Pomaganie klientom Przejście na Full-Time Freelancing

Jednym z największych kamieni milowych dla freelancera jest dzień, w którym zdecyduje się on porzucić swoją codzienną pracę i wziąć na bok swój zgiełk w pełnym wymiarze godzin. Rzucając pracę, często wkraczają w świat, w którym będą musieli stawić czoła większemu ryzyku i niepewności. Ale z drugiej strony, będą mogli zostać swoimi własnymi szefami, z większą kontrolą nad przebiegiem ich kariery.Ważne jest, aby ludzie przygotowywali się przed podjęciem pracy.

Według raportu FreshBooks “Self-Employment in America Report 2019”, około 15 milionów ludzi w USA pracuje na pełny etat, a kolejne 24 miliony mówią, że chcą dołączyć do swoich szeregów w ciągu najbliższych dwóch lat. Jest to ekscytujący cel, w miarę jak przedsiębiorcy rozwijają nowe oferty i usługi, tworzą nowe miejsca pracy, a ostatecznie pomagają tworzyć podstawę naszej gospodarki. Jednak w ciągu pierwszych pięciu lat mniej więcej połowa amerykańskich przedsiębiorstw poniosła porażkę – dlatego tak ważne jest, aby ludzie przygotowali się do wejścia na rynek.

Przedsiębiorcy z natury są ryzykantami. Jako księgowy, jeśli masz klientów, którzy rozważają pracę dla siebie w pełnym wymiarze godzin, możesz ich wesprzeć, pomagając im w przejściu do prowadzenia własnej firmy. Oto kilka pytań, które być może będziesz chciał z nimi zadać, gdy będą chcieli rozpocząć własną działalność gospodarczą.

1. Czy twój klient ma wystarczające fundusze, aby rozpocząć działalność?

Jednym z pierwszych pytań, jakie należy zadać klientowi, jest pytanie, czy jest on stabilny finansowo. Podczas zakładania małego biznesu zawsze będzie miał pewną dozę wiary, optymizmu i pewności siebie, ważne jest, aby Twój klient miał pewność, że ma wystarczająco dużo pieniędzy, aby rozpocząć swój biznes. Czy po rozpoczęciu działalności może sobie pozwolić na to, by w razie potrzeby przez pewien czas nie płacić za swój biznes?

Wreszcie, czy Twój klient jest gotowy do samodzielnego załatwienia swoich podatków i świadczeń? Kiedy mieli oni tradycyjną pracę, ich pracodawca był odpowiedzialny za ich odliczenia podatkowe, ale teraz, kiedy idą w pojedynkę, jest to ich odpowiedzialność. Ponadto, czy są oni gotowi sami zarządzać swoimi świadczeniami zdrowotnymi, czy też mają oszczędności na opiekę medyczną?

Jako godne zaufania źródło porad, możesz ostrzec swojego klienta, jeśli nie sądzisz, że jest finansowo gotowy do samozatrudnienia. Nie oznacza to, że muszą zamykać drzwi do swojego marzenia o byciu własnym szefem – ale mogą chcieć kontynuować swoją codzienną pracę i występy poboczne przed podjęciem kolejnego kroku.

2. Czy Twój klient ma solidny biznesplan?

Kiedy Twój klient weźmie swój biznes w pełnym wymiarze godzin, będzie musiał pokryć swoje wydatki, złożyć podatki i osiągnąć zysk, a wszystko to bez konieczności posiadania dochodu z codziennej pracy, aby je uzupełnić. Posiadanie biznesplanu pomoże im osiągnąć sukces. Bplany są doskonałym źródłem próbek biznesplanów i szablonów, które pomogą Twoim klientom rozpocząć działalność.

Możesz poinstruować swojego klienta, że przeprowadził swoje badania rynku, zrozumiał jego grupę docelową i że ma plan rozwoju na najbliższe pięć lat. To może skłonić ich do zmiany sposobu pozyskiwania nowych klientów, wysokości opłat za ich usługi, a nawet do zmiany modelu biznesowego.

3. Czy Twój klient wie, jak będzie zarządzał rozliczeniami, raportowaniem i czasem podatkowym?

Dla wielu klientów zarządzanie finansową stroną ich biznesu jest przemyślane. Jednak opłaca się stworzyć system, który pozwala na jak największą automatyzację fakturowania, rozliczania i zarządzania wydatkami. Używanie programu Word lub Excel do nawet podstawowej księgowości może być uciążliwe. Podczas gdy oprogramowanie przeznaczone do tych zadań może być zastraszające dla osób samozatrudnionych, może być krytyczne w pomaganiu im zrozumieć, jak ich działalność jest wykonywana finansowo.

Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o sprawozdawczość. Bez regularnego opracowywania raportów, takich jak Zyski i straty, Wykres kont itp., trudno jest uzyskać dokładny obraz wyników działalności.

Jako ich księgowy możesz im przypomnieć o tym, jak ważne jest regularne śledzenie ich wyników finansowych. Możesz również pomóc im lepiej przygotować się do płacenia podatków, więc ani Ty, ani Twój klient nie musicie się kłócić w trakcie sezonu podatkowego.

4. Czy Twój klient jest przygotowany na wzloty i upadki emocjonalne związane z prowadzeniem biznesu?

Przejście od codziennej pracy do samozatrudnienia może być ogromną zmianą, i to nie tylko z perspektywy finansowej. Zostanie przedsiębiorcą może być często przedsięwzięciem samotnym i izolującym.Ważne jest, aby nie przeceniać emocjonalnej strony prowadzenia biznesu. Możesz zapytać swojego klienta, czy jest przygotowany do częstszej pracy w samotności i czy jest gotowy na niektóre wzloty i upadki prowadzenia własnej firmy.

Ponadto, jeśli znasz innych freelancerów, możesz ich połączyć, aby pomóc im zbudować ich społeczność. Możesz również zachęcić ich do przyłączenia się do lokalnej organizacji lub grupy sieciowej, ponieważ będą mogli znaleźć wsparcie, gdy napotkają nowe możliwości lub staną przed podobnymi wyzwaniami.

Zostanie pełnoetatowym freelancerem może być niesamowicie ekscytujące. Jako księgowy twoich klientów, możesz wzmocnić swoje relacje z nimi i zwiększyć ich zaufanie do ciebie, wspierając ich i prowadząc je, gdy dokonują przejścia do samozatrudnienia.

Powiązane artykuły

Planowanie w zakresie podatku dochodowego od przedsiębiorstw rozpoczynających działalność

9 Rzeczy do zrobienia z dodatkową gotówką