Niektóre lekcje na temat odpornych na awarie platform automatyzacji podatkowej

W trakcie Święta Dziękczynienia i Czarnego Piątku Amerykanie wydali w sieci ponad 4,45 miliarda dolarów – 25-procentowy wzrost w ciągu roku był dobrą wiadomością dla detalistów handlu elektronicznego, ale jednocześnie złą wiadomością dla niektórych systemów informatycznych, od których są zależni.

Podobnie jak w latach ubiegłych, handlowcy napotkali pewne trudności techniczne, w tym problem łączności z wysoce renomowaną platformą automatyzacji podatkowej.

Na wysokim poziomie, takie awarie jak ta pokazują, że oprogramowanie podatkowe jest złożonym i delikatnym silnikiem z wieloma częściami, które muszą ze sobą współpracować. Oprogramowanie do automatyzacji podatkowej musi dokonywać dokładnych obliczeń podatkowych w oparciu o dane, które są częściowe i często niedokładne.

Po pierwsze, system identyfikuje dokładną lokalizację nabywcy. W tym celu platformy podatkowe korzystają z usługi weryfikacji adresu (AVS). Rozpoznając klientów, mogą oni wprowadzić ten sam adres na wiele różnych sposobów, system AVS automatycznie oczyszcza i standaryzuje adres. W ten sposób system może przypiąć kupującego do jednej z około 10.000 różnych amerykańskich jurysdykcji podatkowych i określić, jakie stawki i zasady obowiązują. Systemy, które polegają wyłącznie na kodzie pocztowym lub zip+4, nie są w stanie dokonać tego ustalenia w sposób wiarygodny.

Następnie system musi określić zawartość każdej transakcji poprzez parsowanie rekordu sprzedaży. Co to jest każda pozycja? Ile to kosztuje? Jak jest opodatkowana ta pozycja w tej konkretnej jurysdykcji? Proces ten jest skomplikowany, ponieważ system musi być w stanie rozróżnić pozycje liniowe, kwotę wysyłki, sumę przed opodatkowaniem, cenę za jednostkę, opłaty serwisowe i konserwacyjne, itp. Platforma podatkowa musi również brać pod uwagę progi podatkowe, urlopy i inne czynniki, które mogą zmienić stawkę. To wszystko musi być wypełnione w milisekundach.

Możesz myśleć o procesie obliczania podatku jako o reakcji łańcuchowej. Jeśli któreś z ogniw łańcucha zawodzi lub wytwarza nieprawidłowe informacje, kolejne ogniwa również zawodzą w swojej pracy. Jeżeli na przykład system AVS nie reaguje, silnik podatkowy będzie czekał i czekał, a podatek od sprzedaży nigdy nie zostanie obliczony. Jeśli system błędnie zinterpretuje pozycje linii i ich wartość, obliczy niewłaściwy podatek. Każdy krok musi być bezbłędny. Niepowodzenie może spowodować wstrzymanie transakcji lub spowodować pobranie niewłaściwego podatku.

Ryzyko awarii często zależy od tego, w jaki sposób zbudowana jest platforma podatkowa. Na przykład, niektóre platformy licencjonują lub kupują wiele technologii i zawieszają je razem jak renifery na saniach Mikołaja. Integracje są początkowo solidne, ale aktualizacje oprogramowania i inne zmiany w systemie mogą nieumyślnie pogorszyć te połączenia. Jeśli uprząż Dashera rozpruje się, to zderzy się on z pozostałymi ośmioma reniferami i zatrzyma całe sanie. Oznacza to brak prezentów (zakupów przez internet) dla kogokolwiek.

Z drugiej strony, niektóre firmy zajmujące się automatyzacją podatkową starają się wyeliminować integracje i zbudować wszystko we własnym zakresie. Z punktu widzenia przedsiębiorczości może to być znaczne obciążenie, ale oznacza to, że będzie mniej potencjalnych punktów niepowodzenia, a zatem mniej rzeczy, które mogą pójść nie tak. Pomyślcie o zestawie sprzętu do nurkowania jako o analogii. Czy wolałbyś mieć jeden pełny gumowy przewód łączący Twój regulator (element oddychający) z Twoim zbiornikiem powietrza? A może chciałbyś postawić swoje życie na rurce, która składa się z 10 sklejonych ze sobą gumowych odcinków?

Oto uniwersalny dylemat stojący przed firmami zajmującymi się oprogramowaniem do opodatkowania sprzedaży: czy łączymy wiele komponentów, czy też budujemy jeden, ujednolicony system? Podejście integracyjne sprawi, że rozwiązanie będzie działać szybciej i taniej, ale ponieważ system skaluje się do większego ruchu i dostosowuje się do nowego kodu, integracja stanie się najsłabszym punktem. Rozwój systemu zunifikowanego potrwa dłużej, ale w dłuższej perspektywie czasowej będzie się on skalował i działał lepiej i dokładniej.

Lekcja do zabrania do domu jest taka, że pozornie prosta, użyteczna technologia ma tendencję do posiadania tony złożoności pod maską. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo awarii i niedokładnych obliczeń, kupcy powinni szukać systemów podatkowych, które są ujednolicone w swojej konstrukcji i sprawdzone zarówno pod względem dokładności, jak i skalowalności.