PCAOB’s Sixth Annual International Auditor Regulatory Institute

Nadzoru nad Rachunkowością Spółek Publicznych (Public Company Accounting Oversight Board – PCAOB) gościła w ubiegłym tygodniu, podczas szóstego dorocznego spotkania International Auditor Regulatory Institute, prawie osiemdziesięciu przedstawicieli organów nadzorujących biegłych rewidentów z trzydziestu siedmiu zagranicznych jurysdykcji.

Instytut odbył się w Waszyngtonie, DC, w dniach 5-7 listopada 2012 roku. Dało to uczestnikom możliwość zapoznania się z programami nadzoru nad audytem PCAOB, międzynarodowymi rozważaniami dotyczącymi inspekcji oraz bieżącymi tematami w zakresie egzekwowania i ustalania standardów. Uczestnicy wymienili również poglądy na temat różnych zagadnień, które mają wpływ na nadzór nad audytorami na całym świecie.

“We współpracy z zagranicznymi regulatorami rynku usług biegłych rewidentów rewolucjonizujemy to, co oznacza zaangażowanie w transgraniczny nadzór nad audytem, a w procesie tym pokonujemy prawne i organizacyjne przeszkody w dzieleniu się informacjami”, powiedział Prezes PCAOB James R. Doty.

“Audyt dzisiaj jest przedsięwzięciem globalnym”, dodał. “Regulatorzy audytu mogą być znacznie skuteczniejsi, gdy współpracują ze sobą, a Instytut znacznie przyczynia się do wzmocnienia współpracy międzynarodowej.”

Główny mówca, Larry Thompson, wiceprezes wykonawczy i główny radca prawny PepsiCo oraz były zastępca prokuratora generalnego USA, przedstawił swoje poglądy na temat Enronu, globalnych nadużyć finansowych, ładu korporacyjnego oraz roli audytorów i regulacji dotyczących audytu.

W programie znalazł się również panel oficerów Międzynarodowego Forum Niezależnych Regulatorów Rewizji Finansowej (IFIAR), który opisał strategię i programy organizacji. W skład panelu wchodzili Paul George, przewodniczący IFIAR, oraz członek zarządu PCAOB Lewis H. Ferguson, który jest wiceprzewodniczącym IFIAR.

W programie znalazł się również panel członków zarządu PCAOB, którzy omówili swoje priorytety krajowe i międzynarodowe, oraz panel zagranicznych inspektorów, którzy opisali swoje doświadczenia we wspólnych inspekcjach z PCAOB.

“PCAOB utrzymuje stałe relacje z ponad pięćdziesięcioma zagranicznymi regulatorami audytu. Instytut jest niezrównaną szansą na wzmocnienie tych relacji i dalsze budowanie nowych”, powiedział Bruce Wilson, dyrektor PCAOB ds. międzynarodowych.

“Ponadto, nasi paneliści z PCAOB oraz zagraniczni regulatorzy rynku usług biegłych rewidentów dali możliwość zapoznania się z wieloma nowymi inicjatywami w zakresie nadzoru nad audytem, które mają miejsce w Stanach Zjednoczonych i na świecie”, powiedział Wilson.

Obecnie istnieje ponad 900 zarejestrowanych przez PCAOB publicznych firm księgowych w osiemdziesięciu trzech zagranicznych jurysdykcjach. PCAOB ustanowiła Instytut w 2007 r. w celu zapewnienia forum dla otwartej dyskusji między międzynarodowymi organami regulacyjnymi na temat podejścia do nadzoru nad biegłymi rewidentami i poprawy jakości badań sprawozdań finansowych.

Źródło: 16 listopada 2012, PCAOB News Release