Odd Couple’ Baucus and Camp Launch Tax Reform Tour

przez Ken Berry

Przewodniczący dwóch głównych komisji podatkowych w Kongresie – Max Baucus (D-MT) z Senackiej Komisji Finansów i Obozu Dave’a (R-MI), przewodniczący komisji ds. sposobów i środków – latem tego roku biorą udział w wystawie psów i kucyków. Celem tych długoletnich rywali politycznych jest promowanie koncepcji kompleksowej reformy podatkowej wśród amerykańskiej opinii publicznej. Jest to prosto z podręcznika dla kandydatów na prezydenta.

Pierwszy przystanek na wycieczce? The Twin Cities of Minnesota.

8 lipca Baucus i Camp zasiedli w gronie dyrektorów naczelnych i pracowników dwóch firm z siedzibą w St. Paul, aby przedyskutować swoje plany reorganizacji uciążliwych przepisów podatkowych dotyczących ziemi. “Amerykański kodeks podatkowy nie został zaktualizowany w ciągu blisko trzydziestu lat”, powiedzieli we wspólnie przygotowanym oświadczeniu. “W tym czasie, stało się to coraz bardziej skomplikowane. Nasz dzisiejszy kodeks podatkowy zawiera prawie cztery miliony słów i jest wypełniony lukami, które działają jak hamulec dla naszej gospodarki. Mamy szansę to wszystko zmienić. Reforma podatkowa może sprawić, że kodeks stanie się prostszy i sprawiedliwszy dla amerykańskich rodzin i firm, a także pobudzi bardziej prosperującą gospodarkę.”

Wysiłek dotarcia do podatników w całym kraju rozpoczął się od spotkań w gigantycznym zakładzie produkcyjnym 3M oraz w znacznie mniejszym lokalnym zakładzie – w Piekarni Wagi. Ta ostatnia jest firmą czwartej generacji, zatrudniającą mniej niż sto pracowników. W ka ż dej lokalizacji kongresmeni słuchali pracowników, łamali sobie żarty, a nawet w pewnym momencie zaciskali ręce. “W Waszyngtonie jest trochę bańki, to prawda”, powiedział Baucus w Centrum Innowacji 3M. “Staramy się ją złamać.”

W szczególności Baucus i Camp skupiły się na sposobach poprawy kodeksu podatkowego, głównie poprzez uproszczenie, oraz na metodach tworzenia nowych miejsc pracy i podnoszenia płac. Nic dziwnego, że członkowie docelowej grupy docelowej głównie się na to zgodzili. Przystanek w Twin Cities był pierwszym zaplanowanym w ramach tzw. “Simpler Taxes for America Tour”, który potrwa przez całe lato.

“Angażujemy społeczeństwo amerykańskie w krajową rozmowę na temat tego, jak naprawić kodeks podatkowy”, stwierdzili kongresmeni. “Dlatego właśnie jesteśmy tutaj w St. Paul, spotykając się z liderami biznesu – dużymi i małymi. Chcemy usłyszeć, jak możemy poprawić ich doświadczenia z amerykańskim systemem podatkowym.”

Większość pytań zadawanych przez Baucusa i Obóz została napisana i wybrana z wyprzedzeniem. Ale jeden z pracowników, sam zapytał kongresmenów o rzeczywiste perspektywy reformy podatkowej w mocno podzielonym Waszyngtonie. “Na koniec, to będzie musiał być dwustronny projekt ustawy”, powiedział Camp. “W środku, to zawsze wygląda na porażkę. Celem jest ominięcie tego.”

Niektórzy sceptycy ostrzegali, że wcześniejsze środki mające na celu reformę podatkową – w tym wysiłki na rzecz uproszczenia kodeksu podatkowego – zdają się prowadzić do jeszcze większej złożoności. W dalszym ciągu będziemy obserwować, jak będzie wyglądać ogólnokrajowa wycieczka przed średniookresowymi wyborami.

Artykuły pokrewne:

  • Najwyższy krajowy rzecznik podatkowy wzywa do reformy podatkowej
  • Tax Reform Writers in Congress Want to “Friend” You