Pierwsze wrażenia z systemu Windows 8

przez Davida Ringstroma, CPA

26 października 2012 roku system Windows 8 oficjalnie stał się najnowszą wersją flagowego systemu operacyjnego firmy Microsoft. Dzięki wcześniejszym aktualizacjom systemu Windows można było dość szybko uruchomić go na nowym komputerze – tak długo, jak długo nie korzystało się z systemu Windows Vista. Dla mnie system Windows 8 jest tak zaprojektowany, że zatrzymuje cię na każdym kroku, albo sprawia, że przeskakujesz przez niepotrzebne obręcze, aż do momentu, w którym znajdziesz się na ziemi. Przeżyjesz to w mniejszym stopniu również w Office 2013, co wyjaśnię w najbliższych tygodniach. Tutaj opiszę moje początkowe doświadczenia z Windows 8 w nadziei, że pomoże ci to w ewentualnej transformacji.

System Windows 8 utrwala obecne oprogramowanie peek-a-boo fad, które projektanci przyjęli z opóźnieniem. Długoletni użytkownicy komputerów są przyzwyczajeni do tego, że zawsze widzą przycisk lub menu, przez które mogą uzyskać dostęp do programów lub funkcji. Wychodzi on jednocześnie z okna i jest pochylony w systemie Windows 8.

Wiele funkcji systemu Windows 8 wymaga przesunięcia myszy do określonego miejsca na ekranie i najechania na nie. Na przykład, nie zobaczysz widocznego przycisku Start, ani początkowo nie zobaczysz paska zadań, ale raczej “panel startowy”, który składa się z kafelków. Pomyśl o tych kafelkach jak o ikonach na sterydach. Kafelki mogą być różnej wielkości i mogą mrugać na ciebie do punktu, w którym rozpraszasz uwagę. Moim pierwszym zadaniem było usunięcie wszystkich migających kafelków, a ja powoli gromadzę kafelki, które umożliwiają mi dostęp do funkcji i programów, których rzeczywiście używam. Jednak ten panel startowy nie jest twoim rzeczywistym pulpitem, przynajmniej nie w tradycyjnym sensie Windows.

Aby dostać się do swojego prawdziwego pulpitu Windows, kliknij na pulpit oznaczony kafelkiem, jak pokazano na rysunku 1. Po zlokalizowaniu pulpitu, możesz umieścić na nim ikony, tak jak w poprzednich wersjach Windows. Pulpit posiada również pasek zadań, do którego można przypinać elementy, tak jak to miało miejsce w Windowsie 7 i wcześniejszych wersjach, jak pokazano na Rysunku 2.

W zasadzie będziesz miał dwa pulpity, czy ci się to podoba, czy nie. Panel startowy jest reimaginacją tradycyjnego menu Start (czy wspomniałem, że panel startowy przewija się w prawo, gdy mysz dotyka prawej krawędzi ekranu?). Po uruchomieniu pulpitu przez kliknięcie na jego kafel, można wrócić do niego naciskając Alt-Tab, lub wejść do panelu startowego ponownie przesuwając myszkę do lewego dolnego rogu ekranu, na chwilę nachylając się, a następnie klikając przycisk Start, który się pojawi, a następnie ponownie klikając na kafel pulpitu.

Rysunek 1: Windows 8 nie oferuje menu startowego, a jedynie pośredni dostęp do ekranu Pulpitu.

Rysunek 2: W systemie Windows 8 można utworzyć tradycyjny pulpit i pasek zadań.

Przesunięcie myszy do dowolnego narożnika po prawej stronie ekranu odsłania ukryty pasek narzędzi znany jako pasek uroków, pokazany na Rysunku 3. Pierwszą ikoną na tym panelu jest polecenie wyszukiwania, które uważam za najbardziej użyteczną funkcję w systemie Windows 8. Możesz użyć tego panelu do wyszukiwania programów, plików lub funkcji takich jak Panel Sterowania systemem Windows. Następnie można przypiąć wybór z listy wyników wyszukiwania do pulpitu, panelu startowego lub paska zadań, tak aby można było je znaleźć bez konieczności późniejszego wyszukiwania.

Rysunek 3: Wiele funkcji systemu Windows 8, takich jak pasek znaków, wymaga przesunięcia myszy do określonych pozycji ekranu.

Przyzwyczajaj się jednak do przeszukiwania, bo albo użyjesz uroku wyszukiwania, albo skorzystasz z Google, aby poznać nawet najbardziej podstawowe funkcje w systemie Windows 8. Aby dać ci poczucie, o co mi chodzi, oto jak wyłączyć komputer z systemem Windows 8:

  • Przesuń kursor do dowolnego narożnika po prawej stronie ekranu, aby wyświetlić pasek uroków.
  • Na pasku uroków kliknij przycisk Ustawienia.
  • W panelu Ustawienia kliknij przycisk Zasilanie.
  • W sekcji Power wybierz Sleep, Shut Down, Restart lub Update.

Kilka nieudokumentowanych metod wyłączania komputera z systemem Windows 8 to przytrzymanie przycisku zasilania z przodu komputera lub wyciągnięcie kabla z tyłu komputera. Tak, wiem, że to niestosowne, ale będziecie kuszeni.

Krótko mówiąc, wszystkie funkcje, do których jesteś przyzwyczajony, są dostępne w Windows 8, ale będziesz musiał kopać, aby je znaleźć. Microsoft postawił na nas wielką wizję jednego systemu operacyjnego dla wszystkich urządzeń. Widzę, gdzie system Windows 8 mógłby być przydatny na urządzeniu typu tablet, ale na tradycyjnym, bezdotykowym komputerze z ekranem, to było ćwiczenie we frustracji.

Są pewne aspekty systemu Windows 8, które mi się podobają i jestem pewien, że z czasem zaaklimatyzuję się do tych zmian. Jeśli jesteś zaintrygowany Windowsem 8, upewnij się, że zaplanujesz odpowiedni czas, aby nabrać tempa. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to system operacyjny, który skupia się raczej na dzwonkach i gwizdkach niż na wydajności. Miejmy nadzieję, że Microsoft zrekompensuje i da profesjonalistom możliwość wyłączenia błysków i faktycznie wykonać jakąś pracę.

Przeczytaj więcej artykułów Davida Ringstroma.

O autorze:

David H. Ringstrom, CPA kieruje firmą Accounting Advisors, Inc. z siedzibą w Atlancie, świadczącą usługi szkoleniowe i doradcze w zakresie baz danych w całym kraju. Skontaktuj się z Davidem pod adresem [chronione pocztą elektroniczną] lub śledź go na Twitter . David przemawia na konferencjach o programie Microsoft Excel i prezentuje webcasty dla kilku dostawców CPE, w tym dla partnera AccountingWEB .