No Foolin’: Następna wersja egzaminu CPA do uruchomienia 1 kwietnia 2017 r.

Amerykański Instytut CPA (AICPA) uruchomi swoją kolejną wersję Jednolitego Egzaminu CPA 1 kwietnia przyszłego roku i nie jest to żart prima aprilisowy.

Nowy egzamin jest wynikiem projektu badawczego, zwanego analizą praktyki, który AICPA rozpoczęła w 2014 r. w celu określenia zestawu wiedzy i umiejętności wymaganych od nowych CPA.

Ustalenia i propozycja następnej wersji egzaminu zostały opublikowane w projekcie wytycznych we wrześniu ubiegłego roku, wskazując, że zmiany w świecie biznesu i technologii wymagają obecnie nowych CPA, aby móc wykonywać bardziej zaawansowane zadania i angażować się w bardziej złożone projekty na wcześniejszym etapie kariery zawodowej. Muszą one wykazywać się wyższymi umiejętnościami poznawczymi, takimi jak krytyczne i analityczne myślenie oraz profesjonalny sceptycyzm, jak wynika z projektu ekspozycji. Muszą również w pełni rozumieć obowiązki zawodowe i etyczne, środowisko i proces biznesowy, a także być skutecznymi komunikatorami.

W tym celu nowy egzamin będzie zawierał projekty, które zastąpią obecny Zarys specyfikacji treści i Zarys specyfikacji umiejętności, zadania na poziomie analizy i oceny oraz zwiększone symulacje rzeczywistych sytuacji w celu lepszej oceny umiejętności poznawczych.

Czas trwania egzaminu zwiększy się z 14 do 16 godzin, jednak cztery istniejące sekcje egzaminu pozostaną: Audyt i atestowanie (AUD), środowisko i koncepcje biznesowe (BEC), rachunkowość i sprawozdawczość finansowa (FAR) oraz rozporządzenie (REG). Każdej sekcji zostaną przydzielone cztery godziny.

«Kolejna wersja egzaminu CPA będzie nadal pomagać w ochronie interesu publicznego poprzez zapewnienie, że nowo licencjonowane CPA posiadają umiejętności i wiedzę niezbędną do sprostania potrzebom środowiska biznesowego, które jest coraz bardziej złożone», powiedział Michael Decker, wiceprzewodniczący AICPA ds. egzaminów, w pisemnym oświadczeniu. «W imieniu AICPA chciałbym podziękować wszystkim kluczowym zainteresowanym stronom za ich rolę w rygorystycznym procesie tworzenia kolejnej wersji egzaminu CPA». Uważam, że jako zawód stworzyliśmy egzamin, który jest istotny, wiarygodny i aktualny w dzisiejszym świecie».

Aby ułatwić przyszłe CPA, AICPA przyznaje 10-dniowe przedłużenie okresu testowego w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. Przedłużenie nie zostanie jednak przyznane na czerwiec 2017 r., aby dać więcej czasu na przeanalizowanie wyników nowego egzaminu i ustalenie nowych wyników zdawanych egzaminów.

Ponadto, w ramach nowego egzaminu zostanie przewidziana 15-minutowa, ustandaryzowana przerwa w każdej sekcji, która nie będzie wliczana do czasu egzaminowania kandydata. Każda kombinacja zdawania obecnych sekcji egzaminacyjnych oraz zdawania kolejnych sekcji egzaminacyjnych w ciągu 18-miesięcznego okresu po zdaniu danej sekcji będzie liczona na poczet licencji, zgodnie z AICPA.

Artykuły pokrewne:

Proponowane zmiany do egzaminu CPA do publicznego przeglądu

Oczekuje się, że zmieniony egzamin CPA zostanie wprowadzony na rynek w 2017 r.