Pod radarem część 1: Pięć nowych funkcji w programie Excel 2010

Przez Davida H. Ringstroma

Muszę przyznać, że byłem niezadowolony, kiedy zwolniono Biuro 2010. Można by pomyśleć, że ekspert od Excela nie chciałby niczego więcej, niż błyszczącą nową wersję Excela, ale moje początkowe doświadczenia z nowym interfejsem użytkownika w Excelu 2007 pozostawiły mnie w niepewności.

Przyznane, po około dwóch tygodniach, i przy użyciu tego narzędzia przejściowego z Microsoftu brzęczałem razem z Excel 2007. Dostępny jest również zestaw narzędzi do pomocy przy przejściu na Office 2010 .

W każdym razie, w zeszłym roku zainstalowałem wersję beta pakietu Office 2010, ale początkowo nie widziałem zbyt wiele powabu w programie Excel 2010. Jednak gdy kilka miesięcy temu zacząłem regularnie korzystać z programu Excel 2010, zacząłem dostrzegać subtelne, ale znaczące ulepszenia, których przeciętny użytkownik może nie zauważyć. W tym pierwszym z dwuczęściowej serii omówię pięć moich ulubionych, które nazywam Pod radarem funkcji.Ta seria zapowiada również początek nowej funkcji na AccountingWEB, gdzie będę pisać artykuły o programie Excel, ale również demonstrujące techniki w towarzyszącym filmie .

1.W programie Excel 2010 możesz dowolnie majstrować przy wstążce, aby zachwycić swoje serce. Dostosowywanie interfejsu programu Excel 2007 ograniczało się do paska narzędzi szybkiego dostępu, ale jeśli dostaniesz na nim więcej niż osiem ikon, stał się on bezużyteczny, ponieważ straciłbyś możliwość śledzenia, która z ikon co robi. Jeśli masz Excel 2010 i, podobnie jak ja, byłeś sfrustrowany, ponieważ w zakładce Dane nie ma ikony tabeli przestawnej, po prostu dodaj jedną, jak pokazano na Rysunek 1 . Co więcej, dodałem kilkanaście często używanych poleceń do mojej zakładki Home, dzięki czemu spędzam znacznie mniej czasu na trapowaniu się po zakładkach. Aby rozpocząć, kliknij prawym przyciskiem myszy na wstążce i wybierz opcję Dostosuj wstążkę.

Rysunek 1: Program Excel 2010 umożliwia dodawanie i usuwanie fragmentów wstęgi.

2.Menu Plik jest z powrotem. Wszystkie aplikacje Office 2007 mają okrągłe logo w lewym górnym rogu, znane jako przycisk Office. Przycisk Office działa jak menu Plik, ale jest nieporęczny do opisania. Cieszę się, że znów mogę powiedzieć «kliknij na Plik», zamiast «kliknij na okrągły przycisk w lewym rogu»

.

3.Lista ostatnio używanych plików zawiera również nową listę ostatnio używanych miejsc, jak pokazano na Rysunek 2 . Ułatwia to dostęp do często używanych plików i folderów . Jeszcze lepiej, te listy są przewijalne. Wybierz Plik, Opcje, a w sekcji Zaawansowane zmień ustawienie Pokaż tę liczbę ostatnich dokumentów na 50, a będziesz miał zawsze wszystko, nad czym ostatnio pracowałeś.

Rysunek 2 : Lista ostatnich folderów jest pomocnym dodatkiem w programie Excel 2010.

4.Excel 2007 wprowadził możliwość przypinania pozycji do menu Ostatnie pozycje, ale przypinane pozycje przesuwałyby się w dół listy w miarę otwierania innych plików. W programie Excel 2010 pliki lub foldery przypinane zawsze pozostają na szczycie listy, jak pokazano na Rysunek 2 .

5.Nigdy nie otwieraj pustego arkusza kalkulacyjnego, kluski, a następnie zamknij bez oszczędzania i mieć jeden z tych âD’oh! Powinienem był oszczędzać te chwile! Excel 2010 minimalizuje je poprzez automatyczną archiwizację plików, jak pokazano na Rysunek 3 . Aby uzyskać dostęp do kopii niezapisanych plików, należy wybrać Plik, Info, Zarządzaj wersjami, a następnie Odzyskaj niezapisane skoroszyty.

Rysunek 3 : Program Excel 2010 często zapisuje tymczasową kopię skoroszytu po wybraniu opcji Don’t Save.

:

Zaintrygowany tym, co nowego w programie Excel 2010? Możesz pobrać bezpłatną 60-dniową wersję próbną z Microsoft . Jeśli używasz już Excel 2010, proszę zamieść swoje własne ulubione funkcje programu Excel 2010 w sekcji komentarzy poniżej.

O autorze:

David H. Ringstrom, CPA jest szefem firmy doradczej ds. księgowości, Inc. z siedzibą w Atlancie, zajmującej się oprogramowaniem i bazami danych. Skontaktuj się z Davidem pod adresem [chronione pocztą elektroniczną] i rozważ wzięcie udziału w jednym z jego webcastów szkoleniowych programu Excel przedstawionych przez partnera AccountingWEB – CPE Link.

Artykuły pokrewne:

  • Pod radarem część 2: Pięć nowych funkcji w programie Excel 2010
  • Zrozumienie opcji Cofnij w programie Excel