Obawy finansowe rosną w związku z bezpieczeństwem cybernetycznym

Trudno nie doceniać wpływu nieodpowiednich środków bezpieczeństwa cybernetycznego w dzisiejszym środowisku online. Hymn Ubezpieczenia Zdrowotne, Equifax, Home Depot i Yahoo są jednymi z największych hackerów, ale w żadnym wypadku nie są jedynymi.

Facebook nie jest hakerem sam w sobie, ale użytkownicy portalu społecznościowego przekazali Cambridge Analytica swoje dane osobowe bez ich wiedzy i zgody, w przypadku, który nadal rozwija się z głębokimi konsekwencjami.

Amerykański Instytut CPA (AICPA) przytacza raport bezpieczeństwa Nortona, z którego wynika, że Amerykanie stracili 19,4 miliarda dolarów na cyberprzestępczości w 2017 roku.Według ostatnich badań AICPA 81 procent Amerykanów martwi się co najmniej o to, czy przedsiębiorstwa są w stanie chronić swoje dane finansowe i osobowe, a 40 procent jest bardzo lub bardzo zaniepokojonych. A około połowa (48%) uważa, że jest co najmniej trochę prawdopodobne, że kradzież tożsamości będzie miała dla nich skutki finansowe w przyszłym roku.

«Ochrona informacji jest procesem ciągłym, który wymaga czujności, określenia obszarów, w których można dokonać ulepszeń i podjęcia działań w celu wzmocnienia zabezpieczeń», powiedział Gregory Anton, CPA, CGMA, przewodniczący Krajowej Komisji CPA ds. «Oznacza to regularne monitorowanie karty kredytowej i wyciągu z konta bankowego oraz okresowe sprawdzanie raportu kredytowego pod kątem wszystkiego, co wygląda nietypowo».

Jednak 35 procent Amerykanów nigdy nie sprawdzało swoich raportów kredytowych – choć 61 procent tak. Z tej ostatniej grupy 66 procent musiało skorygować nieścisłości za pomocą agencji ratingowej.

Co więcej, 44 procent Amerykanów z dochodem gospodarstwa domowego poniżej 35.000 dolarów było bardziej skłonnych do ignorowania swoich raportów kredytowych. W porównaniu do 30% Amerykanów z dochodem gospodarstwa domowego wynoszącym co najmniej 100 000 dolarów, którzy nie sprawdzają swoich raportów.

«Dobra ocena kredytowa i dostęp do korzystnych stóp procentowych to coś, co przynosi korzyści ludziom ze wszystkich grup dochodów, ale jest to szczególnie ważne dla tych, którzy znajdują się w sytuacji finansowej, gdzie kilka punktów procentowych odsetek miałoby duży wpływ na ich dobrobyt finansowy», powiedział Anton w przygotowanym oświadczeniu. «Każdy powinien sprawdzać swoją ocenę kredytową za darmo w jednej z trzech głównych agencji sprawozdawczości kredytowej przynajmniej raz w roku i nie czekać, aż pojawi się podejrzana aktywność».

Więc co mogą zrobić klienci? Mnóstwo. Oto zdjęcie. Raport Nortona zawiera więcej wskazówek.

– Monitorowanie kont kart kredytowych i debetowych pod kątem oszustw.

– Częściej używaj gotówki lub czeków.

– Sklepów w sklepach lokalnych więcej niż krajowych detalistów.

– Ograniczyć ich obecność w Internecie – tak, pozbyć się mediów społecznościowych lub odwiedzić mniej stron.

– Zablokować lub zamrozić ich konta w trzech agencjach informacji kredytowej.

– Poza niektórymi agencjami rządowymi, bankami i ubezpieczycielami, a być może także zarządcami nieruchomości, niewiele firm może zgodnie z prawem wymagać numeru ubezpieczenia społecznego.

– Unikaj niezabezpieczonych sieci WiFi, takich jak te na lotniskach lub w restauracjach.

– Nie podawaj danych osobowych w odpowiedzi na niezamówione komunikaty – nawet jeśli tekst lub e-mail wydaje się pochodzić z wiarygodnego źródła, starającego się «zweryfikować» konta.

Jeżeli – czy powiemy kiedy? – kradzieży tożsamości, klienci powinni skontaktować się z firmą obsługującą karty kredytowe lub bankiem, złożyć raport policyjny i zadzwonić do IRS pod numer 800-908-4490 oraz złożyć formularz 14039 Identity Theft Affidavit.