Microsoft Office 2013 przekracza próg RTM

Przez Davida H. Ringstroma, CPA

Microsoft Office 2013 przekroczył ważny próg określany w branży jako Release to Manufacturing (RTM). Oznacza to, że zespół projektantów pakietu Office sfinalizował flagowy pakiet, a formalne testy beta zostały zakończone.

W odróżnieniu od systemu Windows 8, którego oficjalna data wydania to 26 października 2012 r., firma Microsoft w dalszym ciągu nie dotrzymuje terminu wysyłki pakietu Office 2013. Obecnie Microsoft zapewnia ogólną dostępność w pierwszym kwartale 2013 roku. Począwszy od listopada 2012 roku, wybrane grupy klientów otrzymają ostateczne wersje pakietu Office 2013. W międzyczasie każdy może pobrać i zainstalować bezpłatną, ale ograniczoną czasowo wersję pakietu Office 2013 na stronie www.office.com/preview. Ta wersja beta może być zainstalowana wraz z istniejącym oprogramowaniem Office, takim jak Office 2007 lub 2010.

Jak zauważono w jednym z moich poprzednich artykułów, Office 2013 formalnie przyjmie standardy dokumentu otwartego. Oznacza to, że arkusze kalkulacyjne, dokumenty do edycji tekstów itp., które są tworzone w Office 2013, mogą być bez problemu otwierane w konkurencyjnych pakietach biurowych, takich jak swobodnie dostępny OpenOffice.

Biuro 2013 zapowiada również zmianę morską w zakresie cen. Microsoft wdraża podejście “subskrybuj i płać mniej, lub kupuj pakiety termokurczliwe i płać więcej” w nowej wersji.

Inne nowe funkcje obejmują:

  • Obsługa dotykowa w systemie Windows 8, choć oprogramowanie będzie działać również w systemie Windows 7. Użytkownicy systemu Windows XP nie będą mogli zainstalować pakietu Office 2013.
  • Powrót do menu Plik w większości aplikacji Urzędu, chociaż interfejs wstążki wprowadzony w Urzędzie w 2007 r. pozostaje w dużej mierze nienaruszony.
  • Integracja w chmurze, np. możliwość bezproblemowego zapisywania i pobierania dokumentów do usługi Skydrive firmy Microsoft.
  • Tabletowe wersje pakietu Office dla urządzeń z systemem Windows RT (wcześniej znane jako Windows na urządzeniach ARM).

Każda aplikacja będzie zawierała również indywidualne ulepszenia. Na przykład, Excel 2013 zawiera funkcję Zalecanej tabeli przestawnej, która pomaga użytkownikom w wizualizacji podsumowań danych. Funkcja Flash Fill wypełnia luki w danych w oparciu o rozpoznawanie wzorców. Nowa funkcja Recommended Charts prowadzi użytkowników przez opowiadanie historii w formie wykresu. Atrakcyjną funkcją w programie Word 2013 jest możliwość edycji dokumentów PDF, natomiast funkcja wznowienia czytania automatycznie zakłada zakładki w miejscu, w którym ostatni raz pozostawiono dokument. Program PowerPoint posiada nową funkcję powiększania slajdów, która pozwala na powiększanie i pomniejszanie poszczególnych slajdów. Outlook oferuje nowy Weather Bar, który będzie pokazywał prognozę pogody w Twoim kalendarzu.

Klienci, którzy zakupią Office 2010 w dniu 19 października 2012 r. lub po tej dacie, otrzymają bezpłatnie Office 2013, gdy będzie ono dostępne.

Przeczytaj więcej artykułów Davida Ringstroma.

O autorze:

David H. Ringstrom, CPA kieruje firmą Accounting Advisors, Inc. z siedzibą w Atlancie, świadczącą usługi szkoleniowe i doradcze w zakresie baz danych w całym kraju. Skontaktuj się z Davidem pod adresem [chronione pocztą elektroniczną] lub śledź go na Twitter . David przemawia na konferencjach o programie Microsoft Excel i prezentuje webcasty dla kilku dostawców CPE, w tym dla partnera AccountingWEB .