Narzędzia, które budują marki

przez Jack LaRue

W zeszłym tygodniu rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest zdefiniowanie strategii pozycjonowania. Jaką tożsamość chcecie Państwo mieć w swojej firmie? O czym chcesz, aby ludzie myśleli, gdy usłyszą nazwę Twojej firmy? Po określeniu pożądanego pozycjonowania firmy, kolejnym krokiem jest zaplanowanie strategii brandingowej, która pozwoli na jej urzeczywistnienie.

Pierwszym krokiem w tworzeniu strategii brandingowej jest zdefiniowanie wyglądu i poczucia, które wspierają i promują pożądane pozycjonowanie firmy. Obejmuje to m.in. projektowanie logo i tagów. Obejmuje to również bardziej subtelne wybory, takie jak kolor i czcionka. Pomyśl o tym, jak te wszystkie rzeczy połączą się na wizytówkach i papierze firmowym. Firma «tech savvy» będzie miała inny wygląd i odczucia niż firma «konserwatywna, autorytatywna».

Po osiedleniu się na wygląd i czuć, że wspiera pożądane pozycjonowanie firmy, ważne jest, aby upewnić się, że to roll out konsekwentnie we wszystkich narzędziach marketingowych: wizytówki, papier firmowy, reklama, broszury, strona internetowa, biuletyn, szablony e-mail, i więcej. Konsekwentne stosowanie tych samych czcionek, kolorów i innych taktyk pozwoli uzyskać subtelny, ale potężny efekt wzmacniający.

Wdrażając swoją strategię, należy pamiętać, że często skuteczniejsze jest, aby nie określać bezpośrednio pozycji swojej firmy. Na przykład, powiedzmy, że zdecydowałeś się na strategię pozycjonowania «najlepszych ekspertów podatkowych». Powiedzenie klientom, że «jesteśmy ekspertami podatkowymi» może okazać się nieco nachalne. Zazwyczaj o wiele potężniejsze jest tworzenie narzędzi brandingowych, które w subtelny sposób wspierają tę pozycję, a następnie pozwalanie swoim klientom wyciągać własne wnioski.

Tajemnicą udanej strategii brandingowej i pozycjonowania jest częstotliwość, spójność i cierpliwość. Kiedy wszystkie Twoje narzędzia marketingowe mają podobny wygląd i wspierają dobrze zdefiniowaną pozycję, możesz zbudować silną przewagę konkurencyjną w czasie. Wystarczy mądrość w określeniu pożądanego pozycjonowania, strategia do jego osiągnięcia i cierpliwość, aby to osiągnąć.

Przeczytaj więcej artykułów marketingowych autorstwa Jacka LaRue.

O autorze:

Jack LaRue jest starszym wiceprezesem myPay Solutions w Thomson Reuters Tax & Accounting.