Obama: IRS” Ukierunkowanie na grupy konserwatywne “Oburzające

przez Jasona Bramwella

Prezydent Barack Obama mówi, że nie będzie tolerował politycznych uprzedzeń w IRS i obiecał, że dotrze do sedna sprawy dopuszczonego przez agencję ukierunkowania na grupy konserwatywne, zgodnie z artykułem z 13 maja w Washington Post .

Urząd Skarbowy przeprosił 10 maja za zbadanie zwolnienia podatkowego grup o konserwatywnych tytułach, takich jak “tea party” czy “patriota”, w ich nazwach.

“Nie chcesz, aby IRS była kiedykolwiek postrzegana jako tendencyjna i nie mniej niż neutralna pod względem sposobu działania”, powiedział Obama na konferencji prasowej 10 maja z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem w Białym Domu. Prezydent nazwał rewelacje wymierzone w nich “oburzające”.

Podczas spotkania prasowego w dniu 10 maja sekretarz prasowy Białego Domu Jay Carney powiedział dziennikarzom, że sprawa jest przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez Generalnego Inspektora Skarbowego ds. administracji podatkowej (TIGTA).

“Faktem jest, że wiemy o tym, co jest niepokojące, i z pewnością uważamy, że podjęte działania, zgodnie z doniesieniami, są niewłaściwe”, mówi Carney. “W pełni oczekujemy, że dochodzenie będzie dokładne i że w takiej sprawie zostaną wprowadzone poprawki. Wierzę, że urząd skarbowy zajął się tą sprawą i podjął pewne działania, a dochodzenie jest w toku.”

Senator Max Baucus (D-MT) mówi Komisji Finansów, że będzie prowadził dochodzenie w tej sprawie, jako pierwszy w kontrolowanym przez Demokratów Senacie, który ogłosił dochodzenie. W Izbie kontrolowanej przez GOP, Komisja ds. Sposobów i Środków oraz Komisja Nadzoru i Reformy Rządowej również prowadzą dochodzenie.

Urząd Skarbowy powiedział, że jest mu przykro z powodu tego, co nazywa “niewłaściwym” ukierunkowaniem na grupy konserwatywne podczas wyborów w 2012 roku, aby sprawdzić, czy nie naruszają one swojego statusu zwolnionych z podatku. Agencja twierdzi, że nie wiedzieli o tym żadni urzędnicy wysokiego szczebla. Twierdzi również, że praktyka ta została zainicjowana przez pracowników niskiego szczebla.

W oświadczeniu pisemnym, kongresmenka Michele Bachmann (R-MN), która jest przewodniczącą Tea Party Caucus, nazwała przyjęte przez IRS ukierunkowanie na grupy konserwatywne “oszałamiającym nadużyciem władzy”.

“Amerykanie zasługują na odpowiedzi, kto to autoryzował. Trudno uwierzyć, że była to decyzja “niskiego szczebla”, stwierdza. “Jako jedna z kluczowych agencji odpowiedzialnych za egzekwowanie prawa od Obamacare’a, zasadne jest również pytanie, czy jakiekolwiek decyzje dotyczące opieki zdrowotnej były oparte na przynależności politycznej i jakie mamy zapewnienia, że ten rodzaj zastraszania nigdy więcej się nie powtórzy.”

“Objawienie, że środki rządowe zostały wykorzystane do zbadania lub nękania przeciwników politycznych jest nie do pomyślenia”, mówi kongresmen Jeb Hensarling (R-TX), przewodniczący Komitetu Usług Finansowych Izby, w oświadczeniu pisemnym. “Tego właśnie można by oczekiwać od dyktatury trzeciego świata, a nie od Stanów Zjednoczonych Ameryki. Na najwyższych szczeblach rządu musi być przeprowadzone dochodzenie w sprawie tego niewybaczalnego, niewybaczalnego i niebezpiecznego nadużycia władzy.”

Zgodnie z projektem raportu strażnika, który wydaje się być sprzeczny z publicznymi oświadczeniami Douglasa Shulmana, komisarza IRS, wyżsi urzędnicy IRS wiedzieli, że agenci celują w grupy herbaciane już w 2011 r., stwierdza artykuł Washington Post .

Lois Lerner, która kieruje działem IRS, który nadzoruje organizacje zwolnione z podatku, twierdzi, że praktyka ta została zainicjowana przez pracowników niskiego szczebla w Cincinnati i nie była motywowana uprzedzeniami politycznymi.

Ale 29 czerwca 2011 r. Lerner dowiedział się na spotkaniu, że według raportu straży, grupy są celem. Na spotkaniu powiedziano jej, że grupy z nazwami “tea party”, “patriota” lub “9/12 Project” są oznaczane w celu dodatkowej i często uciążliwej kontroli.

Projekt 9/12 to grupa założona przez konserwatywną osobowość telewizyjną Glenna Becka.