Microsoft włącza chmurę do pakietu Office 2013 i 365

przez Stuarta Lauchlana

Firma Microsoft zaprezentowała niedawno swoje oprogramowanie Office 2013 i Office 365. Klienci nadal będą mogli kupować je na płytach CD, ale Microsoft ma nadzieję, że klienci dostaną się na pokład z wersją Cloud.

«Nadal możesz kupić oprogramowanie i je zainstalować. To będzie część tej rodziny produktów Microsoftu, które są dostarczane. To nie odejdzie, przynajmniej na pewno nie na tym etapie gry», powiedział Steve Balmer, dyrektor generalny Microsoftu. «Ale myślę, że większość klientów, którzy przeprowadzą się z nami do Windows 8 i nowoczesnego biura, będzie chciała przenieść się z nami z tą infrastrukturą opartą na usługach.»

Więc co to oznacza w praktyce? Cóż, choć nadal możesz płacić jednorazową opłatę za korzystanie z pakietu Office na zawsze i jeden dzień na swoim komputerze stacjonarnym, możesz teraz zdecydować się na comiesięczną subskrypcję pakietu Office 365 (tak jak teraz), ale z dodatkową opcją zakupu subskrypcji aplikacji desktopowej Office 2013. Aplikacje desktopowe pakietu Office 365 można również pobierać na wiele urządzeń, w zależności od schematu subskrypcji, w którym się je rejestruje.

Cloud FIrst

Jest to po prostu najnowsza iteracja nastawienia Microsoftu na «as a Service», która dominuje dzisiaj – ale prawdopodobnie najbardziej mainstreamowy, biorąc pod uwagę fakt, że pakiet Office stanowił 22,2 miliarda dolarów przychodów Microsoftu w 2011 roku, więcej niż jakikolwiek inny pojedynczy produkt firmy Microsoft, w tym Windows.

«Twoje nowoczesne biuro myśli chmurą jako pierwsze», wyjaśnił Balmer. «To właśnie oznacza, że Biuro jest zaprojektowane jako usługa. Możesz po prostu kliknąć i zacząć uruchamiać Biuro od razu z serwisu. Biuro wykorzystuje Chmurę do zapamiętania tego, co robiłeś, gdzie byłeś, jakie masz preferencje i ulubione dokumenty, jak pracujesz z innymi ludźmi, aby współpracować nad tymi sprawami. I musimy wspierać to dla ludzi w ich indywidualnym życiu, ich życiu prywatnym, a także wspierać przedsiębiorstwa w ich osobach biznesowych».

Pliki i zawartość mogą być również zapisywane w pamięci masowej Microsoft Cloud oferującej SkyDrive, a następnie współdzielone z wieloma urządzeniami. «SkyDrive jest niezwykle istotny dla tej premiery pakietu Office, w którym będziemy przechowywać naszą zawartość w chmurze», wyjaśnił Kirk Koenigsbauer, wiceprezes działu Microsoft Office Division.

«SkyDrive to duża usługa – sześćdziesiąt milionów aktywnych użytkowników miesięcznie i dziesięć miliardów dokumentów przechowywanych w chmurze za pomocą SkyDrive. Dzięki SkyDrive mogę śledzić wszystkie rodzaje treści, dokumentów, muzyki, zdjęć mojej rodziny i filmów. Niezależnie od tego, gdzie jestem i na jakim urządzeniu pracuję, dzięki SkyDrive Office in the Cloud pomaga mi udostępniać dokumenty i mieć dostęp do wszystkich potrzebnych mi treści, niezależnie od tego, gdzie ich potrzebuję».

Mówienie towarzyskie

Oczywiście, jest też społeczny spin do nowej oferty. «Zrobiliśmy towarzyską część nowoczesnego biura pierwszej klasy», powiedział Balmer. «Jedną z rzeczy, która z pewnością jest prawdziwa, jest to, że sposób, w jaki ludzie dziś pracują, dramatycznie różni się od sposobu, w jaki ludzie pracowali, kiedy zaczynałem w firmie Microsoft». Kiedy dostałem się do Microsoftu, jedną z rzeczy, którą zrobiliśmy, a która wyróżniała nas w 1980 roku, było zapewnienie każdemu prywatnego Biura.

«Myślę, że to świetny pomysł, ale nie jest to jednolity pomysł. Z pewnością dziś ludzie pracują â czy to w stylu swojego fizycznego biura, czy wirtualnego biura â w sposób bardziej społeczny i oparty na współpracy niż kiedykolwiek wcześniej. I widzisz, że odbija się to w tej fali biura.»

Kluczem do tego, dodanym przez Koenigsbauera, jest SharePoint, który zajmuje się zarządzaniem dokumentami, zarządzaniem treścią, wyszukiwaniem przedsiębiorstw i przepływem pracy. «Podobnie jak pozostałe aplikacje biurowe, SharePoint ma również nowy interfejs użytkownika, dużo czystszy, prostszy», stwierdził Koenigsbauer. «Jest to projekt, który jest łatwy i intuicyjny w obsłudze, dzięki czemu ludzie mają dostęp do potrzebnych im narzędzi.

«Dzięki SharePointowi i portalom społecznościowym możesz śledzić, śledzić wszystko, wszystkie rodzaje różnych treści. Mogę iść dalej, po prostu kliknąć i przejść do wszystkich dokumentów i zobaczyć te, które oglądam. SharePoint zaproponuje również dokumenty, które powinienem śledzić, opierając się na samych dokumentach i na tym, co śledziłem w przeszłości. To świetny sposób, aby upewnić się, że pozostanę w kontakcie z tym, co dzieje się w organizacji».

I oczywiście, z Windows 8 tuż za rogiem, Ballmer wziął bóle, aby rozbić nową generację Office jako naturalne uzupełnienie do tego. «Jest to usługa w chmurze i w pełni się rozświetli po połączeniu z Windows 8», powiedział.

«W pewnym sensie, czuję się jak w 1995 roku. Mamy najbardziej żywą, ekscytującą, nową wersję Windows od lat. Uzupełniamy go o najbardziej żywiołową, ekscytującą, nową wersję pakietu Office od lat â Office, który jest przeznaczony dla nowego systemu Windows, Office, który jest przeznaczony dla nowego świata usługi w chmurze. Podczas gdy indywidualnie uważam, że są całkiem niezwykłe, razem uważam, że są całkiem magiczne.»

A More Impartial View

Tyle na temat hiperboli. Jaki jest pogląd analityków? «W opinii IDC, ulepszenia w Biurze sprawią, że dla większości organizacji będzie to opłacalne», uważa David Bradshaw z IDC. «W każdym razie, prawie na pewno trzeba będzie kiedyś dokonać modernizacji. Klienci posiadający umowy z firmami prawdopodobnie będą mogli dokonać bezpłatnego upgrade’u, ale muszą sprawdzić u swojego opiekuna klienta Microsoft, czy tak się stanie, a jeśli nie, spróbować zmienić warunki tak, aby mogli dokonać upgrade’u, kiedy będą chcieli.

«Użycie SkyDrive jako domyślnej lokalizacji pamięci masowej może być kontrowersyjne, ale warto się poważnie zastanowić. Większość organizacji będzie miała pliki biurowe rozproszone w bardzo wielu miejscach na swoich komputerach i na komputerach swoich użytkowników, a to nie jest rozsądna strategia zarządzania dokumentami. Również w przypadku wersji premium możesz zdecydować, w którym centrum danych Microsoft Cloud przechowywane są Twoje dane».

Wszystko przebiega zgodnie z oczekiwaniami, dodaje Phil Codling z TechMarketView. «Jest kilka niespodzianek», powiedział. «Biuro 2013 będzie bardziej mobilne, a także bardziej towarzyskie (po przejęciu Skype’a i Yammera) i bardziej drażliwe, ponieważ Microsoft oczywiście ma nadzieję na pobudzenie sprzedaży swojego urządzenia Surface i wprowadzenie pakietu Office na iPady i inne tablety.

«Biuro pozostaje oczywiście dominującym pakietem produktywności użytkowników końcowych w miejscu pracy na całym świecie, bez oznak jak dotąd masowej porażki na przykład aplikacji Google. Ciekawe, czy na tę dominację wpływa marsz w kierunku wprowadzenia własnej technologii (BYOT), ponieważ coraz więcej osób ma możliwość wyboru własnego oprogramowania. Biorąc pod uwagę punkt cenowy biura, można sobie wyobrazić, że niektórzy świadomi kosztów konsumenci patrzą bardzo poważnie na solidne, kompatybilne alternatywy».

Artykuły pokrewne:

  • Microsoft Office Przenosi się do chmury
  • Oprogramowanie Cloud Computing Versus jako usługa