Mentorzy Ernst & Young sprawiają, że college staje się rzeczywistością

przez Deanna C. White

Dla pochodzącej z Nowego Jorku Marii Prestigiacomo, droga do college’u była czymś, co zawsze mogła sobie jasno wyobrazić. To dlatego, że jej rodzice, włoscy imigranci, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych, aby realizować swoje marzenie o lepszym życiu, ciężko pracowali, aby nauczyć czwórkę swoich dzieci doceniać wartość edukacji.

«Mój tata zaszczepił w nas chęć nauki», powiedział Prestigiacomo. «Nauczył nas, jak ważne jest wznoszenie się ponad wyzwania, by zdobyć nasz stopień.»

Kiedy więc Prestigiacomo, obecnie starszy współpracownik Ernst & Young w Bostonie, Massachusetts, miał okazję przekazać tę jazdę innym, nie wahała się.

Prestigiacomo jest jednym z ponad 200 pracowników Ernst & Young w Stanach Zjednoczonych, którzy pomagają uczniom szkół średnich o niskich dochodach w postrzeganiu college’u jako rzeczywistości poprzez udział w inicjatywie College MAP (Mentoring for Access and Persistence) firmy.

Cosponsorowany przez organizację non-profit College for Every Student (CFES), College MAP jest formalnym programem mentorskim dla studentów, którzy nie mają wystarczających środków na naukę, mającym na celu demistyfikację procesu ubiegania się o studia i płacenia za nie.

Rozpoczęty w 2009 roku College MAP zachęca studentów, którzy być może nie rozważali ubiegania się o przyjęcie do college’u, do zrobienia tego poprzez łączenie zespołów mentorów Ernst & Young z grupami uczniów szkół średnich na comiesięczne sesje dotyczące dostępu do szkolnictwa wyższego.

Mentorzy zaszczepiają w studentach korzyści płynące z kształcenia na poziomie wyższym przez całe życie, pomagają im poruszać się po procesie ubiegania się o studia i pomoc finansową, zapoznają z życiem w kampusie oraz uczą umiejętności uczenia się i wytrwałości niezbędnych do osiągnięcia długotrwałego sukcesu.

Organizatorzy programu mówią, że studenci stanowią zróżnicowaną grupę. Pochodzą z dwunastu różnych miast, w tym Chicago, San Jose i Nowego Jorku. Wielu z nich to Amerykanie pierwszego lub drugiego pokolenia. Liczni studenci są pierwszymi w swoich rodzinach, którzy uczęszczają na studia. Niektórzy z nich znosili osobiste trudy. Wszyscy potrzebują pomocy finansowej, aby ukończyć swoją edukację.

Jest to program szeroko przyjęty przez społeczność Ernst & Young, mówią urzędnicy Ernst & Young; być może nie dziwi fakt, że prawie jedna trzecia wszystkich pracowników Ernst & Young to pierwsi w swoich rodzinach, którzy ukończyli studia.

Do tej pory ponad 145 licealistów z całych Stanów Zjednoczonych pomyślnie ukończyło dwuletni program MAP College. Dziewięćdziesiąt procent z nich zapisało się do college’ów w całym kraju.

Dla pochodzącej z Bostonu Jessici Diaz, która była mentorem Prestigiacomo i studiuje pielęgniarstwo na Uniwersytecie Massachusetts w Bostonie, możliwość uczestniczenia w programie MAP College przekształciła jej podróż do college’u z mglistego i odległego pomysłu w bardzo realny i osiągalny cel.

«W gimnazjum, ostatnią rzeczą, o której myślałem, była szkoła wyższa. Nie wiedziałem, kiedy powinienem zacząć planować studia, ani jakie pierwsze kroki powinienem podjąć, aby się do nich zapisać», powiedział Diaz. «Kiedy pojawił się college’owy MAP, zdałem sobie sprawę, że jestem w samą porę. Bez nich moja podróż do college’u byłaby o wiele trudniejsza i bardziej stresująca.»

Diaz powiedziała, że doradztwo Kolegium MAP krok po kroku w procesie aplikacji na studia, comiesięczne «sesje koleżeńskie» z mentorami i wizyty w college’u były nieocenione w zapewnieniu, że z powodzeniem zapisała się na studia i otworzyła oczy na dostępne dla niej możliwości edukacyjne oraz scementowała swoje cele.

«Nawet po rozpoczęciu pierwszego roku studiów, College MAP pomógł mi z materiałami szkolnymi, których potrzebowałem, a ja nadal jestem w kontakcie z moim mentorem MAP i ludźmi, których poznałem w ramach programu», powiedział Diaz. «Jestem niezmiernie wdzięczny za pomoc, którą otrzymałem poprzez College MAP.»

Prestigiacomo powiedziała, że to był zarówno zaszczyt, jak i przyjemność widzieć, jak jej podopieczni, w tym Diaz, wyrastają z niepewnych juniorów z mglistymi i niezdefiniowanymi marzeniami o college’u, do udanych i zdeterminowanych studentów, którzy są mocno na swojej drodze do sukcesu.

«Wspaniale było widzieć, jak stają się bardziej optymistyczni co do swojej przyszłości», powiedział Prestigiacomo. «Wielu z tych uczniów jest uzależnionych od przekonania, że po ukończeniu szkoły średniej jedyną możliwością jest pójście bezpośrednio do siły roboczej». Upewniamy się, że wiedzą, że nie są ograniczeni do jednego wyboru. Chcemy otworzyć ich umysły na opcje, na które niekoniecznie są narażeni.»

Podobnie jak jej ojciec, Prestigiacomo ma nadzieję, że duch podąży w dół do następnego pokolenia.

«Naprawdę mam nadzieję, że uczniowie, z którymi pracujemy, docenią wartość edukacji i będą mogli służyć za wzór dla swoich rówieśników», powiedział Prestigiacomo. «Mam nadzieję, że mogą pokazać innym, że istnieją trudności i bariery w dostaniu się na studia, ale jeśli będą się ich trzymać, mogą osiągnąć swoje cele».