Podatkowi mogą pomóc osobom starszym z większą edukacją finansową, aby zapobiec oszustwom

Księgowi i doradcy podatkowi mogliby odegrać większą rolę w pomaganiu organom regulacyjnym w edukacji inwestorów i osób starszych dzięki wdrożeniu programu przez North American Securities Administrators Association (NASAA), po ostatnim sondażu, który wykazał wzrost liczby oszustw.

Ankieta przeprowadzona przez NASAA wykazała, że 97 procent respondentów uważa, że w tym roku świadomość wykorzystania finansowego seniorów jest większa niż w roku 2016.

Jednocześnie w 29% przypadków odnotowano wzrost liczby przypadków oszustw i wyzysku, podczas gdy 69% twierdzi, że liczba ta jest mniej więcej taka sama.

Edukacja jest kluczowa. Księgowi i specjaliści podatkowi odgrywają kluczową rolę w edukowaniu konsumentów w zakresie kwestii związanych z pieniędzmi. I choć specjaliści ci mogą nie być pierwszymi, którzy dostrzegają ten szczególny rodzaj oszustwa, z pewnością poradzą sobie z jego odwetem.

«Modelowa ustawa NASAA dotycząca ochrony wrażliwych osób dorosłych przed wyzyskiem finansowym» – zatwierdzona przez NASAA w styczniu 2016 r. – jest wdrażana w celu ochrony wrażliwych osób dorosłych przed wyzyskiem finansowym. Do państw, które przyjęły tę ustawę lub podobne przepisy i regulacje, należą Alabama, Arkansas, Delaware, Indiana, Luizjana, Maryland, Mississippi, Montana, Nowy Meksyk, Północna Dakota, Teksas, Vermont i Waszyngton.

Od 1 maja tego roku na Alasce, w Kolorado, Kentucky, Michigan, Minnesocie, Nowym Jorku i Oregonie wprowadzono ustawodawstwo lub przepisy podobne do ustawy wzorcowej.

Zdecydowana większość respondentów w ostatnim badaniu stwierdziła, że większość przypadków wyzysku i starszych oszustw jest wykrywana zbyt późno, by móc im pomóc. A większość (75 proc.) respondentów stwierdziła, że doradcy inwestycyjni i maklerzy-dealerzy nie robią wystarczająco dużo, aby powstrzymać oszustwa, podczas gdy 25 proc. stwierdziło, że robią to właśnie oni.

«Musimy koniecznie wykrywać oszustwa finansowe wyższego szczebla i zapobiegać im, zanim przestępcy, którzy żerują na naszych najsłabszych obywatelach, okradną ich i zdewastują», powiedział w oświadczeniu Mike Rothman, przewodniczący NASAA i komisarz ds. handlu z Minnesoty. «Wyraźne przesłanie ze strony naszych członków NASAA, którzy są organami nadzorującymi rynek papierów wartościowych na pierwszej linii frontu, jest takie, że potrzebujemy, aby wszyscy zwiększyli i zastosowali większe środki w celu powstrzymania oszustw finansowych wobec osób starszych».

Kluczową taktyką mającą na celu udaremnienie oszustów jest zaprzestanie dystrybucji środków, przy czym 77% respondentów twierdzi, że taki był ich sposób postępowania, a 23%, że tego nie zrobiło.

Liczba organów regulacyjnych, które wdrożyły modelową ustawę, jest mniej więcej równomiernie rozłożona: 48 procent twierdzi, że ma, a 52 procent, że nie ma.

Mimo to większość respondentów zgłosiła, że od czasu przyjęcia ustawy otrzymała doniesienia o starszym wyzysku.

Więc kim są te ofiary? Większość (82%) respondentów stwierdziła, że tzw. «ciche pokolenie» z okresu przed II wojną światową jest najbardziej bezbronne, podczas gdy 18% wskazało na pokolenie wyżu demograficznego. Co ciekawe, Pokolenie X i tysiąclecia w ogóle nie są uważane za podatne na oszustwa.

W czerwcu kolejne badanie NASAA rzuciło więcej światła na te kwestie.

Spośród ponad 60 firm brokerskich, które wzięły udział w badaniu, ponad połowa (54%) respondentów nie posiadała formalnej polityki definiującej starszych klientów. A mniej niż połowa (41 proc.) opracowała formularz dla klientów, który umożliwiałby zidentyfikowanie osoby odpowiedzialnej za kontakt w nagłych wypadkach lub zaufanej. Jednak 90 proc. z nich posiada albo dedykowany zespół, albo jakiś wewnętrzny proces zajmujący się sprawami osób starszych, a 95 proc. oferuje szkolenia na temat oznak nadużyć.

Nadal jednak firmy maklersko-dealerskie uwzględnione w tym sprawozdaniu zgłosiły organom zewnętrznym blisko 2300 przypadków możliwych nadużyć finansowych lub wyzysku seniorów w 2015 roku.

Badanie NASAAA opierało się na 36 regulatorach z organizacji członkowskich NASAA z 67 stanów, prowincji i terytoriów administrujących papierami wartościowymi w 50 stanach, Dystrykcie Columbia, Portoryko, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku.