Poczta elektroniczna przebrana za okup za pomocą IRS, emblematów FBI

Oszustwa dotyczące e-maili wciąż się pojawiają, a IRS ostrzega przed nową taktyką okupu, która sprawia, że e-maile wydają się pochodzić od IRS i FBI.

W pilnym ostrzeżeniu wydanym niedawno agencja opisuje e-maile, które wydają się być oficjalne i które wykorzystują emblematy IRS i FBI. W mailach tych użytkownicy proszeni są o kliknięcie na link “tutaj”, aby pobrać fałszywy kwestionariusz FBI. Jeśli użytkownik faktycznie weźmie przynętę i kliknie na link, pobierze okup, który uniemożliwi mu dostęp do danych przechowywanych na jego urządzeniu, chyba że zapłaci oszustom.

“Jest to nowy zwrot w stosunku do starego systemu”, powiedział komisarz IRS John Koskinen. “Ludzie powinni zachować czujność wobec oszustw e-mailowych, które próbują podszywać się pod IRS i inne agencje, które próbują zwabić Państwa do kliknięcia na link lub otwarcia załącznika. Osoby, które mają problem z podatkami, nie skontaktują się z IRS po raz pierwszy, wysyłając groźby pocztą elektroniczną lub telefonicznie”.

Użytkownicy nie powinni płacić okupu. Często zdarza się, że oszuści i tak nie podadzą klucza szyfrującego – nawet po zapłaceniu pieniędzy.

Ofiary powinny zgłaszać wszelkie próby okupu lub ataki do FBI w Centrum Reklamacji Przestępstw w Internecie, IC3.gov. Oszustwa IRS powinny być wysyłane na adres [e-mail protected].

Specjaliści podatkowi, którzy są zarejestrowanymi użytkownikami e-Usług i którzy ujawnili swoje dane osobowe oszustom, powinni skontaktować się z działem pomocy w zakresie e-Usług, aby zresetować swoje hasła do e-Usług.

W przypadku specjalistów, którzy faktycznie ujawnili informacje, a dane podatników zostały skradzione, powinni oni skontaktować się ze swoim lokalnym łącznikiem z interesariuszami.

Chociaż ten konkretny przekręt z okupem jest nowy, IRS dostarczył mnóstwo informacji o ogólnej taktyce okupu. Odwiedź “Oszustwa podatkowe i ostrzeżenia dla konsumentów” na stronie IRS.gov. Agencja posiada również informacje na temat serwisów społecznościowych, w tym filmów na YouTube.