Piłka nożna i oszustwa podatkowe w U Południowej Dakoty

przez Teresę Ambord

Niestety, oszustwo staje się coraz większą częścią amerykańskiego krajobrazu. To znaczy, kradzież kawałka amerykańskiego marzenia, zamiast na nie zarabiać.

W połowie listopada, dziewięć osób zostało oskarżonych przez federalną wielką ławę przysięgłych pod zarzutem spisku o oszustwa podatkowe i kradzieży tożsamości. Wśród oskarżonych znajduje się czterech byłych sportowców z Uniwersytetu Południowej Dakoty (USD) oraz jeden obecny członek jego drużyny piłkarskiej.

W szczególności dziewięciu oskarżonych jest o zbieranie danych identyfikacyjnych osób fizycznych, wykorzystywanie ich do składania fałszywych zeznań podatkowych w imieniu ofiar, a następnie pobieranie ogromnych zwrotów. Według amerykańskiego prokuratora okręgu Południowej Dakoty Brendana Johnsona, gdyby im się to udało w 100 procentach, oszuści zebraliby 1,1 miliona dolarów w fałszywych zeznaniach podatkowych. IRS był w stanie odkryć ten system, ale dopiero po wypłaceniu pół miliona dolarów.

Wśród oskarżonych jest obecny piłkarz USD, Christopher Lundy, dwudziestoletni obrońca z Tampa na Florydzie. Został on aresztowany wraz z Terrym Ligginsem, byłym zawodnikiem toru USD. Obydwaj mężczyźni pojawili się przed sędzią federalnym tego samego dnia. Przyznali się do niewinności i zostali zwolnieni, by czekać na proces.

Trzech byłych zawodników dolara i dwóch innych również zostało aresztowanych w Tampa i tego samego dnia pojawiło się przed sędzią federalnym. Prokurator Johnson poinformował, że zostali oni zwolnieni, z nakazem stawienia się w sądzie federalnym 10 grudnia. Aresztowania dwóch innych podejrzanych były w toku.

Przywódca pierścieniowy

Wśród aresztowanych w Tampa był były gracz dolarowy Alphonso Valdez. IRS uważa, że to on był liderem ringu. Asystentka prokuratora Sara Sweeney powiedziała amerykańskiemu sędziemu Anthony’emu Porcelli, że Valdez namówił ludzi w Tampie, a także studentów z USD, aby wymazali z pamięci informacje, które mogłyby być użyte do złożenia fałszywych zeznań podatkowych. Niektóre zwroty podatku zostały wypłacone za pomocą wcześniej doładowanych kart debetowych, co jest jedną z opcji oferowanych przez IRS. Osoby, które popełniły oszustwo podatkowe często korzystają z tej opcji w celu otrzymania fałszywych zwrotów, ponieważ zapewnia ona przestępcom lepszą anonimowość i nie wymaga od złodzieja podania informacji o koncie bankowym IRS (np. przy korzystaniu z opcji wpłaty bezpośredniej).

System zaczął się rozpadać, gdy Valdez użył tych kart debetowych do wypłaty 900 dolarów w gotówce z bankomatu w Południowej Dakocie. Władze mówią, że próbował się przebrać w czapce i okularach słonecznych.

Co ma do powiedzenia USD?

Rzeczniczka szkoły, Tena Haraldson, powiedziała dziennikarzom, że nie podjęto jeszcze żadnych formalnych działań dyscyplinarnych przeciwko Lundy’emu, ale nie wolno mu grać w meczu z rywalem stanowym, państwem Południowej Dakoty. Lundy nadal jest zapisany, ale “uniwersytet uważa, że najlepiej będzie dla niego, jak nie będzie grał”, powiedział Haraldson. Chociaż sprawa została właśnie upubliczniona, Haraldson powiedział, że szkoła współpracuje w dochodzeniu od roku. “Od pewnego czasu zdajemy sobie sprawę, że toczy się śledztwo”. Dopiero w komunikacie prasowym (od prokuratora amerykańskiego) dowiedzieliśmy się, które nazwiska są na tej liście”, powiedziała.

Adwokat Valdeza informuje, że jego klient został przyjęty na stypendium piłkarskie na Uniwersytecie w Tennessee i spodziewa się tam uczęszczać. W przypadku skazania, zarzut spiskowy pociąga za sobą maksymalny wyrok 10 lat więzienia i grzywnę w wysokości 250.000 dolarów. Oskarżenie o kradzież tożsamości podlega karze maksymalnie dwóch lat więzienia.

Powiązany artykuł:

  • Kobieta używała skradzionych dokumentów tożsamości i kart debetowych w celu uzyskania zwrotu podatku