Nowe umiejętności techniczne Młodzi księgowi muszą się rozwijać

Każdy księgowy, młody czy stary, zastanawia się, co technologia i przede wszystkim automatyzacja zrobią z jego karierą. Niektórzy fantazjują (lub martwią się) o świat, w którym automatyzacja przejmuje ważne funkcje księgowe, a może nawet nas całkowicie zastępuje, podczas gdy inni pozostają bardziej sceptyczni. Jednak w miarę jak przedsiębiorstwa starają się zautomatyzować swoje rachunki należności lub raporty wydatków, staje się jasne, że młodzi księgowi nie mogą liczyć na to, że zrobią to samo, co ich poprzednicy.

Century Business Solutions zwraca uwagę, że automatyzacja zajmie się zadaniami typu “mindnumbing” i “uwolni Cię od konieczności przejścia do roli bardziej doradczej, aby zapewnić swoim klientom głębsze i bardziej wartościowe spostrzeżenia”. Ale aby to zrobić, młodzi księgowi muszą rozwijać nowe umiejętności. Oto niektóre z najważniejszych, które mają się rozwijać w tej nowej epoce technologicznej.

Komunikacja

Komputer może zautomatyzować konta, ale potrzebny będzie wykwalifikowany człowiek, który wyjaśni świeckim, co zrobił komputer i co oznaczają liczby w księdze. Księgowi nie mogą być doradcami, jeśli nie mają umiejętności komunikowania się z klientami, ustalania czego chcą i proponowania rozwiązań biznesowych. Księgowi będą więc musieli rozwinąć zarówno solidne umiejętności komunikacji ustnej, jak i pisemnej.

Niestety, nie ma szybkiej wskazówki, która mogłaby zmienić cię w geniusza literackiego. Pisanie jest umiejętnością, jak każda inna, która musi być rozwijana w miarę upływu czasu, dlatego też powinieneś jak najszybciej zacząć praktykować. Czytaj rachunkowe i biznesowe strony internetowe, jak Lifehacker wskazuje, że czytanie jest absolutnie niezbędne, aby stać się dobrym pisarzem. Załóżcie bloga. Nie myśl, że musisz pisać o ważnych rzeczach, takich jak księgowość czy polityka. Nie krępuj się pisać o programach telewizyjnych, sporcie, czy swoim hobby. Tak długo, jak będziesz regularnie pisał i ćwiczył, będziesz wiedział, co jest dla Ciebie najlepsze.

Specjalizacja

Powyższa część powinna być jasna, ale księgowi będą coraz częściej proszeni nie tylko o bycie księgowymi, ale także o bycie doradcami finansowymi i strategami. Wykwalifikowany księgowy będzie w stanie doradzić praktycznie każdemu klientowi. Jednak najlepsi księgowi skoncentrują się na konkretnej branży, zrozumieją wyjątkowe wyzwania księgowe, przed którymi stoi ta branża i zaproponują rozwiązanie.

Doskonałym przykładem jest opieka zdrowotna, przemysł, który będzie się nadal rozwijał w kolejnych dziesięcioleciach. PwC opublikowała raport zatytułowany “Top health industry issues of 2018”, który omawia takie kwestie jak reforma podatkowa, Internet przedmiotów oraz zwraca uwagę na czynniki społeczne, takie jak dochody i edukacja, w celu poprawy opieki.

Oferowanie specjalistycznej wiedzy i porad jak nauczyciel CPA jest czymś, czego maszyny nie mogą tak łatwo powtórzyć, a księgowi muszą znaleźć swoją niszę, ponieważ maszyny wykonują bardziej przyziemną pracę. Łącząc te dwa trendy, księgowi powinni wybrać branżę i nauczyć się wszystkiego, co potrafią czytać i rozwijać relacje.

Empatia

Podejrzewam, że możesz myśleć, że empatia nie jest umiejętnością. Ale empatia w dużej mierze jest umiejętnością i jest sposobem na to, aby przyszli księgowi łatwo odróżniali się od swoich rówieśników.

Empatia oznacza zrozumienie tego, co myślą inni ludzie, a stamtąd zrozumienie, jak możesz im naprawdę pomóc. Księgowy bez empatii zrzuci na klienta złe wieści, tak jak zgłaszają pogodę, a księgowy z empatią będzie starał się złagodzić wpływ i omówić, jak może współpracować, aby wszystko było lepsze.

Rozumiejąc i ceniąc inne perspektywy, empatyczny księgowy może odkryć nowe sposoby działania, znaleźć różne sposoby pomagania klientom oraz być lepszym graczem zespołowym i negocjatorem. Nikt nie jest w stanie rozwinąć empatii dla każdego człowieka na świecie. Ale będąc bardziej dociekliwym i ciekawym naszych przyjaciół, potem kolegów, a potem obcych, można być bardziej empatycznym i lepszym komunikatorem i osobą.

Kreatywność

Dla większości ludzi “kreatywna księgowość” oznacza podejrzane księgowe stosujące nieetyczne sztuczki w celu ukrycia prawdy lub oszukiwania konsumentów. Ale kreatywność oznacza po prostu spojrzenie na sprawy z innej perspektywy i znalezienie nowych rozwiązań dla narastających problemów. Nowa technologia stworzy nowe problemy, a wielcy księgowi będą tymi, którzy mogą znaleźć nowe rozwiązania.

Z pewnością niektórzy ludzie są z natury bardziej kreatywni niż inni, ale kreatywność może być rozwijana. Zapytaj innych, zwłaszcza tych spoza swojej specjalizacji, o różne perspektywy i zrozum, że nie ma głupich pytań. A jeśli twój umysł jest wypalony próbując znaleźć oryginalne rozwiązanie, cofnij się i zrelaksuj.

Należy pamiętać, że wszystkie te umiejętności współgrają ze sobą. Księgowy, który znalazł specjalność, może wykorzystać swoje kreatywne soki do wymyślenia opłacalnego rozwiązania, a empatia zapewnia, że rozwiązanie jest etyczne. Następnie księgowy komunikuje rozwiązanie swoim klientom. Technologia zmieni to, co robimy, gdy przejdziemy od chrupiących numerki do kreatywnych doradców. Ale przedsiębiorczy, myślący przyszłościowo księgowy, który znajdzie niszę, będzie w przyszłości nadal aktualny.