Płaska aktualizacja świata: Użyj mediów społecznościowych wewnętrznie, aby spłaszczyć swój schemat organizacyjny

przez Roya Keely’ego, Xcentric

Handel jest teraz globalny, dostępny i dostępny dla wszystkich – świat został uznany za płaski. Przy całej tej rozmowie o tym, jak płaski jest świat, zadziwiające jest, jak bardzo hierarchiczne są nasze firmy i instytucje, zwłaszcza jako profesjonalne firmy usługowe, których tytuły tworzą własny system klasowy. Jak świat może być płaski, skoro firma licząca 5 czy 5000 osób wciąż jest zdominowana przez hierarchiczne systemy, w których ludzie nie mają dostępu do ludzi «powyżej» i/lub «poniżej»?

Nie jestem anarchistą, ani nie bagatelizuję roli zespołów zarządzających i ich rozmów. Jest jednak coś, co można powiedzieć o bardziej pochlebnej organizacji. Jestem za tymi wykresami org. pełnymi solidnych i kropkowanych linii, kół i prostokątów, gwiazdek i dumy, ale zastanawiam się, czy powinniśmy mieć dwa wykresy. Wykres org. i wykres komunikacyjny?

Wykres org może być używany do definiowania ról, tworzenia pilnych zadań wokół różnych elementów akcji, a ostatecznie pociągać ludzi do odpowiedzialności. Jednak ten sam schemat nie powinien być postrzegany jako «mandat kulturowy». Zamiast tego, wykres komunikacyjny powinien być traktowany jako «mandat kulturowy». Byłby on widoczną reprezentacją powiązań między grupami/osobami indywidualnymi w firmie i byłby to dokument kształtujący kulturę, który daje dostęp do wszystkich.

Największa przeszkoda na drodze do tego wydarzenia: Pride + Change Hate

Bądźmy prawdziwi, wszyscy nienawidzą zmian. Ty tak, ja tak. Jest wiele powodów tego i o wiele mądrzejsi mężczyźni niż ja wyjaśniłem, dlaczego ludzie opierają się wszelkim zmianom, nawet jeśli jest to dla nich dobre. To jest największa przeszkoda w Twojej firmie, gdy przyjmujesz wewnętrzne narzędzie Social Media do spłaszczenia organizacji.

Dlaczego więc wspominam o dumie? Ostatecznie, kiedy ktoś stawia opór, zmienia się korzeń dumy. Albo wiedzą lepiej, są ponad takimi antykami/taktykami, albo nie chcą spróbować czyjegoś pomysłu, itp. Znasz przyczyny. Dlaczego? Ponieważ ty i ja używamy wielu uzasadnień, aby nie przyjmować nowych rzeczy. Niektóre z nich są całkowicie uzasadnione, inne nie.

Nie rzucam tu kamieniami, jestem jednym z najgorszych w tym. Moja żona, moi rodzice, moi przyjaciele ci to powiedzą. Ale to dlatego pracuję w firmie z ludźmi (= społeczność), a nie jako samotny przedsiębiorca ranger. Ostatecznie wierzę, że w grupach jest mądrość i głupota w samotności.

Największe narzędzie: Media społecznościowe + zmiana

Xcentric wprowadził coś, co nazywamy ‘Talk’ – jest dostępne tylko dla pracowników Xcentric i działa jako nasz intranet. Ale to nie jest intranet starego ogłoszenia, czyj to może być dzień lub kiedy zbliża się data obowiązku obywatelskiego. To zupełnie co innego. To jest żywe. Nadaje. Jest interaktywny. To jest FLAT!

Co mam na myśli mówiąc o mieszkaniu? Gdy tylko «zielona» osoba wchodzi do naszej organizacji, otrzymuje dostęp do «Rozmowy», na którą składa się historia interakcji pomiędzy pracownikami na temat różnych kwestii, sukcesów, porażek, wydarzeń, itp. O ile nowa osoba nawet nie zna jeszcze osoby siedzącej obok, o tyle ta może przyjrzeć się rozmowom z ostatniego roku+. Widzi, że dyrektor generalny jest człowiekiem, a nie jakimś twardym «The Man», który wykorzystuje cię, by móc pływać na swoim jachcie. Ten nowy pracownik bardzo szybko rozumie, że pracuje dla organizacji – czyli organizmu. Jest to żywa istota, która składa się z tak wielu ruchomych części, że nie można zacząć opracowywać drukowanego/statycznego artykułu, który wyjaśniałby, jak organizacja porusza się z dnia na dzień.

Media społecznościowe są prawdziwym katalizatorem dla organizacji, które chcą w końcu uchwycić swoje DNA. Hours upon hours, manuals upon manuals have been used by the HR Department (or fill in the blank with the person’s name at your firm) trying to distill the organization into paper, an email, or a series of electronic documents. Kiedy już trafią do drukarki lub PDF, są już martwe. Stale. Martwy. Rozkładające się. Przestanę. Rozumiesz o co chodzi.

Jakiej platformy używamy?

Używamy platformy o nazwie Socialcast. Są inne, jeśli ich szukasz. Istnieją różne poziomy usług, zarówno bezpłatnych jak i płatnych, które mogą odpowiadać potrzebom Twojej organizacji. Używamy tego narzędzia od 2 lat i przez ten czas wykonali oni świetną robotę utrzymując oprogramowanie (SaaS) i konsekwentnie wprowadzając nowe funkcje. Jest bardzo mobilne – wszystkie urządzenia, o których można myśleć, mają dostęp do strony, dzięki czemu każdy może pozostać w pętli na ważnych pozycjach.

Poniżej znajduje się link do graficznego Socialcastu ROI niedawno opublikowanego na ich blogu, który wyjaśnia, w jaki sposób wewnętrzna strona może przynieść korzyści kulturze Twojej firmy.

O autorze:

Roy Keely pełni funkcję dyrektora ds. marketingu w Xcentric , która specjalizuje się w Cloud Computing i konsultingu IT dla firm CPA. Roy jest absolwentem Uniwersytetu w Houston z tytułem magistra marketingu i posiada duże doświadczenie w marketingu, budowaniu marki i sprzedaży.Do firmy Roy można dotrzeć pod numerem 678.297.0066 x525 lub [chroniony pocztą elektroniczną] . www.xcentric.com/blog i www.twitter.com/xcentric .