Nowe Case Spotlights «Hobby Losses» filmowca

przez Ken Berry

Filmowiec, który wyprodukował i wyreżyserował dokument Smile ‘Til It Hurts: The Up with People Story , wyłoniła się z przedłużającej się walki z IRS z gigantycznym uśmiechem na twarzy.

W uważnie obserwowanym nowym orzeczeniu Sąd Skarbowy stwierdza, że Lee Storey, który zarabiał znaczne dochody jako adwokat podczas pasterstwa filmu do kin, ma prawo odpisać setki tysięcy strat podatkowych.

IRS zakwestionował odliczenia na wydatki związane z produkcją, uzasadniając to tym, że kręcenie filmów przez Storey było jedynie hobby. Odrzucił jej roszczenia i naliczył zaległe podatki i kary w łącznej wysokości ponad 259.000 dolarów. Ale Storey była w stanie udowodnić sądowi, że zaangażowała się w projekt filmowy w celu osiągnięcia zysku.

«Muszę iść świętować. Muszę się uszczypnąć», powiedziała Storey. «Społeczność filmowców dokumentalnych będzie zachwycona. To dla nich wielki problem.»

Początkowo wydawało się, że sędzia Diane L. Kroupa była gotowa rządzić przeciwko Storey. «Z natury rzeczy, dokument oznacza dla mnie, że nie jest dla zysku. Robisz to dla edukacji. Robisz to, żeby zdemaskować», powiedział Krupa podczas przesłuchania. Ale sędzia był poruszony kilkoma czynnikami pokazującymi, że Storey traktowała tę działalność jako biznes, w tym, że ona:

  • Prowadził szczegółową dokumentację handlową,
  • Napisał i zmienił biznesplan,
  • Zamówienie na finansowanie zewnętrzne,
  • Zatrudnił księgowego,
  • Uzyskane ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, oraz
  • Znalazłem informacje zwrotne od profesjonalistów z branży.

IRS i podatnicy często ponoszą straty wynikające z działań, które mogą być uznane za przyjemne lub rekreacyjne. Straty wynikające z hobby podlegają odliczeniu tylko do wysokości dochodu z hobby. Tradycyjnie sądy stosują dziewięć kryteriów w celu ustalenia, czy dana działalność ma charakter biznesowy.

Uśmiech «Til It Hurts» to pierwszy dokument Storey’ego. Zdobył kilka nagród po obejrzeniu na prestiżowych festiwalach filmowych, takich jak Sundance i Tribeca. Jednak mimo krytycznego sukcesu, dokument nie okazał się być dokumentem miodowym. Storey pracuje obecnie nad projektem o legendarnym producencie muzycznym Peterze Asherze.

Artykuły pokrewne:

  • IRS publikuje arkusz informacyjny na temat zasad odliczeń dla hobbystów
  • .

  • Hobby czy biznes? Przygotowawca podatkowy Due Diligence (część 1)