NYSSCPA Calls Out Obama for Calling Out Accountants

Prezydent New York State Society of CPA (NYSSCPA) odpowiedział w piątek na komentarze prezydenta Obamy, który podczas konferencji prasowej w zeszłym tygodniu zdawał się obwiniać księgowych za liczbę amerykańskich korporacji wykorzystujących inwersje w celu zmniejszenia ich amerykańskich zobowiązań podatkowych.

Jak po raz pierwszy poinformował Accounting Today , podczas szczytu przywódców USA-Afryka w Waszyngtonie 6 sierpnia, prezydent Obama odpowiedział na pytanie Margaret Talev z Bloomberga o jego administrację, która prawdopodobnie wykorzysta swoje uprawnienia wykonawcze, aby powstrzymać praktykę przenoszenia przez amerykańskie firmy swoich siedzib za granicę w celu obniżenia amerykańskich rachunków podatkowych.

“Tylko po to, by przejrzeć, dlaczego tu jesteśmy zaniepokojeni. Macie księgowych udających się do dużych korporacji – międzynarodowych korporacji, ale które mają wyraźnie amerykańską siedzibę i prowadzą większość swoich operacji w Stanach Zjednoczonych”, powiedział prezes. “A ci księgowi mówią, wiesz co, znaleźliśmy wielką lukę. Jeśli po prostu przeniesiesz swoje obywatelstwo do innego kraju, nawet jeśli jest to tylko papierowa transakcja, to myślimy, że możemy wyciągnąć cię z płacenia całej masy podatków.

“Cóż, to nie fair. To nie jest w porządku. Utrata dochodów dla skarbu państwa oznacza, że muszą one gdzieś zostać nadrobione, a to zazwyczaj będzie banda ciężko pracujących Amerykanów, którzy albo sami płacą wyższe podatki, albo korzystają z obniżonych usług”, kontynuował prezydent Obama. “A w międzyczasie firma nadal korzysta ze wszystkich usług i wszystkich korzyści wynikających z efektywnego bycia amerykańską korporacją”. Zdecydowali, że przejdą przez to papierkowe ćwiczenie.”

W oświadczeniu wydanym w dniu 8 sierpnia przewodniczący NYSSCPA Scott Adair powiedział: “Jako prezydent New York State Society of Certified Public Accountants, uważam, że prezydent Obama powinien być świadomy, że amerykańskie korporacje zatrudniają księgowych ze względu na ich szczególne umiejętności i doświadczenie w dopilnowaniu, aby klienci wypełniali swoje obowiązki podatkowe zgodnie z prawem przyjętym przez Kongres. W rzeczywistości jest to wyjątkowa zdolność CPA do legalnego poruszania się po niezwykle skomplikowanym kodeksie podatkowym, która czyni usługi CPA tak cennymi dla klientów indywidualnych i korporacyjnych.

“Jeśli prezydent Obama chce wytykać palcami, być może powinien wskazać je Kongresowi za stworzenie tych samych luk, które szkaluje”, kontynuował. “Zrównoważona reforma podatku dochodowego od osób prawnych jest słoniem w tym pokoju. Prezydentowi Obamie najlepiej przysłużyłoby się to, gdyby spoglądał na swoich współtwórców prawa, jeśli chciałby znaleźć rozwiązanie tego problemu. Zawód księgowego jest gotowy do pomocy.”

Opcje są badane na odwrotność krawężnika
.
The New York Times reported on August 5 that the Obama administration is weighing plans to circumvent Congress and act on its own to curtail inversions. Według sekretarza skarbu Jacoba J. Lwa, Departament Skarbu USA spieszy się z zebraniem szeregu opcji, które zasadniczo zniweczyłyby motywację ekonomiczną do zawierania takich transakcji.

“Pytanie brzmi: Czy możemy zrobić na tyle dużo, by istotnie zmienić ekonomikę inwersji, by firmy podejmowały różne decyzje? Lew powiedział, zgodnie z artykułem New York Timesa . “Rzeczy, na które patrzymy, wyglądają tak, jakby mogły bardzo istotnie zmienić ekonomię inwersji.”

Podczas gdy Lew powiedział, że ustawodawstwo jest “najlepszym rozwiązaniem” problemu, niedawna powódź inwersji przekonała zespół prezydenta Obamy, że szybsza reakcja może być konieczna. A Bloomberg analiza szacuje, że amerykańskie firmy parkują za granicą aż 2 biliony dolarów w gotówce.

“Jeśli Kongres nie podejmie działań, nie możemy czekać miesięcy lub lat, aby przejść obok i po prostu patrzeć, jak firmy podejmują decyzje, jakby nic się nie zmieniło”, powiedział Lew, zgodnie z artykułem.

Senator Carl Levin (D-MI) i jego brat, przedstawiciel Sander Levin (D-MI), wprowadzili w maju ustawodawstwo w Senacie i w Izbie, odpowiednio, mające na celu ograniczenie fuzji związanych z inwersjami. Oba projekty w dużej mierze odzwierciedlają antyinwersyjną propozycję prezydenta Obamy zawartą w jego budżecie na rok budżetowy 2015, która miałaby przynieść rządowi 17 mld dolarów w ciągu następnej dekady. Ustawodawstwo miałoby zastosowanie do inwersji zakończonych po 8 maja 2014 roku.

Republikanie twierdzą jednak, że najlepszym sposobem na powstrzymanie firm amerykańskich przed wyjazdem jest zmiana amerykańskiego kodeksu podatkowego, która obejmuje obniżenie 35-procentowej stawki podatku od osób prawnych, która jest najwyższa w każdej z rozwiniętych gospodarek świata.

Prezydent Obama powiedział w ubiegłą środę, że jego administracja bada, czy istnieją elementy, “w jaki sposób istniejące ustawy są interpretowane przez rządy lub przepisy albo tradycję lub praktykę, które mogą przynajmniej zniechęcić niektórych ludzi, którzy mogą próbować wykorzystać tę lukę”.

“Pamiętaj, że to wciąż niewielka liczba firm, które się do tego uciekają, ponieważ uważam, że większość firm amerykańskich jest dumna z tego, że jest Amerykanką, uznaje korzyści płynące z bycia Amerykanką i jest odpowiedzialnymi aktorami oraz chętnymi do płacenia uczciwej części podatków, aby wspierać wszystkie korzyści, jakie otrzymują z bycia tutaj” – powiedział prezydent Obama. “Ale nie chcemy, aby ten trend się rozwijał. Nie chcemy, aby firmy, które do tej pory grały według zasad, nagle spojrzały przez ramię i powiedziały, wiesz co, niektórzy z naszych konkurentów grają w ten system i my też musimy to zrobić”.Myślę, że takiej mentalności stadnej chcemy uniknąć.Więc chcemy działać szybko – tak szybko jak to możliwe.”

Powiązany artykuł:

Projekty ustaw w Senacie i w Izbie szukają możliwości ograniczenia transakcji “inwersji”