Mike Tyson ma problemy z podatkami ciężkimi

przez Teresę Ambord

Kiedy w 1986 roku dwudziestoletni Mike Tyson został mistrzem wagi ciężkiej, był najmłodszym człowiekiem, który zdobył ten tytuł. Nazwali go «najgorszym człowiekiem na planecie». Przeszedł na emeryturę z rekordem 50-6 (44 nokauty), zdobywając miejsce w International Boxing Hall of Fame i World Boxing Hall of Fame. Następnie pojawił się w niektórych programach telewizyjnych i filmach (w tym franczyza The Hangover ). W ciągu swojej kariery zarobił ponad 300 milionów dolarów. Ale w 2003 roku ogłosił upadłość.

Według Tysona, niewiele z jego majątku pozostaje, a to, co tam jest, należy do IRS. Dziesięć lat po ogłoszeniu bankructwa, proces ten nadal nie został rozstrzygnięty, a Tyson i jego obecna żona są winni pakiet – nieokreślony pakiet – w zaległych podatkach.

Tyson jest obecnie w trasie ze swoją jednoosobową sztuką, Mike Tyson: Bezsporna prawda , gdzie zabiera widzów przez swoją burzliwą historię. 19 marca HBO udzieli wywiadu, który jest przykładem tego, co Tyson ma do powiedzenia w sztuce.

A Bumpy Road

Możliwe, że życie Tysona nie potoczyło się tak, jak się spodziewał. Wielokrotne małżeństwa, z których pierwszym była aktorka Robin Givens – nie do końca pasujące do siebie w niebie. W tym rozwodzie Tyson oddał duży kawałek swojego majątku Givensowi, który wyciągnął ciężką krytykę od ludzi, którzy widzieli ją jako kopaczkę złota. Następnie Tyson stanął w obliczu oskarżenia o gwałt, wniesionego przez uczestniczkę konkursu piękności w Indianie, za co spędził trzy lata w więzieniu. W 1997 r. spotkał się z publiczną pogardą, gdy w meczu bokserskim z Evandrem Holyfieldem odgryzł część ucha Holyfieldowi. Jak zauważono wcześniej, w 2003 roku ogłosił upadłość i nadal jest pod ciężarem tego zgłoszenia. W 2009 roku jego czteroletnia córka zginęła w wypadku w domu. Teraz Tyson i jego obecna żona, Lakiha, mają miliony dolarów długu wobec IRS, choć nie będą one bardziej konkretne.

Kwestie związane z zarządzaniem

Niewielu sportowców ma tak żywą historię jak Tyson, ale historie o sławnych osobach zarabiających i marnujących swoją fortunę stają się dość powszechne. W lutym 2013 r. Tyson złożył w Sądzie Najwyższym w Los Angeles pozew przeciwko swojemu byłemu planiście finansowemu, Brianowi Ourandowi, oraz SFX Financial Advisory Management Enterprises (dawnemu pracodawcy Ouranda).

SFX jest znany i szanowany za reprezentowanie gwiazd. Przez długi czas Tysonowie byli zadowoleni ze swojego związku z firmą i firmą Ourand. Uważali Ouranda za przyjaciela, nawet zapraszając go na swój ślub. Ufali mu, że wypisze czeki z ich konta. Wtedy znikąd odkryli, że został zastąpiony i nie ma go już w firmie. Ktoś inny zajmował się ich pieniędzmi. Kiedy przesłuchiwali SFX-a w sprawie wyjazdu Ouranda, powiedziano im, że ukradł z ich kont 300.000 dolarów.

SFX wysłał Tysonom rekompensatę finansową, jednak para stwierdziła, że nie wystarcza ona na pokrycie kosztów, które zostały pobrane i zażądała od Ourand nie tylko gotówki, ale także wyrządziła im szkody finansowe w wysokości około 5 milionów dolarów. To jest podstawa ich pozwu.

Kiedy początkowo zatrudniali SFX, Tysonowie chcieli pomóc w zamknięciu ich bankructwa z 2003 roku, które się przeciągało. Tyson powiedział, że niedokończone bankructwo spowodowało, że był ograniczony w tym, co mógł zarobić i zmusiło go do ominięcia znaczących możliwości ekonomicznych. SFX i Ourand mieli pomóc w zamknięciu luźnych spraw, aby Tyson mógł kontynuować swoje życie finansowe.

Zgodnie ze złożoną przez nich skargą», do kwietnia 2011 r. Tysonowie byli coraz bardziej sfrustrowani tempem postępowania upadłościowego. Dochód, który Tysonowie mogli zatrzymać, nie został w niewytłumaczalny sposób wykorzystany przez SFX do zakończenia postępowania upadłościowego. W skardze zarzuca się również, że ponieważ Ourand defraudował ich fundusze, wprowadzał w błąd ich prawników co do postępów w postępowaniu upadłościowym, powodując akumulację setek tysięcy dolarów w zmarnowanych opłatach prawnych.

Co teraz robi Tyson?

Poza walką z byłymi doradcami w sądzie, Tyson jest w trzydziestosześcioośmiomiejskiej trasie koncertowej w Ameryce Północnej w ramach swojego jednoosobowego autobiograficznego show zatytułowanego Mike Tyson: The Undisputed Truth w reżyserii Spike’a Lee. Tyson opowiada o spektaklu i swoim życiu w wywiadzie, który ukaże się 19 marca na antenie HBO Real Sports . Opisuje on swój wzrost i upadek w życiu publicznym i prywatnym.

Wywiad HBO nosi tytuł «The Transformation of Tyson» i jest prowadzony przez Bernarda Goldberga. Goldberg zapytał Tysona, czy sztuka jest tym, jak zamierza zarabiać na życie w tym momencie swojego życia. Tyson odpowiedział»,. . . . . .który należy do IRS. Wszystkie te pieniądze idą prosto do nich. Nic z tego nie widzę.» Powiedział: «Nigdy więcej nie będę bogaty. To jest opakowanie. To jest historia. To się już nigdy nie powtórzy.»

Smutne, jak to brzmi dla człowieka, który kiedyś był na szczycie świata, prawda jest taka, że niektórzy ludzie nie są przystosowani do bycia bogatymi. Najlepsze dni Tysona mogą być przed nim, bez bogactwa.

Przeczytaj więcej wiadomości o gwiazdach.