Mniej podatków

przez Liz Gold

Gina Noy oferuje swoim klientom bezstresowe przygotowanie podatkowe.

Nie często w tym samym zdaniu można znaleźć “bezstresowy” i “podatkowy”, zwłaszcza w sezonie pełnym wrażeń, ale dla Noy jest to filozofia, która niesie ze sobą firmę CPA z Manhattanu.

Noy, który oferuje usługi w zakresie planowania podatkowego, doradztwa budżetowego i księgowości, współpracuje z wieloma różnymi klientami – od osób prywatnych i małych firm do firm rozpoczynających działalność i średnich przedsiębiorstw. Powiedziała jednak, że jej słodkim punktem są zazwyczaj firmy rozpoczynające działalność i firmy w drugim lub trzecim roku działalności – te, które przechodzą do dużej fazy wzrostu.

Według Noy, wiele nowych przedsiębiorstw doświadczy straty netto w pierwszym roku – zwłaszcza w fazie rozruchu – i powiedziała, że niekoniecznie jest to złe.

“Jeśli masz inne dochody (takie jak W2), straty z Twojej firmy mogą je zrekompensować, zmniejszając Twoje ogólne obciążenie podatkowe”, powiedziała. “Innymi słowy, straty nie muszą być stratami całkowitymi. Mogą one jednak wpływać na przepływy pieniężne, zdolność do rozwoju firmy oraz przyciągać inwestorów i finansowanie”.

Powiedziała, że wielu z jej klientów – zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą – musi sobie poradzić z prawidłową identyfikacją, czy zatrudnili pracownika, czy kontrahenta. W przypadku pracownika, właściciel firmy będzie odpowiedzialny za podatek od działalności gospodarczej oraz prowadzenie i składanie dodatkowej dokumentacji. Nieprawidłowa identyfikacja statusu pracownika może narazić właściciela firmy na ewentualne kontrole i kary.

“Moja rola w biznesie moich klientów polega na ich kształceniu”, powiedział Noy. “Spędzanie dodatkowego czasu, zwłaszcza z nowymi klientami… edukującymi ich, pomaga im odnieść sukces. Daję moim klientom małe kroczki w dziedzinie podatków, finansów i budżetu.”

Może to być tylko część, ale dla Noy, jeśli jej klienci nie rozumieją znaczenia podatku w swojej działalności, najprawdopodobniej nie zrozumieją znaczenia innych spraw finansowych.

“Zwłaszcza z ludźmi, którzy przechodzą od pracy w firmie do samozatrudnienia, czujesz się jak flądra w oceanie. Dochód, który zarabiasz, nie zawsze jest twój i musisz być wystarczająco odpowiedzialny i zdać sobie sprawę, że wraz z wolnością bycia wolnym strzelcem, otrzymujesz dużo odpowiedzialności”.

Noy zaleca, aby osoby fizyczne dopiero rozpoczynające działalność gospodarczą czekały z jej włączeniem i działały jako jednoosobowy przedsiębiorca. Sugeruje ona, aby zaoszczędzić pieniądze na tych opłatach za rozpoczęcie działalności poprzez wykupienie ubezpieczenia, a być może włączenie do niego później.

Wielu właścicieli małych firm nie docenia odpowiedzialności za prowadzenie swojej działalności, a samo zapewnienie dobrej obsługi nie wystarczy, powiedział Noy.

“To bardzo ważne, aby płacić rachunki swoim klientom, to bardzo ważne, aby zbierać od nich pieniądze i płacić rachunki na czas. Jedna rzecz prowadzi do drugiej. Odkryłem, że wielu właścicieli firm będzie pracowało bardzo ciężko, ale zajmą tylne miejsce w części finansowej.”

I często, przedsiębiorcy i ci, którzy dopiero zaczynają, będą słuchać rad swoich przyjaciół i rodziny, a nie profesjonalisty, i zaczynają podejmować decyzje, takie jak tworzenie LLC, bez naprawdę mieć informacje, których potrzebują.

W styczniu Noy był prezenterem podczas Reboot Workshop w Nowym Jorku, imprezy sieciowej i “niekonferencyjnej” dla freelancerów i przedsiębiorców. Powiedziała, że 90 procent uczestników pytało o inkorporację i o to, jak przedsiębiorcy powinni iść naprzód – “Czy powinnam inkorporować, jaki mam rodzaj inkorporacji, kiedy powinnam inkorporować”, przypomniała. “Wiele osób włączyło się, ale nie wiedziało, co z tym zrobić.”

Większość nowych właścicieli firm jest również źle poinformowana o odpisach. Noy powiedział, że jest kilka, które nie są wykorzystywane, w tym ustanowienie biznesowego planu emerytalnego.

“Wielu klientów nie zdaje sobie sprawy, że mogą odłożyć aż 49.000 dolarów na rok 2011 lub 50.000 dolarów w roku 2012. Zamiast szukać małych odliczeń, właściciele firm powinni zacząć myśleć o większych kwotach. Odkładając pieniądze na emeryturę, mogą zaoszczędzić na podatkach i zadbać o swoją przyszłość”.

Noy dodał również, że wielu freelancerzy i przedsiębiorców uważa, że ubezpieczenie zdrowotne jest nieosiągalne i zbyt drogie; dlatego też po prostu odłożyli je na bok.

“Jest sposób, aby zrekompensować wysoki udział własny – odłożyć pieniądze przed opodatkowaniem na konto oszczędności zdrowotnych (HSA)”, powiedziała. “Oszczędności podatkowe są tam. Trochę planowania może przejść długą drogę.”

Zarządzanie przepływami pieniężnymi jest niezbędne dla pomyślnego funkcjonowania małego przedsiębiorstwa. Noy mówi, że gdy już oprowadzi swoich klientów po ich dokumentacji finansowej, dowie się, jak wpływają i wypływają pieniądze, pomoże im docenić ich działalność i omówi sposób wyceny ich usług, stres dla klienta znika.

Dla wielu właścicieli małych firm, zwłaszcza freelancerów, wymyślanie stawek za usługi jest często trudnym i zniechęcającym procesem. Noy powiedziała, że nie ustala dla nich stawek, ale prowadzi je przez ich wydatki i koszty ogólne, aby zrobić trochę budżetowania.

“Dużo ludzi pyta mnie, co mają ładować. Oczywiście, zależy to naprawdę od tego, jakie są oczekiwania branży, ale zależy to również od tego, jakie są ich koszty”, powiedziała.

Jeśli koszty ponoszone przez właścicieli firm są wysokie ze względu na ich branżę lub koszty ogólne, mogą oni być zmuszeni skierować się do klientów korporacyjnych lub większej liczby osób o wysokiej wartości netto. Z drugiej strony, jeśli właściciele firm lub przedsiębiorcy mają niskie koszty ogólne i pracują z kawiarni na laptopie przez pierwsze dwa lata, mogą one utrzymać swoje ceny na niskim poziomie i skierować większą liczbę klientów – tyle, ile mogą obsługiwać – i rozwijać swoją działalność. Mogą oni podnieść swoje stawki później.

Drugi kawałek, wskazuje Noy, to znajomość rynku i konkurencyjne ceny. Biznes lub przedsiębiorca pobierający za mało, powiedzmy 75 dolarów za godzinę za usługę, za którą wszyscy inni pobierają 125 dolarów, może faktycznie odstraszyć potencjalnych klientów.

“Pomyślę, że coś jest nie tak z twoją służbą, bo jest zbyt tania”, powiedziała. “Doradzam klientom, że może chcesz zaoferować 125 dolarów, ale oferują zniżkę i powiedzieć: “Kocham twój biznes, naprawdę chcę pracować z tobą i mogę dać ci 20 procent zniżki.”

Noy podkreśla, że dla właściciela małego biznesu lub freelancera najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest nauka budżetowania i uświadomienie sobie, że zarządzanie pieniędzmi jest kluczem do ich sukcesu.

“Bez zarządzania tym, co przychodzi do ich biznesu i jakie wydatki muszą być opłacane, aby z niego wyjść, będzie im trudniej się rozwijać.”

Artykuły pokrewne:

  • Dobre prowadzenie księgowości pomaga małym przedsiębiorstwom przygotować się do kwartalnych płatności podatkowych
  • Dla małych przedsiębiorstw Przepływy pieniężne są królem
  • Przedsiębiorstwo rozpoczynające działalność ma na celu uproszczenie zarządzania przepływami pieniężnymi małych przedsiębiorstw

Liz Gold jest właścicielką Rhino Girl Media, oferującą usługi pisania i edycji dla firm każdej wielkości. Wydawana od szesnastu lat dziennikarka, Liz pisze o biznesie i kulturze. Można się z nią skontaktować pod adresem [chronione e-mailem].