Osoba przygotowująca zeznanie podatkowe w Cincinnati dostaje 30 miesięcy więzienia, aby pomyśleć o fałszywych zeznaniach podatkowych, które przygotowała.

Były mieszkaniec Cincinnati został skazany na 30 miesięcy więzienia przez Sędziego Okręgowego Stanów Zjednoczonych Sandrę S. Beckwith za pomoc i pomoc w przygotowaniu fałszywych zeznań podatkowych klientów oraz za złożenie fałszywego indywidualnego zeznania podatkowego, o czym poinformował w zeszłym tygodniu Departament Sprawiedliwości i Internal Revenue Service (IRS).

Zgodnie z dokumentami sądowymi, Idrissa Bassoum zaczęła oferować usługi w zakresie przygotowania podatkowego pod nazwą Bassoum’s Consulting Service (BCS) w lutym 2003 r., działając poza swoim miejscem zamieszkania i świadcząc usługi gastronomiczne głównie dla imigrantów. Za pośrednictwem BCS, Bassoum przygotował i złożył setki fałszywych zeznań podatkowych dla klientów, którzy domagali się oszukańczych wydatków i odliczeń związanych m.in. z kosztami przeprowadzki, a wszystko to w celu obniżenia zobowiązań podatkowych swoich klientów i zwiększenia ich zwrotu. Oprócz przygotowywania fałszywych zeznań podatkowych dla Klientów, Bassoum oszukańczo uniknął płacenia jakiegokolwiek podatku dochodowego należnego z tytułu jego działalności gospodarczej, gdy nie zgłosił żadnych dochodów z tytułu jego działalności w zakresie sporządzania zeznań podatkowych dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych. Bassoum przyznał, że w ramach swojej umowy przyznał, że spowodował straty podatkowe rządu USA w wysokości od 400 000 do 1 miliona dolarów.

Opłaty za przygotowanie podatkowe Bassoum’a były zazwyczaj odejmowane od kwot zwrotu, które uzyskał dla swoich klientów po uzgodnieniu Refund Anticipation Loans (RAL), krótkoterminowej pożyczki konsumenckiej zabezpieczonej oczekiwanym przez podatnika zwrotem podatku. Za każdą zatwierdzoną dla klienta RAL, opłaty Bassoum za przygotowanie podatkowe były bezpośrednio przekazywane na jego osobiste konto bankowe. Bassoum przyznał, że w ramach swojej umowy przyznał się do otrzymania co najmniej 69.915 USD niezgłoszonych dochodów w roku podatkowym 2004 i 80.771 USD niezgłoszonych dochodów w roku podatkowym 2005.

Oprócz kary więzienia, sędzia Beckwith nakazał Bassoumowi odsiedzieć jeden rok zwolnienia pod nadzorem ze specjalnymi warunkami, że nie będzie sporządzał żadnych zeznań podatkowych dla innych i składać zmienione zeznania podatkowe za lata oskarżenia. Ponadto, Bassoumowi nakazano zapłatę 44.887,80 dolarów w ramach restytucji, co stanowi stratę podatkową spowodowaną jego oszustwem podatkowym, jak również specjalną opłatę w wysokości 300 dolarów.