Pięć mitów, które twoi klienci muszą przezwyciężyć, przechodząc do chmury

Coraz więcej właścicieli małych firm ma głowy “w chmurze”, czy zdają sobie z tego sprawę, czy nie. Od bankowości mobilnej po strumieniowe przesyłanie muzyki – życie ludzi jest prowadzone w technologii chmury. Jednak w obliczu decyzji o przeniesieniu księgowości do chmury, nie każdy właściciel firmy jest entuzjastycznie nastawiony.

Wielu z nich nadal niechętnie przyjmuje obietnicę natychmiastowych aktualizacji oprogramowania i współpracy online z partnerami finansowymi, w tym księgowymi, w dowolnym czasie i miejscu. Zamiast tego, widzą, że ich poufne dane, ciężka praca i środki do życia unoszą się w jakimś cyfrowym eterze, wrażliwym na każdego, kto przypadkiem przejdzie obok.

Sondaż Wakefield Research przeprowadzony kilka lat temu wśród ponad 1000 Amerykanów wykazał, że nie tylko wielu konsumentów nadal nie wierzyło w całą koncepcję chmury, ale 51% z nich uważało, że burzliwa pogoda może przeszkadzać w przetwarzaniu w chmurze, a 97% postrzegało usługi w chmurze jako futurystyczną wizję.

Jak już mówiliśmy w poprzednich artykułach, takie błędne wyobrażenia nie mogły być dalsze od prawdy. Niestety, nadal zniechęcają one jednak wielu właścicieli małych firm do korzystania ze wszystkiego, co chmura obliczeniowa ma do zaoferowania, w tym z cennych usług księgowych online.

Oto najbardziej uporczywe mity dotyczące chmury obliczeniowej, które klienci muszą przezwyciężyć, przechodząc do biznesu opartego na chmurze, a także kilka myśli, aby przywrócić je do rzeczywistości:

Mit: Chmura to tylko najnowsza moda techniczna.

Reality: Twoi klienci prawdopodobnie nie zdają sobie z tego sprawy (niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę), ale technolodzy rozwijają, ulepszają i wykorzystują platformy chmury obliczeniowej od lat 90-tych. To prawda. Chmura obliczeniowa istnieje już od ponad 25 lat. Ale dopiero w ostatniej dekadzie, mniej więcej tak bardzo, złapała wiatr w plecy i zaczęła wywierać ogromny wpływ na przedsiębiorstwa. Najwyraźniej chmura obliczeniowa tylko wyeliminowała dostępność biznesowego oprogramowania desktopowego. Oznacza to, że dostawcy oprogramowania nie będą świadczyć usług i wsparcia dla arkuszy kalkulacyjnych i aplikacji do edycji tekstów za kilka lat. Będą one przestarzałe. Ostatecznie, wszystko będzie w chmurze. Zaufaj mi, to nie jest chwilowa moda.

Mit: Małe firmy nie zajmują się przetwarzaniem w chmurze.

Reality: Nie patrz teraz, ale są szanse, że twoi mali klienci biznesowi są nieświadomie w chmurze dłużej niż niektóre duże firmy. Jeśli oni w to wątpią, możesz zwrócić uwagę, że te pomocne aplikacje, których używali do prowadzenia swojej firmy – Poczta elektroniczna, AdWords, AdSense, LinkedIn, Evernote, Skype i OneDrive – to przykłady usług w chmurze. Więc uśmiechnij się i zapytaj, czy te usługi pomagają, czy też wprowadzają spustoszenie w ich biznesie?

Możesz również podzielić się faktem, że więcej małych firm korzysta z chmury w celu poprawy swoich usług i operacji. Dwa lata po badaniu konsumenckim, o którym wspomniałem wcześniej, firma Wakefield Research przeprowadziła inne powiązane badanie obejmujące 500 właścicieli małych firm i podała, że 62 procent z nich korzysta z jakiejś formy usług w chmurze obliczeniowej, a 95 z tych respondentów widzi w rezultacie korzyści. W rzeczywistości, 34 procent tych użytkowników stwierdziło, że chmura przyniosła oszczędności kosztów – co prowadzi nas do kolejnego mitu.

Mit: Chmura obliczeniowa jest zbyt droga dla mojej małej firmy.

Reality: Większość dostawców usług cloud computingu rozumie, że nie ma jednego rozmiaru pasującego do wszystkich rozwiązań cloud computingu dla każdej firmy. Tak więc przy okazji omawiania tego mitu, oto okazja, aby poinformować swoich klientów, że niektóre firmy oferują teraz różne plany cenowe, aby dopasować je do konkretnych potrzeb małych firm.

Niezależnie od tego, każda usługa w chmurze warta swojej ceny zawiera wszystkie dodatki operacyjne, za które normalnie trzeba by było forsować pieniądze do obsługi na miejscu. Konserwacja systemu, aktualizacje, protokoły kopii zapasowych, dodatkowy sprzęt i poprawki błędów, a także specjaliści IT, którzy obsługują i aranżują wszystko, są zazwyczaj częścią pełnego pakietu usług. Oznacza to brak bólu głowy, kłopotów, potu i, co ważniejsze, dodatkowych kosztów po stronie użytkownika.

Mit: Moje dane finansowe nie są bezpieczne w chmurze.

Reality: To zrozumiałe, że Twój mały klient biznesowy byłby zdenerwowany dzieleniem się lub utrzymywaniem prywatnych danych finansowych w chmurze. Heck, wiele dużych firm ma te same obawy. Jednak bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie dla sukcesu każdego dostawcy usług w chmurze, który inwestuje w silne środki bezpieczeństwa, aby zapewnić bezpieczeństwo danych.

Niektóre firmy produkujące oprogramowanie do księgowości w chmurze, na przykład, mają swoich własnych “hakerów w białych kapeluszach” na pracowników, aby stale szturchać, prod i penetrować aplikacje testowe na luki. Zatrudniają one nawet dedykowane zespoły ekspertów ds. bezpieczeństwa, które specjalizują się w przetwarzaniu w chmurze. Dysponują oni procesami zapewniającymi ich zgodność z międzynarodowymi i krajowymi standardami regulacyjnymi i branżowymi. I, oczywiście, zapewniają regularne aktualizacje zabezpieczeń dla swojego oprogramowania.

Mit: Jeśli przejdę do chmury, stracę kontrolę nad swoimi danymi.

Reality: Całkowite przeciwieństwo jest prawdziwe. Dzięki przetwarzaniu w chmurze, małe firmy mają większą kontrolę nad tym, kto może uzyskać dostęp do ich danych finansowych.

Na przykład, jeśli Ty i Twój mały klient biznesowy zdecydujecie się na współpracę przy księgowości w chmurze, Twój klient ustala uprawnienia dla tego, kto może uzyskać dostęp do tych zapisów. Tylko oni udzielają dostępu partnerom biznesowym, wewnętrznym księgowym i administratorom. Jeśli cokolwiek, cloud computing daje małym firmom większe możliwości – poprzez umożliwienie im współpracy z partnerami finansowymi w dowolnym czasie, miejscu i z dowolnego podłączonego urządzenia. Nie są przykuci do biurka, kabiny lub budynku biurowego. Całkowicie mobilne i bezpłatne.

Ach tak, wolność. Wszyscy chcemy jej więcej. Znasz te reklamy z relaksującymi profesjonalistami kopiącymi nad oceanem pracującymi na swoich laptopach, podczas gdy fale spokojnie krążą u ich stóp? To może być twój klient. Pomaluj to zdjęcie dla nich!