Pierwsze spojrzenie na Excel 2013

Przez Davida H. Ringstroma

Podgląd klienta», czyli publiczna wersja beta pakietu Office 2013, jest już dostępny online.Szybko przeczytam o tym, co znalazłem w moim pierwszym spinu w programie Excel 2013. W najbliższych miesiącach będę miał dużo więcej do przekazania.

Firma Microsoft nie potwierdziła jeszcze daty wysyłki ostatecznej wersji, ale powszechnie oczekuje się, że zostanie ona dostarczona pod koniec 2012 lub na początku 2013 roku.

Jak pokazano na rysunku 1, interfejs wstążki, który został wprowadzony w programie Excel 2007, został zachowany w programie Excel 2013. Sam interfejs użytkownika został poprawiony, z takimi zmianami jak blokowe zakładki arkusza pracy i skapitalizowane nazwy zakładek wstążki – np.»,HOME» zamiast «Home».

Rysunek 1: Nowy interfejs użytkownika programu Excel 2013.

Menu Plik, przedstawione na Rysunku 2, również zostało poprawione.

Rysunek 2: Menu Plik programu Excel 2013.

Na pierwszy rzut oka, większość nowych funkcji wydaje się być skoncentrowana na przechowywaniu dokumentów w chmurze i chrupaniu numerów:

Szybka analiza – kliknięcie prawym przyciskiem myszy na wybranych komórkach umożliwia podgląd formatowania warunkowego, wykresów, sum, tabel i linii papilarnych. Każdą z tych funkcji można wyświetlić na bieżąco lub kliknąć na ikonę, aby zastosować wybraną funkcję.

Flash Fill – Ta nowa funkcja w menu danych ma na celu generowanie wzorców danych, ale jak na razie nie mogę uzyskać żadnych wyników.

Zalecane tabele i wykresy przestawne – Te nowe funkcje pozwalają na szybkie budowanie tabel przestawnych lub wykresów na podstawie wybranych danych źródłowych, co pozwala uniknąć konieczności ręcznego budowania funkcji.

Power View – Ten nowy dodatek ma za zadanie «podejmować lepsze decyzje biznesowe i tworzyć piękne, interaktywne raporty».

Oś czasowa – Funkcja interaktywnego filtrowania dat w tabelach przestawnych, wykresach przestawnych i kostkach.

Zależności – Nowa funkcja, która pokaże jak dane z tabel są połączone razem.

Prawdopodobnie są inne zmiany pod maską, ale powyższe elementy są tym, co początkowo wyskoczyło na mnie. Ta wersja pakietu Office jest ściśle zintegrowana z platformą pamięci masowej SkyDrive firmy Microsoft działającą w chmurze, ale dokumenty mogą być nadal zapisywane na dysku lokalnym.

Pakiet Office 2013 będzie zgodny tylko z systemem Windows 7 i nowszymi, co oznacza, że użytkownicy Windows XP zostaną zdegradowani do pakietu Office 2010 lub wcześniej. Mimo że szczegóły są wciąż aktualne, pakiet Office 2013 powinien być zgodny z ekranami dotykowymi, ale aby korzystać z tej funkcji, należy zakupić tablet lub komputer zgodny z systemem Windows. Zgodnie z dzisiejszą informacją prasową nie są obecnie planowane żadne wersje pakietu Office 2013 zgodne z iPadem lub Androidem.

Jeśli weźmiesz Office 2013 na spin, prosimy o zamieszczenie swoich uwag i przemyśleń poniżej.

Przeczytaj więcej artykułów Davida Ringstroma.

O autorze:

David H. Ringstrom, CPA kieruje firmą Accounting Advisors, Inc. z siedzibą w Atlancie, świadczącą usługi szkoleniowe i doradcze w zakresie baz danych w całym kraju. Skontaktuj się z Davidem pod adresem [chronione pocztą elektroniczną] lub śledź go na Twitter . David przemawia na konferencjach o programie Microsoft Excel i prezentuje webcasty dla kilku dostawców CPE, w tym dla partnera AccountingWEB .