Mój Quixotic Pursuit of Excel dla Androida

W posunięciu, którego nie mogę sobie wyobrazić za rządów Steve’a Ballmera, Microsoft wydał wersje Androida programu Microsoft Excel. Nie mam telefonu z systemem Android, ani skłonności do nabycia go, ale chciałem wypróbować wersję na tablet. Na platformie Apple najnowsze wersje programu Excel na iPhone’a i iPada są zaskakująco użyteczne. Dla porównania, wczesne iteracje Excela na iPhone’a były śmiesznie bezużyteczne, ale wersja na iPada uderzyła mocno w ziemię. Instalacja Excela na urządzeniach Apple była dla mnie łatwa, ale prawie zrezygnowałem z prób uzyskania dostępu do Excela dla Androida.

Pierwszym wyzwaniem z platformą Android jest wiele smaków. Używam terminu “smaki”, ponieważ Google nazywa każdą wersję po jakimś słodkim przysmaku. Smakołyki są nazywane w porządku alfabetycznym, a więc najnowsza wersja Androida to Lizak, podczas gdy poprzednia wersja to KitKat (tak, po batoniku). Wyróżniam te smaki, ponieważ w odróżnieniu od Excela dla iPada/iPhona, nie można uruchomić Excel dla Androida tylko na dowolnej tabletce. Nie mogę rozmawiać z telefonami z systemem Android, ale oto co wiem o tabletkach z systemem Android. Twoja tabletka z Androidem musi być zgodna z wszystkimi czterema tymi specyfikacjami:

  • 1 GB pamięci RAM (wiele tabletów z systemem Android ma tylko 512 MB pamięci RAM).
  • Procesor ARM (wiele tabletów z systemem Android używa zamiast niego procesora Atom firmy Intel).
  • KitKat wersja Android (oznacza to, że jeśli masz Jellybean lub Lollipop wersji, nie można uruchomić Excel).
  • Rozmiar ekranu od 7 do 10 cali (niektóre tablety z systemem Android mają 10,1-calowe lub większe ekrany. Tak, ta dodatkowa dziesiąta część cala oznacza, że nie można używać programu Excel na tablecie o takim rozmiarze).

Byłem beztrosko nieświadomy tych wymagań, a kiedy po raz pierwszy usłyszałem, że Excel dla Androida został wydany, zamówiłem niedrogie 7″ tablet, który spełnił trzy z czterech wymagań. Naprawdę czułem się jak przysłowiowa małpa, która sięga do słoika, aby dostać banana, ale nie może dostać jego rękę i banana w tym samym czasie. Widziałem Excel w sklepie Google Play, ale nie mogłem zainstalować go w moim tablecie.

Wtedy pomyślałem, że mogę zrobić końcowy bieg wokół problemu i użyć Android Emulator na moim komputerze z systemem Windows. Moim pierwszym wyborem był BlueStacks, który pozwala każdemu na uruchamianie aplikacji dla systemu Android na komputerze. Niestety nie mogłem dostać Excel do pracy w tym środowisku, więc wtedy spróbowałem Andyroida. Nie jestem wystarczająco wyrafinowany, aby zrozumieć, jak uruchomić aplikacje na tej platformie, więc skapitulowałem i kupiłem drugi tablet z systemem Android, który spełnił wszystkie cztery specyfikacje. Byłem wtedy w stanie łatwo pobrać i zainstalować Excel dla Androida. Ale potem najwyraźniej popełniłem błąd debiutanta, korzystając z niewłaściwego kabla micro-USB do ładowania wspomnianego tabletu, i już nie działa.

Następnie spróbowałem jeszcze raz, z trzecią tabletką i udało mi się uruchomić program Excel dla systemu Android. Byłem zaskoczony, że nie mogłem kupić markowego tabletu, jak Samsung Galaxy Note, który spełnił wszystkie cztery wymagania. Mój pierwszy tablet, który spełnił trzy z czterech kryteriów jest wykonany przez Toshibę, a dwa pozostałe to marki, które były nowe dla mnie.

Co do samego Excela dla Androida, jest on bardzo podobny do Excela dla iPad/iPhone. Excel na urządzeniu mobilnym jest innym doświadczeniem niż Excel na pulpicie. Ze względu na ograniczony zestaw funkcji i typowo niewielki rozmiar ekranu, nie będziesz zajmował się ciężkim tworzeniem treści. Ale w miarę upływu czasu znajduję coraz więcej zastosowań dla Excela na moim iPhone’ie. Zaledwie ostatniej nocy byłem w stanie szybko obliczyć, jaka będzie płatność za samochód dla kogoś, kto rozważa nowy samochód. Dwa z moich poprzednich artykułów przyspieszą działanie Excela na urządzeniach mobilnych: Napisałem o moich pierwszych wrażeniach, a później przekazałem aktualizację o nowych funkcjach.

O autorze:

David H. Ringstrom, CPA, szef Accounting Advisors, Inc., firmy doradczej w zakresie oprogramowania i baz danych z siedzibą w Atlancie, świadczącej usługi szkoleniowe i doradcze w całym kraju. Skontaktuj się z Davidem pod adresem [chronione pocztą elektroniczną] lub śledź go na Twitter . David przemawia na konferencjach o programie Microsoft Excel, uczy webcastów dla i pisze niezależne artykuły w programie Excel dla AccountingWEB , et. al.