Obywatelstwo USA nie jest już dłużej warte czerwonej taśmy i wysokich podatków dla niektórych

przez Teresę Ambord

Zaskakująca liczba Amerykanów mieszkających za granicą poddaje się i mówi “wujek” do Wuja Sama. W drugim kwartale 2013 roku więcej Amerykanów 1 130 zrzekło się swojego obywatelstwa niż w całym 2012 roku. To więcej niż 679 w pierwszym kwartale.

Jaka jest siła napędowa?

To jest kombinacja rzeczy. Federalna stawka podatku dochodowego dla najbogatszych Amerykanów wzrosła w tym roku do 39,6 procent. Podatek od zysków kapitałowych wzrósł maksymalnie do 20 procent. Biurokracja się zwiększa. Wkrótce presja zostanie zwielokrotniona przez wprowadzenie w życie amerykańskiej ustawy o zgodności z przepisami podatkowymi dotyczącymi kont zagranicznych (FATCA).

Począwszy od połowy 2014 r., gdy FATCA zacznie działać, banki zagraniczne i inne instytucje finansowe w państwach, które zgodziły się przestrzegać przepisów będą zobowiązane do przekazywania IRS informacji finansowych dotyczących aktywów posiadanych przez Amerykanów i przedsiębiorstwa będące własnością amerykańską. Instytucje te będą również musiały odprowadzać podatek dochodowy od dochodów na tych rachunkach.

Które kraje są zaangażowane?

Do połowy lipca 2013 r. następujące kraje podpisały się pod żądaniami FATCA, a Departament Skarbu USA kontynuuje negocjacje z dziesiątkami innych krajów:

  • Zjednoczone Królestwo
  • Dania
  • Irlandia
  • Meksyk
  • Szwajcaria
  • Włochy
  • Japonia
  • Norwegia
  • Niemcy
  • Hiszpania

W jaki sposób IRS jest w stanie zmusić te kraje do współpracy? Technicznie nie może, ale IRS może oszacować 30 procentowy podatek u źródła od płatności ze Stanów Zjednoczonych na rzecz tych banków, które nie podejmują współpracy. Według Departamentu Skarbu, kraje ustawiają się w kolejce, chętne do podpisania. Istnieje “przytłaczające zainteresowanie ze strony krajów na całym świecie”, powiedział rzecznik prasowy Departamentu Skarbu.

To “przytłaczające zainteresowanie” jest powodem podanym przy okazji opóźnienia rozpoczęcia FATCA. Pierwotnie miała ona wejść w życie 1 stycznia 2014 r., ale obecnie została przesunięta z powrotem na 30 czerwca 2014 roku. Oznacza to, że pierwsze sprawozdania dotyczące rachunków prowadzonych w 2014 r. będą miały miejsce w 2015 r.

Góry biurokracji

Celem FATCA jest zidentyfikowanie osób, które mogą uchylać się od płacenia podatków za pomocą inwestycji offshore. Wielu ekspatriantów twierdzi, że połączenie wysokich podatków i góry papierkowej roboty nie sprawia już, że warto zachować ich obywatelstwo. Jeszcze inni są mniej zaniepokojeni podatkami i nie chcą już tylko kłopotów z papierkową robotą.

Businessinsider.com cytuje jednego bankiera inwestycyjnego jako mówiącego”, Moja decyzja dotyczyła mniej rzeczywistej kwoty podatków, które musiałem zapłacić, a więcej systemu. Nie jestem ultra-zamożnym facetem. To był problem z całą papierkową robotą.” Jak wielu innych, ten były obywatel USA jest teraz obywatelem Hongkongu, gdzie najwyższa stawka podatkowa wynosi 15 procent.

Ile możemy oczekiwać od FATCA?

Z Departamentem Skarbu w gorącym pościgu za Amerykanami za granicą, wydaje się naturalne założenie, że FATCA naprawdę przyniesie do domu bekon. Ale w pierwszej dekadzie, FATCA ma zebrać dodatkowe 7,6 miliarda dolarów. Businessinsider.com oblicza, że w ciągu dziesięciu lat, rozłożone na szacowanych sześciu milionów Amerykanów za granicą, to równa się 170 dolarów na podatnika, za rok.

Trudno powiedzieć w tym momencie, czy warto stracić obywateli, napięte relacje z innymi krajami, a także dodatkowe obciążenie dla osób prywatnych, przedsiębiorstw i instytucji finansowych. Można by lepiej wykorzystać nasze zasoby. Kiedy patrzy się na tę nową ustawę w kategoriach dolara podatku od wartości dodanej, zastanawia się, czy jest to jeden wielki błąd FATCA.

Przeczytaj więcej naszych artykułów na temat FATCA.