Nowa technologia zwiększająca zdolność do odczytywania sygnałów niewerbalnych

przez Phyllis Weiss Haserot

Neuronauka, psychologia i technologia często dostarczają wspaniałych – przepraszam za kalambur – oszałamiających aplikacji. Według raportu firmy Herman Group Trend Alert, laboratorium medialne Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowało specjalne okulary, które wykorzystują wbudowaną kamerę połączoną z oprogramowaniem do analizy mikroekspresji twarzy osoby, która rozmawia bezpośrednio z inną osobą. Badania te miały pierwotnie pomóc osobom z autyzmem, którym może brakować instynktu społecznego do rozpoznawania emocji danej osoby podczas rozmów twarzą w twarz.

Słuchawka przymocowana do okularów szepcze do ucha słuchacza interpretację emocji mówcy. Kamera śledzi dwadzieścia cztery “punkty fabularne” na twarzy i analizuje, jak często i na jak długo pojawiają się mikrowyrażenia. Zebrane dane są automatycznie porównywane z jego bankiem znanych wyrażeń.

Badacze MIT, Rosalind Picard i Rana el Kaliouby, którzy skalibrowali prototyp, stwierdzili, że przeciętna osoba jest w stanie poprawnie zinterpretować tylko 54 procent dwudziestu czterech wyrazów twarzy (o ile osoba ta nie działa). Lepiej poradziło sobie oprogramowanie MIT, identyfikując 64 procent wyrażeń. Może to nie wydawać się ogromną różnicą, ale biorąc pod uwagę postęp technologiczny, przypuszczam, że możemy założyć, że dokładność będzie jeszcze lepsza.

Pomyśl, jak okulary MIT i podobne produkty i aplikacje mogą zmienić sposób, w jaki oddziałujemy na siebie. Dzięki ograniczeniu przypadków błędnej interpretacji emocji, ludzie mogą uniknąć wielu katastrof społecznych i pomóc nam lepiej się zrozumieć. Niektóre firmy wdrożyły już tę technologię wraz z pracownikami, aby poprawić komunikację z klientami.

Ale tak wiele więcej jest możliwe. Pomyśl o wykorzystaniu tej technologii na sali sądowej (ale mogą pojawić się potencjalne wyzwania prawne). Pomyśl o negocjacjach. Pomyśl o większej przejrzystości w miejscu pracy oraz między rodzicami a dziećmi.

Tak więc, nabywamy narzędzia techniczne do interpretacji niewerbalnych wskazówek, ale nie są one przydatne, jeśli nie jesteśmy twarzą w twarz. Sms-y i inne media elektroniczne bez komponentu wideo nie przyniosą korzyści, o czym wielokrotnie wspominałem.Być może technologia, taka jak te okulary, przekona młodsze pokolenia o znaczeniu niewerbalnych sygnałów komunikacyjnych w ich pracy i życiu osobistym.

Więcej można przeczytać w lipcowym wydaniu magazynu New Scientist .

Artykuły pokrewne:

  • Więcej wskazówek dotyczących wielopokoleniowego zaangażowania i komunikacji
  • Od Boomers do Gen X i Y: Jak i co przekazać

O autorze

Phyllis Weiss Haserot jest głosem międzypokoleniowym i prezesem Practice Development Counsel, firmy doradczej ds. rozwoju biznesu i efektywności organizacyjnej, którą założyła ponad 20 lat temu. Szczególny nacisk kładziony jest na opłacalność poprawy relacji międzypokoleniowych w miejscu pracy, a także planowanie transformacji dla starszych partnerów z wyżu demograficznego (www.nextgeneration-nextdestination.com). Phyllis jest autorką The Rainmaking Machine oraz The Marketer’s Handbook of Tips & Checklists (oba wydawnictwa Thomson Reuters/West Publishing 2011). [chronione pocztą elektroniczną]. URL: www.pdcounsel.com.

© 2011 by Phyllis Weiss Haserot