniu w Nowym Jorku (jego fizyczne miejsce zamieszkania), czy też jest przypisana do stanów klienta, dla którego pracuje? Możesz zobaczyć, jak duży może to być bałagan dla każdej wielkości firmy CPA i dla osób pobierających podatki, gdy próbują sprawdzić zgodność z prawem.

Jak byłby nakładany i egzekwowany podatek od usług świadczonych w ramach wolnych zawodów w Maryland? Czy byłby on oparty na przykład na dochodach brutto?

Kaptur: Wpływy brutto były rozważane przy kilku okazjach i zostały pokonane. Zdecydowanie sprzeciwiamy się temu, ponieważ jest to zasadniczo niesprawiedliwe. Ten rodzaj podatku może spowodować, że podatnik biznesowy zapłaci duży rachunek podatkowy nawet przy stratach operacyjnych netto i ewentualnie w gotówce. Mogłoby to doprowadzić do bankructwa lub innych istotnych niezamierzonych szkód. Maryland zryczałtował usługi podatkowe i konsultingowe w konkretnych przepisach, aby opodatkować całą listę usług, o których zeznawaliśmy i zmobilizowaliśmy sprzeciw wobec naszych CPA.

Minnesota rozważa wprowadzenie podatku od usług księgowych i prawnych. Czy podatek z Maryland miałby zastosowanie tylko do usług doradztwa w zakresie zarządzania i usług podatkowych? Czy miałby on zastosowanie do przygotowania podatkowego?

Hood: Tak, podatek od usług wyraźnie wymienia zarówno doradztwo, jak i przygotowanie podatkowe.

Tom Hood pisze na swoim blogu, że kilku członków komisji House Ways and Means zadawało pytania podczas zeznań o uczciwości, na przykład”,Dlaczego prawników nie ma na liście?” Pytali również o składnik “podatek od podatków” i wymieniali liczne listy z Maryland CPA i firm.