przez Nicholasa Roi, dyrektora zarządzającego, SilkRoad UK
Ten artykuł został pierwotnie opublikowany na HR Zone, jednej z naszych siostrzanych witryn w Wielkiej Brytanii.
Może ci się wydawać, że na pokładzie nie ma nic nowego do nauki, ale mylisz się. Pokład jest obecnie jedną z najważniejszych strategii biznesowych, a wiele firm wciąż stara się doskonalić ten proces.
Tak więc z wielkim zainteresowaniem przeczytaliśmy niedawny raport z badań na pokładzie Grupy Aberdeen. Oferując przykłady z 230 badanych organizacji, Grupa Aberdeen miała na celu zaprezentowanie najlepszych praktyk na pokładzie.
Oto, co znalazła Grupa Aberdeen.
Strategia jest kluczem do sukcesu . . . .
Jak wynika z raportu, najlepsze w swojej klasie firmy wykazują szereg wspólnych cech. Przede wszystkim, wszystkie one są bardzo strategiczne w swoim podejściu do pokładu samolotu. Można zauważyć, że dostosowują one cele swoich programów pokładowych do długoterminowych celów swojej działalności i w podobny sposób wprowadziły programy mające na celu zwiększenie zaangażowania pracowników i produktywności.
Co więcej, każda najlepsza w swojej klasie organizacja zainwestowała w jakąś formę technologii, aby scentralizować i wspomóc proces pokładowy.
. . . czy jest to technologia?
Ten ostatni punkt potwierdza to, co uważamy – że scentralizowany proces, wspierany przez technologię, jest ważny dla płynnego wejścia na pokład. Pozwala on każdemu członkowi zespołu na dobre przygotowanie się do przybycia nowego pracownika, pomaga kierownictwu w przydzielaniu i śledzeniu ról na pokładzie, zmniejsza związane z tym obciążenia administracyjne i eliminuje niespójności w procesie. Udowodniono, że skraca to czas potrzebny nowym pracownikom na osiągnięcie pełnej produktywności na ich stanowiskach, a nawet może zmniejszyć rotację personelu.
Jednak naiwne byłoby założenie, że sama technologia może zapewnić sukces. Jak wskazano w sprawozdaniu, komputery pokładowe muszą być również mierzalne przy zdefiniowanych kluczowych metrykach i jasno określonej odpowiedzialności; powinna istnieć wyraźna własność programu – np. dyrektor ds. zasobów ludzkich. Bez tych wskaźników nie byłoby żadnej kontroli, która zapewniłaby prawidłowe zarządzanie praktyką pokładową.
Czas jest cenny
Chociaż korzyści płynące z udanego programu pokładowego można porównać do zaangażowania pracowników i satysfakcji z pracy, Grupa Aberdeen stwierdziła, że tylko 15% firm kontynuuje programy pokładowe w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Zaledwie 2 proc. z nich korzysta z programu pokładowego przez rok i dłużej, a mimo to 90 proc. przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę, że pracownicy decydują się pozostać w firmie lub przenieść się w ciągu pierwszego roku.
Twierdzenie jest takie, że firmy powinny poświęcać czas przez cały pierwszy rok pracy pracowników i później, angażując się z nimi i przekonując ich, że cele firmy są zgodne z ich osobistymi celami zawodowymi. Przyczyniłoby się to do zmniejszenia rotacji pracowników, a tym samym do zwiększenia rentowności – zatrudnianie nowych pracowników jest procesem kosztownym. Grupa Aberdeen popiera tę sugestię faktem, że najlepsze w swojej klasie organizacje zwiększyły przychody na jednego pełnoetatowego pracownika o 17 procent.
Strategiczna przyszłość
Grupa Aberdeen zwraca również uwagę na fakt, że najlepsze w swojej klasie firmy koncentrują się na socjalizacji w nowym miejscu zamieszkania. Socjalizacja, w ramach której nowi pracownicy są natychmiast wprowadzani do współpracowników w celu budowania relacji, od pewnego czasu jest tendencją wzrostową i wykazano, że znacznie poprawia morale pracowników.
Ale socjalizacja nie jest jedyną strategią stosowaną przez przedsiębiorstwa, które chcą usprawnić swój proces pokładowy. Gamifikacja, w której nowi pracownicy są przyjmowani przez przedsiębiorstwo i ich nowa rola w formie gry, zyskuje na atrakcyjności, podobnie jak cross-boarding, w którym wejście na pokład wiąże się bezpośrednio z nauką, wymagającą mniej działań taktycznych niż tradycyjny onboarding.
Raport Grupy Aberdeen potwierdza nam, że jest jeszcze wiele do nauczenia się o wsiadaniu na pokład, a wiele z tego można uzyskać od przedsiębiorstw, które już doświadczają korzyści ze strategicznie wdrażanych programów wsiadania na pokład. I choć nie możemy definitywnie stwierdzić, jaka strategia będzie dominować na pokładzie w ciągu najbliższych pięciu, dziesięciu czy piętnastu lat, możemy powiedzieć z pewnością, że traktowanie procesu pokładowego jako listy kontrolnej zadań nie doprowadzi do zadowolenia, zaangażowania, a tym samym produktywności pracowników.