Plan Obamy złagodziłby zadłużenie państwa poprzez podatki od wynagrodzeń.

Propozycja administracji Obamy złagodziłaby zadłużenie państw zmagających się z wypłacaniem zasiłków dla bezrobotnych poprzez zwiększenie kwoty podatków od wynagrodzeń pobieranych od przedsiębiorstw.

Propozycja ta, która podobno ma być włączona do budżetu prezydenta w przyszłym tygodniu, może przynieść ulgę krajom związkowym, które w przeciwnym razie mogłyby ulec pokusie ubiegania się o pomoc federalną. Jednocześnie słowo o planie pojawia się dzień po tym, jak prezydent Obama w przemówieniu przed Amerykańską Izbą Handlową, która jest niezadowolona ze struktury podatku dochodowego od osób prawnych, rozszerzył gałąź oliwną na przedsiębiorstwa.

Przy stopie bezrobocia wynoszącej ponad 9%, 30 stanów musiało pożyczyć od rządu federalnego łącznie 42 mld dolarów, aby pomóc swoim niepracującym mieszkańcom. «Ostatecznie stany będą musiały spłacić swoje długi, a my nie będziemy chcieli ich ratować», powiedział anonimowy urzędnik administracji cytowany w The Washington Post .

Zgodnie z planem, moratorium na podwyżki podatków od pracodawców oraz na spłatę odsetek od zadłużenia wobec rządu federalnego do 2013 r. zostałoby wprowadzone. Począwszy od 2014 r. Obama chce podwoić część płac pracowniczych podlegających podatkowi od bezrobocia, z 7000 USD do 15000 USD, podał Post .

Urzędnik powiedział, że jeśli Kongres przyjmie ten plan, 28 stanów może spłacić w ciągu następnej dekady. Tylko 13 z nich ma spłacić w ramach istniejącego systemu. Począwszy od tej jesieni, rząd federalny ma naliczać odsetki, aż do 1,3 miliarda dolarów, od pożyczonych 42 miliardów dolarów, podał New York Times .

Pracodawcy płacą zarówno stanowe jak i federalne podatki od bezrobocia. Zgodnie z nowym planem, stany będą w stanie zebrać do 100 mld dolarów więcej w ciągu dekady, jak podało źródło. Dałoby to stanom pieniądze na spłatę ich federalnych długów. Rząd federalny dostosowałby swoją stopę podatku od bezrobocia tak, aby przedsiębiorstwa nie widziały wzrostu po stronie federalnej.

Plan ten w krótkiej perspektywie czasowej doprowadzi do zmniejszenia dochodów federalnych, co oznacza, że może napotkać na opór republikanów w Kongresie. Z drugiej strony, niektórzy twierdzą, że moratorium podatkowe może być atrakcyjne.

Zadłużenie spowodowało już automatyczne podwyżki podatków stanowych dla pracodawców w Michigan, Indianie i Południowej Karolinie. Czterdzieści stanów podniosło w zeszłym roku podatki od wynagrodzeń za pracę i ubezpieczenia, aby zwiększyć dochody, The Wall Street Journal poinformował. The Wall Street Journal Journal powiedział również, że propozycja Białego Domu «wydaje się oferować państwom bardziej smakowity sposób na zwiększenie dochodów niż zwiększenie stawek podatkowych».

Artykuły pokrewne:

  • Państwo Unii daje nadzieję księgowym
  • Gorąca debata w sprawie reformy podatku od osób prawnych