May Day: Odchodzący na emeryturę profesor księgowości z Teksasu, aby wygłosić mowę wstępną

przez Jasona Bramwella

Po czterdziestu trzech latach kariery akademickiej, z których ostatnie trzydzieści cztery zostały spędzone jako profesor, przewodniczący i dziekan na wydziale księgowości Uniwersytetu Teksańskiego w Austin McCombs School of Business – doktor Robert May , będzie przemawiać do 2013 roku absolwentów studiów magisterskich z zakresu rachunkowości zawodowej (MPA) po raz ostatni.

69 maja, który przechodzi na emeryturę jako Stuletni profesor rachunkowości KPMG , poda adres początkowy dla studentów MPA w piątek 17 maja.

“Myślę, że to bardzo miły zaszczyt. Daje mi to szansę powiedzieć studentom ostatnią rzecz”, powiedziała May księgowa.

Podczas jego kadencji, May jest przypisywany do rozwoju McCombs School of Business MPA programu, w którym studenci kończą zarówno licencjat i magisterium w rachunkowości po pięciu latach. May pracował również z Big 4 i krajowych firm, aby studenci mogli spełnić swoje wymagania stażu w czwartym roku programu MPA.

“Ten stopień, który jest zintegrowany w ramach studiów licencjackich i magisterskich, jest obecnie na najwyższym miejscu w kraju i model edukacji w zakresie rachunkowości”, Lillian Mills, profesor rachunkowości i przewodniczący wydziału rachunkowości w McCombs School of Business , powiedział AccountingWEB. “Jako koordynator wydziału ds. programu komercjalizacji Master of Science in Technology od 2010 roku, Bob zostawi po sobie trwałe dziedzictwo teksańskiej gospodarki, w miarę jak coraz więcej studentów kierunków ścisłych i technicznych będzie się uczyć, jak przekształcać swoje pomysły w rentowne przedsiębiorstwa”.

Claire Williams, która ukończy 17 maja z MPA i Bachelor of Business Administration in Accounting , powiedziała AccountingWEB, że May nauczył pierwszy kurs rachunkowości, który odbyła na Uniwersytecie w Teksasie i jest jednym z powodów, dla których podjęła studia w zakresie rachunkowości.

“Fundament rachunkowości jest ważny dla wszystkich kierunków biznesowych, a dr May pomaga studentom zrozumieć ten fundament i budować go podczas kolejnych kursów”, mówi Williams, który we wrześniu rozpocznie pracę w biurze Ernst & Young w Dallas jako pracownik asekuracyjny. “Poza klasą, dr May ciężko pracuje, aby pomóc uczniom w zajęciach pozalekcyjnych i pomaga im w pełni wykorzystać ich możliwości w McCombs. Jako były dziekan szkoły biznesu, dr May jest świadomy wielu możliwości, jakie mają studenci w czasie pobytu na Uniwersytecie w Teksasie”.

Osiągnięcia w karierze zawodowej

Po otrzymaniu w 1970 r. doktoratu z zakresu księgowości z Michigan State University, May udał się na Uniwersytet Waszyngtoński, gdzie spędził kolejne dziewięć lat jako adiunkt i docent księgowości. W 1972 roku May skorzystał z rocznego urlopu jako visiting assistent profesor na Uniwersytecie Stanforda.

W 1979 r. May został zatrudniony przez wydział księgowości Uniwersytetu Teksańskiego, a w czerwcu tego samego roku dołączył do tej instytucji jako profesor zwyczajny.

“Każde moje nauczanie od 1979 do 1992 roku było audytem. Robiłem to, ponieważ wydział potrzebował tej szczególnej dyscypliny, a ja byłem w stanie to zrobić”, mówi.

Od 1980 do 1984 roku May pełnił funkcję przewodniczącego działu księgowości. W ciągu tej czteroletniej kadencji, głównym osiągnięciem Maja było wynalezienie i zatwierdzenie pięcioletniego programu MPA.

“Nasz dział księgowości był często powtarzającym się działem numer jeden w kraju, a to z powodu pewnych rzeczy, które postanowiliśmy zrobić w latach 80-tych”, mówi. “Uczelnia zmieniała wówczas swoje standardy, więc przeszliśmy trudne przejście od nauczania / podręcznika / kultury naukowej do organizacji intensywnie uczącej i badawczej. Musieliśmy to zrobić jako pojedynczy wydział, a następnie wspólnie poprzez nasze standardy. Pięcioletni program jest tego częścią. To jest teraz rdzeń naszego programu MPA.”

W latach 1988-1992 pełnił drugą czteroletnią kadencję na stanowisku kierownika wydziału. W tym czasie udało mu się zawrzeć umowę z różnymi firmami CPA na praktyki studenckie w MPA. May mówi, że impulsem dla programu praktyk było to, że studenci, którzy ukończyli studia z dyplomem MPA po pięciu latach, musieli dojrzeć zarówno osobiście, jak i zawodowo.

“Każdego roku staramy się negocjować z poprzednikami firm z “Wielkiej Czwórki” oraz z firmami krajowymi na temat podstawowych zasad postępowania z naszymi studentami, traktowania ich dobrze i konkurowania w sposób profesjonalny i godny”, mówi May. “Czuliśmy, że musimy przyprawić studentów MPA, aby dać im większą szansę dojrzewania jako profesjonaliści. Przedstawiciele “Big 4″ powiedzieli nam, że mogą zatrudnić dowolną liczbę stażystów w miesiącach zimowych i wczesnowiosennych. Zwróciłem to do wydziału z rekomendacją, że jest to nasza jedyna i jedyna nadzieja na to, że większość naszych młodych studentów otrzyma ten dodatkowy impuls w swojej edukacji”.

W trakcie czwartego roku pięcioletniego obowiązku MPA studenci odbywają jesienią kurs rewizyjny, a następnie spełniają wymagania stażowe od stycznia do przerwy wiosennej. Po wiosennej przerwie audytorzy odbywają krótkie kursy do końca semestru, mówi Maj. Studenci podatkowi odbywają krótkie kursy w styczniu, a następnie praktykę w firmach od lutego do 15 kwietnia.

“W sumie, studenci dostają około dziewięciu punktów, w tym staż. Ponieważ mieli pracę w zimie, nie potrzebowaliby pracy w lecie, mogliby zostać w szkole letniej, zająć sześć godzin i nie stracić nic na postępach na drodze do ukończenia studiów”, mówi May. “Rekrutacja na staż jest na wiosnę trzeciego roku, i to jest jak szaleństwo karmienia. Wielu studentów otrzymuje po zakończeniu stażu stałą ofertę pracy, ponieważ firmy dokładnie się im przyjrzały i mają szansę je ocenić. To naprawdę satysfakcjonujące, czy pięcioletni program był odpowiedni do przygotowania naprawdę dobrych specjalistów”.

Od 1992 do 1995 roku May pełnił funkcję starszego dziekana stowarzyszonego McCombs School of Business. Następnie, w 1996 roku, po spędzeniu jednego roku jako tymczasowy dziekan, May został mianowany dziekanem, stanowisko, które zajmował do 2002 roku. Jako dziekan May pomógł szkole zebrać ponad 150 milionów dolarów w prezentach, w tym 50 milionów dolarów w prezencie imieninowym od teksańskiego biznesmena Reda McCombsa w 2000 roku.

Od czasu opuszczenia dziekanatu May prowadzi różne kursy z zakresu finansów i rachunkowości zarządczej. Mówi, że jego styl nauczania to więcej wykładów/dyskusji w porównaniu z nauczaniem metodą case-method.

“Nie jestem prawdziwym nauczycielem kazuistyki. To wymaga innego rodzaju stylu, predyspozycji intelektualnych i tak dalej”, mówi May. “W dziedzinie księgowości, rzadko zdarza się, żebyś wykonał pracę, chyba że robisz w klasie problemy i ćwiczenia z uczniami uczestniczącymi w rozwiązaniach. Uczniowie muszą do pewnego stopnia dostosować swoje style uczenia się do tej dyscypliny” – mówi May.

Majowy styl nauczania wykładów/dyskusji to taki, z którego skorzystał w 2013 roku absolwent Williams.

“Jego klasa jest skupiona wokół wykładów, które zawierają wyjaśnienie informacji, a następnie ćwiczenia prowadzone przez nauczyciela”, mówi. “Ćwiczenia te zazwyczaj obejmują wpisy do dziennika i T-rachunków, aby pomóc uczniom zrozumieć różne składniki bilansu i rachunku zysków i strat. Dr May przygotowała mnie do zrozumienia sprawozdań finansowych i relacji między każdym z tych elementów”.

“It’s Been a Great Run”

Spoglądając wstecz na swoją trzydziestoletnią karierę na Uniwersytecie w Teksasie, May nie ma nic innego do powiedzenia na temat swojego wydziału księgowych i pracowników w McCombs School of Business.

“Moi koledzy z księgowości byli po prostu absolutnie wspaniałą grupą wydziałów i przyjaciół, a ja nie mogę powiedzieć wystarczająco dużo o ich zbiorowych i indywidualnych talentach”, mówi. “Pracownicy byli wspaniali, jeśli chodzi o nieustanne doskonalenie szkoły na przestrzeni lat i byli dumni i oddani jakości tego, co dostarczamy. Mogę szczerze powiedzieć, że w ciągu tych wszystkich trzydziestu czterech lat mniej niż garstka ludzi nie spełniła mojego wyobrażenia o wysokich standardach zawodowych i osobistych. To błogosławieństwo i przekracza wszystko, czego można się spodziewać.”

Ale to, co May mówi, że najbardziej będzie mu brakowało w nauczaniu, to interakcja z uczniami.

“Uwielbiam tę dyscyplinę, a kiedy byłem aktywnym badaczem, uwielbiałem chodzić na seminaria i mieszać ją z innymi, próbując znaleźć to, co było słuszne, co było złe, a co zostało wykazane przez dowody, a co nie. To świetne zajęcie. Ale najbardziej zależało mi na umiejętności przekazywania i pomagania uczniom w zrozumieniu dyscypliny. Uczniowie, których uczyłem i z którymi byłem związany, byli świetni”, mówi.

Jak May będzie się cieszył swoją emeryturą? Mówi, że grając w golfa, ale także dobrowolnie zasiadając w zarządach i pomagając grupom non-profit.

“Jako dziekan, prowadziłem dość dużą organizację non-profit, w całości należącą do Uniwersytetu Teksańskiego w Austin McCombs School of Business, i wiele się z niej nauczyłem”, mówi May. “Ponieważ mam wykształcenie z zakresu finansów i księgowości, mogę pomóc organizacjom non-profit w poruszaniu się po ich finansowych ograniczeniach i mogę pomóc w zakresie strategii, personelu i innych kwestii związanych z zarządzaniem ogólnym. Nie mam potrzeby ani celu, aby zarabiać pieniądze, więc pomyślałem, że to jest czas, aby oddać je poprzez konsultacje pro bono i nierekompensowane usługi w zarządach.

“To był wspaniały bieg”, podsumowuje. “Jestem bardzo szczęśliwy na emeryturze. Miałem wiele okazji do sensownej pracy, co jest jednym z wielkich błogosławieństw w życiu, i trzydzieści cztery lata obcowania z dobrymi ludźmi.”

Artykuły pokrewne:

  • AICPA honoruje najlepszych edukatorów rachunkowości
  • 10 Wskazówki dotyczące zatrudniania absolwentów szkół wyższych