Obóz i Boustany: IRS stracił więcej e-maili niż tylko Lerner’s

Cztery dni po tym, jak IRS przyznał, że stracił około dwóch lat e-maili wysłanych do i od byłej urzędniczki Lois Lerner z powodu awarii komputera, dwóch kongresowych republikanów twierdziło, że IRS nie może również produkować e-maili od kilku innych pracowników związanych ze skandalem Tea Party.

House Ways and Means Committee Chairman Dave Camp (R-MI) and Ways and Means Subcommittee on Oversight Chairman Charles Boustany Jr. (R-LA) said on Tuesday that the IRS has lost emails from six other agency workers because of computer crashes. Jednym z tych pracowników był Nikole Flax, który służył jako szef personelu do ówczesnego zastępcy komisarza IRS Stevena Millera.

Miller pełnił funkcję p.o. komisarza IRS, gdy w maju 2013 r. agencja przyznała, że dodatkowo rozpatruje wnioski Tea Party i innych grup konserwatywnych o przyznanie statusu zwolnionego z podatku. Miller, 25-letni weteran IRS, zrezygnował ze stanowiska wkrótce po ujawnieniu skandalu.

Lerner pełnił funkcję kierownika działu ds. organizacji zwolnionych z podatku IRS, gdzie rozpatrywane są wnioski o przyznanie statusu zwolnionego z podatku. We wrześniu ubiegłego roku przeszła na emeryturę w agencji.

Na początku zeszłego miesiąca Izba Reprezentantów zagłosowała za odrzuceniem Kongresu przez Lernera, ponieważ odmówiła odpowiedzi na pytania dotyczące skandalu celowego podczas dwóch osobnych przesłuchań przed Izbą Nadzorową i Rządowym Komitetem Reform.

Republikanie House’a chcą, aby przeciwko firmie Lerner wniesiono zarzuty karne za niewłaściwe wpłynięcie na IRS w celu podjęcia działań przeciwko konserwatywnym organizacjom, ujawnienie poufnych informacji o podatnikach i utrudnianie dochodzenia. Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował, że prowadzi dochodzenie w sprawie działań IRS, podobnie jak komisje «Ways and Means and Oversight» i «Government Reform» oraz Senate Finance Committee.

Śledczy Kongresu chcieli zobaczyć wszystkie e-maile od Lernera z lat 2009-2013 w ramach sondy dotyczącej rozpatrywania przez IRS wniosków grup konserwatywnych o zwolnienie z podatku, ale agencja powiedziała w zeszły piątek, że komputer Lernera uległ awarii w 2011 r., co spowodowało wymazanie ogromnej części tych komunikatów, poinformował Associated Press .

Przed pojawieniem się kontrowersji, IRS nie prowadził ewidencji ani nie tworzył kopii zapasowych wszystkich wiadomości e-mail. Polegał raczej na pracownikach, którzy archiwizowali je na swoich komputerach osobistych po wyczerpaniu przestrzeni dyskowej w skrzynkach odbiorczych Microsoft Outlook, Politico .

W latach 2009-2011 IRS był w stanie wygenerować 24.000 e-maili Lerner, ponieważ Lerner kopiował je u innych pracowników IRS. Agencja stwierdziła, że skopiowała e-maile z komputerów 82 innych pracowników IRS. Ogólnie rzecz biorąc, IRS poinformował, że w okresie od 2009 do 2013 r., według AP , wytworzył w sumie 67.000 e-maili do i z firmy Lerner.

Camp and Boustany powiedział, że śledczy Ways and Means potwierdzili, że IRS po raz pierwszy wiedział o zaginionych e-mailach już w lutym 2014 roku.

«Wygląda na to, że Amerykanie zostali okłamani, a IRS próbował zatuszować fakt, że wygodnie zgubił kluczowe dokumenty w tym dochodzeniu», powiedział Camp i Boustany we wspólnym oświadczeniu. «Biały Dom obiecał pełną współpracę, komisarz obiecał pełny dostęp do e-maili Lois Lerner, a teraz agencja twierdzi, że nie może wyprodukować tych materiałów – a oni od miesięcy wiedzieli, że nie mogą tego zrobić.»

We wtorek IRS nie odpowiedział na e-mail z prośbą o komentarz.

Dwaj republikańscy kongresmeni stwierdzili również, że ramy czasowe zagubionych obecnie e-maili Flaxu, kiedy biuro IRS w Waszyngtonie napisało i nakierowało biuro terenowe agencji Cincinnati na wysyłanie «niewłaściwych kwestionariuszy, w tym niestosownych żądań dotyczących informacji o dawcach, do grup konserwatywnych».

Po wieściach o skandalu, który wybuchł w maju 2013 r., Lerner powiedział, że celowanie w grupy konserwatywne zostało zainicjowane przez pracowników niskiego szczebla w Cincinnati i nie było motywowane uprzedzeniami politycznymi. Konserwatywna grupa «Judicial Watch» ogłosiła w zeszłym miesiącu, że posiada maile, które wiążą celowanie konserwatywnych grup przez IRS z Waszyngtonem.

Obóz i Boustany wezwały również Biały Dom do «natychmiastowego udzielenia niezależnemu prokuratorowi pełnego dostępu i pełnego upoważnienia do zbadania każdego aspektu tej sprawy».

Brakujące wiadomości e-mail zostaną omówione przez komisarza IRS Johna Koskinena podczas przesłuchań przed komisją House Ways and Means w dniu 20 czerwca oraz Komisją Nadzoru nad Izbą wieczorem w dniu 23 czerwca.

Artykuły pokrewne:

Oficjalna Lois Lerner z Lois Lerner in Contempt
.
Pełniący obowiązki komisarza IRS Steven Miller Reigns Over Scandal

Obama: IRS» Ukierunkowanie na grupy konserwatywne «Oburzające»