Niewielu profesjonalistów zwraca się do mentorów po poradnictwo zawodowe

Mimo że słyszy się o znaczeniu, jakie mentor może odegrać w swojej karierze, tylko 26 procent specjalistów może twierdzić, że go ma, a w przypadku kobiet odsetek ten jest jeszcze niższy, jak wynika z ostatnich badań.

Accountemps, oddział Roberta Połowy, który specjalizuje się w rekrutacji pracowników tymczasowych dla księgowych, finansowych i księgowych, przeprowadził ankietę wśród 2 200 CFO w całym kraju na temat mentorów. Osiemdziesiąt sześć procent respondentów stwierdziło, że posiadanie mentora jest ważne dla rozwoju ich kariery.

Jedną z największych korzyści z tej relacji, według szefów finansów, jest uczenie się z pierwszej ręki od kogoś w roli, do której się dąży.

Doświadczony mentor może być katalizatorem, który pomoże profesjonalistom na wszystkich szczeblach kariery zawodowej», powiedział w pisemnym oświadczeniu Bill Driscoll, prezes okręgu Accountemps. Mentor może pomóc w poruszaniu się po wyzwaniach związanych z karierą, stanowić zachętę i dzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi wcześniejszych sukcesów i porażek. Często zdarza się, że mentorzy w firmie stają się silnymi obrońcami kariery dla tych, których biorą pod swoje skrzydła, pomagając im rozwijać się w organizacji.â»

Pomimo entuzjastycznego nastawienia CFO do korzyści płynących z posiadania mentora, tylko 18 procent badanych kobiet twierdzi, że ma takiego mentora, w porównaniu z 33 procentami mężczyzn.

«To nie musi być ulica jednokierunkowa,» zauważył Driscoll. â™ Często, mentor może nauczyć się nowych umiejętności od podopiecznego. Firmy mogą pomóc w rozwoju swoich pracowników i zachęcić ich do przekwalifikowania się, oferując formalne programy mentorskie.â»

Accountemps oferuje pięć poniższych wskazówek dotyczących budowania relacji z mentorami:

1. Wybierz odpowiednich mentorów. Pomyśl o osobach, które chciałbyś naśladować. Ktoś w firmie może być lepiej przygotowany do tego, aby pomóc Ci w poruszaniu się po osobistościach i polityce, podczas gdy zewnętrzny mentor może służyć jako platforma dźwiękowa i pomóc Ci być na bieżąco z trendami w branży.

2. Kontynuuj regularnie. Niech priorytetem będzie pozostanie w kontakcie z opiekunem. Okazjonalnie wyślij wiadomość e-mail lub zadaj pytanie, gdy natkniesz się na wyzwanie.

3. Chodźcie przygotowani. Wykorzystaj mądrze czas ze swoim doradcą, ustalając porządek obrad przed rozmową. Co chcesz zabrać ze spotkania? Im bardziej konkretny możesz być, tym lepszy wynik.

4. Pokaż uznanie. Mentoring wymaga zaangażowania, więc upewnij się, że okazujesz wdzięczność. Powiedz swojemu mentorowi, jak jego wskazówki pomogły ci na twojej ścieżce kariery.

5. Zidentyfikuj, kiedy nadszedł czas, aby przejść dalej. Zajęte plany, zmiana ścieżek kariery i główne kroki mogą zmienić związek. Kiedy widzisz oznaki, że mentoring jest prowadzony, w porządku jest rozstanie. Po prostu nie zrywaj więzi całkowicie, a twój mentor zawsze będzie dla ciebie cennym kontaktem.