Nowe standardy FASB – «ogromne zadanie» dla firm

Nowy raport z badania przeprowadzonego przez KPMG LLP na temat dostosowania do standardów Rady Standardów Rachunkowości Finansowej (FASB) nowych standardów rozpoznawania przychodów i rachunkowości najmu można sprowadzić do jednego kluczowego przesłania: Bierz się do roboty.

Pierwsze zdanie The Great Accounting Challenge mówi, że «zadanie do wykonania jest ogromne». Jednak spośród ponad 140 przebadanych w większości spółek publicznych 80 procent twierdzi, że nadal decyduje o tym, jaki będzie wpływ nowego standardu rozpoznawania przychodów. Niektóre z nich nie zaczęły robić nawet tak dużo, podczas gdy 7 proc. stwierdziło, że ich wdrażanie jest w toku. I choć nowy standard rachunkowości najmu ma zaledwie kilka miesięcy, badanie wskazuje, że firmy mogą pozostać w tyle na wdrożenie tego również.

Więc, czy to naprawdę taka wielka sprawa, czy tylko taktyka straszenia?

«Firmy, które nie są w stanie zakończyć swojej oceny w najbliższej przyszłości, mogą stanąć przed wyzwaniem zaprojektowania i wdrożenia zmian procesowych i systemowych przed datą wejścia w życie», stwierdza raport. Firmy te będą zmuszone polegać na ręcznych procesach i ręcznych kontrolach, gdy «wejdą w życie», opóźniając wprowadzenie nowych systemów lub innych zautomatyzowanych procesów do pewnego momentu po dacie wejścia w życie».

Data wejścia w życie standardu rozpoznawania przychodów to 1 stycznia 2018 r. dla spółek publicznych w roku kalendarzowym oraz 2019 dla spółek niepublicznych.

Standard dzierżawy obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. dla spółek publicznych w roku kalendarzowym oraz od 2020 r. dla spółek niepublicznych.

Poniżej znajdują się informacje na temat rozpoznawania dochodów z raportu z badania:

  • Większość (63%) firm zgłosiła, że ma do czynienia z konkurencyjnymi priorytetami i ograniczeniami finansowymi i kadrowymi, podczas gdy 37% stwierdziło, że są na dobrej drodze.
  • Czterdzieści sześć procent respondentów zmieni istniejące systemy lub doda nowe oprogramowanie. Mniej więcej ta sama liczba (47%) zajmie się zmianami albo w istniejących systemach, albo ręcznie, albo w programie Excel.
  • Około połowa (51%) respondentów stwierdziła, że wdrożenie będzie kosztować mniej niż 500.000 dolarów; 15% powiedziało, że od 500.000 do 999.999 dolarów; 17% powiedziało, że od 1 miliona do 2,49 miliona dolarów; a 17% stwierdziło, że wdrożenie będzie kosztować od 2,5 miliona do 20 milionów dolarów lub więcej.
  • Większa ilość ujawnianych informacji najbardziej uderzy w przedsiębiorstwa, a w ślad za nimi pójdą procedury i systemy rachunkowości.
  • Niecała jedna trzecia (29 proc.) respondentów stwierdziła, że w ocenie zmian biorą udział ich doradcy podatkowi.

Jeśli chodzi o standard najmu, badanie wykazało, co następuje:

  • Ponad połowa (58%) respondentów ma mniej niż 1000 umów najmu.
  • Prawie jedna trzecia (28%) posiada 30 lub więcej lokalizacji z umowami najmu.
  • Prawie połowa (49%) stwierdziła, że zaczęła oceniać wpływ standardu, a 47%, że nie.
  • Spośród tych, którzy rozpoczęli ocenę, niewielu wykonało niezbędne zadania. Największe postępy poczyniono w zakresie przeprowadzania inwentaryzacji dzierżawy – 55 proc. respondentów wskazało, że rozpoczęli ten proces. Następna co do wielkości kategoria to walidacja danych – 47 procent twierdzi, że to robi.
  • Najmniejsze postępy poczyniono w zakresie analizy procesu leasingu, skutków podatkowych, oceny wymogów systemu technologicznego, przeprowadzania modernizacji i szkoleń – łącznie 70 procent w tych pięciu kategoriach wskazuje, że są one w trakcie realizacji.
  • Ponad jedna trzecia (38%) spodziewa się, że wdrożenie będzie kosztowało mniej niż 100.000 dolarów, podczas gdy 32% twierdzi, że może kosztować nawet 499.999 dolarów.
  • Ponad połowa (55 procent) oczekuje, że standard będzie miał umiarkowany wpływ na podatki, podczas gdy 37 procent oczekuje, że wpływ będzie minimalny do zera.
  • Ponad połowa (54 proc.) spodziewa się, że standard wpłynie na pakiety dłużne, gdyż bankierzy pozwolą na obniżenie wskaźników wartości netto ze względu na «ubruttowienie bilansu», stwierdza raport. Prawie połowa (47 proc.) twierdzi, że może to mieć negatywny wpływ na finansowanie.

Artykuły pokrewne:

FASB, RMSR ogłosiła ostateczny standard dotyczący ujmowania przychodów
.
Czekanie się skończyło: FASB wydaje nowe wytyczne dotyczące rachunkowości leasingu