Polityczny «kac» powstrzymuje zaufanie biznesu Stanów Zjednoczonych pomimo zwiększenia finansowania

Według nowych badań przeprowadzonych przez ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) i IMA® (Institute of Management Accountants) w Stanach Zjednoczonych wzrosło zaufanie do biznesu. Jednakże, przedsiębiorstwa nie są jeszcze w stanie skorzystać z lepszych warunków handlowych i łatwiejszego dostępu do finansowania.

Global Economic Conditions Survey (GECS), największe kwartalne badanie ekonomiczne księgowych na świecie, wykazało, że w pierwszym kwartale 2013 roku amerykańskie przedsiębiorstwa dopiero zaczynały wychodzić z niepewności politycznej, która dominowała w drugiej połowie 2012 roku. Dwadzieścia trzy procent z 2000 respondentów stwierdziło, że są bardziej przekonani o perspektywach swoich organizacji, podczas gdy 40 procent zgłosiło utratę zaufania w pierwszym kwartale 2013 roku.

Chociaż zaufanie wśród amerykańskich profesjonalistów w dziedzinie finansów wzrosło w pewnym stopniu w stosunku do średniej światowej, badanie wykazało, że na początku 2013 roku możliwości biznesowe i inwestycyjne nie dorównały jeszcze poziomom z początku 2012 roku. Podobnie, badanie ujawniło, że presja na przepływy pieniężne i nowe zamówienia zmniejszała się w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, ale nadal jest wysoka w porównaniu z wiosną 2012 roku.

«Połowa 2012 roku była punktem zwrotnym dla amerykańskiej gospodarki, ponieważ polityka rzuciła długi cień na środowisko biznesowe, a dopiero teraz przedsiębiorstwa zaczynają wychodzić z kryzysu i patrzeć w przyszłość», powiedział Emmanouil Schizas, starszy analityk ekonomiczny w ACCA. «Nadal cierpią na kaca politycznego i wydają się czekać na to, co się wydarzy». Jest to jednak dobry znak, że amerykańskie przedsiębiorstwa po raz kolejny rozważają inwestycje. Następny kwartał będzie testem ich zdolności do przekształcenia tej nowej odporności we wzrost.»

Raef Lawson, dr CMA, CPA, wiceprezes IMA ds. badań naukowych, dodał: «Zrozumiałe jest, że firmy amerykańskie ostrożnie podchodzą do wzrostu, a tendencja ta jest wyraźnie widoczna na całym świecie, nie tylko w USA. Ostrożność ta jest być może najlepiej widoczna w obecnym niskim poziomie budowania potencjału biznesowego, pomimo większej dostępności kapitału na wzrost. Wydaje się, że brak dostępnego kapitału nie jest główną przeszkodą dla amerykańskich przedsiębiorstw, ale może być przyczyną braku zaufania do gospodarki».

Różnice regionalne USA

GECS ujawnił również różnice we wskaźniku zaufania do zespołów finansowych w poszczególnych regionach USA.

Z kwartalnego badania wynika, że od połowy 2012 r. północno-wschodnia i południowa część kraju różnią się od reszty kraju pod względem zaufania do biznesu, osiągając znacznie gorsze wyniki, nawet biorąc pod uwagę ostatnie odbicie na początku 2013 r. Również poziomy zaufania na Zachodzie i Środkowym Zachodzie są zbieżne (tzn. osiągają podobny poziom).

Global Confidence Improving

Ogólnie rzecz biorąc, globalny indeks zaufania pokazał, że prawie jedna czwarta (24 proc.) respondentów deklaruje większą pewność co do perspektyw swoich organizacji niż trzy miesiące wcześniej – wzrost z 19 proc. pod koniec 2012 roku, podczas gdy 37 proc. zanotowało spadek zaufania, z 43 proc. Najwyższy poziom pewności siebie odnotowano na Bliskim Wschodzie.

Schizas powiedział: «Wzrost zaufania na świecie odnotowany w pierwszym kwartale 2013 r. jest znacznie większy, niż można by się spodziewać, biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą. Z badania wynika, że ponad dwie piąte (43 proc.) respondentów na początku 2013 roku uważało, że światowa gospodarka poprawia się lub ma się poprawić, w porównaniu do 30 proc. w poprzednim kwartale, natomiast nieco ponad połowa (54 proc.) spodziewała się pogorszenia lub stagnacji, w porównaniu do 65 proc. pod koniec 2012 roku. Wydaje się, że zaufanie jest napędzane oczekiwaniem poprawy sytuacji gospodarczej, ale nic nie wskazuje na to, by było to uzasadnione. W rezultacie zaufanie będzie prawdopodobnie krótkotrwałe».

O badaniu

Jest to siedemnasta edycja Global Economic Conditions Survey i szósta, prowadzona wspólnie przez ACCA i IMA. Prace w terenie miały miejsce od 28 lutego do 21 marca 2013 r. i przyciągnęły 1 994 odpowiedzi od specjalistów finansowych na całym świecie, w tym 640 starszych menedżerów i dyrektorów (a w ich ramach 154 CFO). Jest to największe na świecie kwartalne badanie ekonomiczne wśród księgowych, zarówno pod względem liczby respondentów, jak i zakresu monitorowanych zmiennych ekonomicznych.

O ACCA (Association of Chartered Certified Accountants)

ACCA to globalna organizacja zrzeszająca 154.000 członków i 432.000 studentów w 170 krajach świata. ACCA ma na celu oferowanie istotnych dla biznesu kwalifikacji pierwszego wyboru osobom z całego świata, które poszukują satysfakcjonującej kariery w księgowości, finansach i zarządzaniu. ACCA działa poprzez sieć ponad 80 biur i centrów oraz ponad 8,400 zatwierdzonych pracodawców na całym świecie, którzy zapewniają wysokie standardy kształcenia i rozwoju pracowników. Więcej informacji o ACCA można znaleźć na stronie http://www.accaglobal.com.

O IMA® (Instytucie Księgowych Zarządczych)

IMA®, stowarzyszenie księgowych i finansowych profesjonalistów w biznesie, jest jednym z największych i najbardziej szanowanych stowarzyszeń skupiających się wyłącznie na rozwijaniu zawodu księgowego kierownictwa. Na całym świecie IMA wspiera ten zawód poprzez badania, program CMA® (Certified Management Accountant), kształcenie ustawiczne, tworzenie sieci kontaktów oraz propagowanie najwyższych standardów etycznych w biznesie. IMA posiada globalną sieć ponad 65.000 członków w 120 krajach i 200 lokalnych społeczności kapitulnych. IMA świadczy lokalne usługi poprzez swoje biura w Montvale, N.J., USA, Zurychu, Szwajcarii, Dubaju, ZEA oraz Pekinie, Chiny. Więcej informacji na temat IMA znajduje się na stronie http://www.imanet.org.

Źródło: Business Wire News Release