Neurobiologia za skutecznymi zespołami

Poświęć chwilę i zastanów się, jak dobrze zespół w Twojej firmie pracuje razem. Możliwe, że istnieje więcej niż kilka sposobów, aby wszyscy mogli pracować razem efektywniej. Ale co dokładnie kryje się za tym celem, aby liderzy firm nastawieni na wyniki byli wszędzie?

Odpowiedzi mogą cię zaskoczyć, mówi Abbie Louie. Jest ekspertem w dziedzinie przywództwa, który przeszedł od pracy z Boeingiem do pomagania liderom zespołów w wykorzystaniu neurobiologii do zwiększenia produktywności w pracy. Swoje wystąpienie na tegorocznym QB Connect w San Jose rozpoczęła od nawiązania do projektu Arystoteles.

Na wypadek, gdybyś nigdy o tym nie słyszał, jakieś tło: Google przechowuje dane o wszystkim, w tym o wewnętrznym funkcjonowaniu ich własnej organizacji. Przez lata wypróbowali kilka unikalnych sposobów na usprawnienie swojej firmy. Niektóre z nich okazały się bardziej skuteczne niż inne: Na przykład jeden z nich, polegający na usuwaniu menedżerów, został szybko odwrócony po zaledwie kilku miesiącach.

Ten nowy projekt badał dokładnie to, co napędzało efektywne zespoły, a wyniki były co najmniej zaskakujące. Były one jednak również niezwykle użyteczne. Po pierwsze, ujawniły, że tak naprawdę nie chodzi o to, kto jest w zespole, ale o to, jak zespół pracuje razem. Louie zauważył również, że Google zaproponował pięć konkretnych czynników: wpływ, znaczenie, strukturę i przejrzystość, niezawodność oraz, co najważniejsze, bezpieczeństwo psychologiczne.

Co to dokładnie jest? Cóż, to całkiem proste, mówi Louie. Ludzie chcą przychodzić do pracy w miejscu, gdzie czują się psychicznie bezpieczni i akceptowani. Chcą czuć, że mogą pokazać zarówno swoje mocne strony, jak i wady, zadawać pytania, gdy tego potrzebują i czuć się zrelaksowani.

Więc, jak zdrowa jest twoja firma? Czy jest to firma, w której pracownicy często generują i wyrażają swoje pomysły, czy też są stosunkowo spokojni i boją się krytyki? Louie mówi, że mądrze jest robić inwentaryzację tego, co się dzieje, ponieważ pracownicy, którzy nie są w bezpiecznym psychicznie miejscu pracy, mają mniejsze szanse na bycie kreatywnymi i produktywnymi. Jest ku temu biologiczny powód, dodaje: Mózg faktycznie wyłącza się, gdy jest w trybie «walka albo ucieczka».

Znasz swoją firmę lepiej niż ktokolwiek inny. Zróbcie bilans tego, co się dzieje, i nie bójcie się wprowadzać zmian zwiększających bezpieczeństwo psychiczne.