Pomaganie klientom w podejmowaniu mądrych decyzji

Właściciele firm są znani z tego, że podejmują ryzyko. Są oni bardziej komfortowi niż większość, jeśli chodzi o radzenie sobie z niepewnością. Jednak gdy pojawia się coś, czego nikt nie jest w stanie przewidzieć – jak tymczasowe, ale natychmiastowe zamknięcie firmy – nawet najbardziej nieubłagany właściciel firmy może poddać się panicznemu podejmowaniu decyzji.

Jako księgowy lub księgowy masz szanse, że ostatnio jesteś bardziej zajęty niż zwykle. Klienci polegają na Tobie teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, nie tylko po to, aby dostarczyć informacje, których potrzebują do ubiegania się o różne kredyty dostępne w ramach ustawy o opiece nad dzieckiem, ale także po to, aby pomóc w realizacji ważnej strategii zapewniającej przetrwanie ich działalności, co może być wielomiesięcznym spowolnieniem. Ponieważ jednak obawiają się oni niepewności co do przyszłości swojej firmy, Państwa klienci mogą mieć trudności z podjęciem mądrych decyzji o tym, co dalej robić.

Na szczęście, jesteś w doskonałej pozycji, aby pomóc swoim klientom w podejmowaniu najlepszych decyzji dotyczących przyszłości ich firm. Ale po pierwsze, musisz pomóc im pokonać panikę, którą mogą obecnie odczuwać. Poniżej znajduje się pięć wskazówek, które pomogą Ci to zrobić.

Wskazówka 1: Komunikuj się często… i spokojnie

Twoi klienci filtrują teraz wiele “szumów”. Aby być słyszanym, upewnij się, że często do nich sięgasz. Wysyłaj dwa lub trzy krótkie e-maile do swoich klientów co tydzień. Twórz i udostępniaj krótkie (2-5-minutowe) filmy, które w ciągu pierwszych 30 sekund dają krok do akcji. Zadzwoń, aby zapytać, jak sobie radzą… i mieć gotową odpowiedź, jeśli odpowiedzą i powiedzą, że nie radzą sobie zbyt dobrze (patrz Metoda EVOLVE w następnej wskazówce).

Zachowaj spokój tonu i zaprezentuj się jako pomocnik, który jest dostępny. I bądź prawdziwy: Nie ma powodu do przemyśleń czy przeedytowania komunikacji. Ważną rzeczą jest nawiązanie kontaktu z klientami.

Nie każdy klient zareaguje, i to dobrze. Jest to czas, w którym liczy się naprawdę myśl, a Ty będziesz na szczycie ich umysłów, kiedy będą gotowi polegać na Twojej wiedzy.

Wskazówka 2: Poznaj swoich klientów tam, gdzie są

Nie fizycznie, oczywiście, ale staraj się zrozumieć, gdzie są twoi klienci emocjonalnie. Autor biznesowy Mike Michalowicz opracował grafikę Business Crisis Trend, aby pomóc w tym. Jeśli twój klient jest w stanie szoku, desperacji, lub oceny, pracować z nimi, aby przejść od “mózgu jaszczurki” (przetrwanie) myślenie do logicznego myślenia o tym, co muszą zrobić, aby zapewnić przetrwanie ich firm.

Możesz myśleć, “Ale ja nie jestem terapeutą!” I masz rację. Ale możesz być jedyną osobą, z którą twoi klienci muszą rozmawiać o tym, przez co teraz przechodzą. Jeśli czujesz się zagubiony w tym, jak pomóc swoim klientom przejść do logicznego myślenia, sprawdź metodę komunikacji EVOLVE (również Mike Michalowicz).

Dołącz do naszej listy mailingowej

Wpisz swój adres e-mail, aby zapisać się do naszego newslettera i otrzymywać co tydzień najlepsze informacje o AccountingWEB.Wpisz adres e-mail *Enter adres e-mailSign up

Wskazówka 3: Pomóż swoim klientom podjąć kolejną właściwą czynność

Pivot, czy pozostać na kursie? Ubiegać się o pożyczkę, czy walczyć z drużyną? Wrzucić ręcznik i grać w gry wideo, lub stworzyć lejek sprzedaży? Zmęczenie decyzjami jest teraz na najwyższym poziomie, a Twoi klienci polegają na Tobie, aby pomóc im w podjęciu kolejnych właściwych działań.

Znowu możesz myśleć, “Naprawdę nie jestem terapeutą!” Ale możesz pomóc swoim klientom w samodzielnym treningu, używając metody Suzi Welch 10-10-10.

Po pierwsze, pomóż swojemu klientowi określić następne działanie, które rozważa w swojej działalności. Ważne jest, aby koncentrować się tylko na jednej rzeczy na raz, więc udziel mu wskazówek, aby pozostał na właściwej drodze. Następnie zapytaj ich, jak będą się czuli, jeśli będą postępować – a jeśli nie – w ciągu 10 minut, potem 10 miesięcy, a potem 10 lat.

To ćwiczenie pomaga klientowi przejść od podejścia “Band-Aid” do naprawiania swojej firmy do rzeczywistego rozważenia najlepszych działań, które należy podjąć, aby zapewnić jej długotrwałe przetrwanie.

Wskazówka 4: Dostarczyć właściwą wskazówkę we właściwym czasie

.

Teraz chyba nie jest najlepszy czas na edukowanie swoich klientów na temat znaczenia pozyskiwania W-9 od podwykonawców (co zwykle robię na koniec każdego kwartału). Chociaż typowe wskazówki księgowe są nadal ważne, Twoi klienci mają w głowie bardziej palące sprawy. Chcesz skupić się na udzielaniu wskazówek, które są istotne dla Twoich klientów w tym konkretnym momencie.

Kiedy już uda Ci się uchronić swoich klientów przed paniką, którą odczuwają w związku z prowadzoną przez nich działalnością, będziesz chciał mieć pewność, że utrzymają się oni na właściwym torze, aby zapewnić im przetrwanie tego spowolnienia gospodarczego i rozwijać się po powrocie do nowej normy. Zrobisz to, pozostając z nimi w częstej komunikacji, dowiadując się, z czym się obecnie borykają, a następnie dostarczając im odpowiednich wskazówek dotyczących tego wyzwania.

Wspomniałem już o trzech zasobach, ale na stronie AccountingWEB są jeszcze dziesiątki innych – bezpłatnych – dostępnych. Skorzystaj z tych zasobów, aby pomóc w komunikacji z klientami i poprowadzić ich przez to, co dla wielu z nich może być niezbadaną wodą.

Wskazówka 5: Nie bierz rzeczy osobiście

Gniew i frustracja są częstymi reakcjami na stres. Może się okazać, że Twoi najbardziej wyluzowani klienci stają się coraz bardziej wymagający, lub że już bardzo intensywny klient może podnosić głos, gdy rozmawia z Tobą. Twoje próby komunikacji mogą być nie tylko ignorowane; niektórzy klienci mogą cię odrzucić.

Ważne jest, aby pamiętać, że klienci nie są na ciebie sfrustrowani – są sfrustrowani swoją sytuacją. Oczywiście, nie oznacza to, że trzeba pracować samemu w zmęczeniu lub chorobie lub cierpieć werbalne nadużycia, ale pamiętaj, aby przedłużyć swoje klientów trochę łaski, jak pomóc im poruszać się po ich trudnych sytuacjach. Nie bierz tego do siebie, jeśli się na ciebie rzucają, i nie poddawaj się, próbując im pomóc.

A Związek Symbiotyczny

Chociaż mówi się o “ponownym otwarciu” kraju wkrótce, wszyscy zgadzają się, że sprawy nie wrócą do miejsca, w którym były w lutym. (Czy to naprawdę było tylko sześć tygodni temu?) Smutna rzeczywistość jest taka, że niektóre firmy nie otworzą się ponownie. Inne otworzą się ponownie przy ograniczonych możliwościach. Prawdopodobnie potrzeba będzie miesięcy – może lat – aby gospodarka wróciła do miejsca, w którym była na początku dekady.

Oznacza to, że właściciele firm będą uważnie rozważać, gdzie i jak wydają swoje pieniądze, i najprawdopodobniej wydadzą je z dostawcami, którzy byli prawdziwymi pomocnikami podczas tego wydarzenia. Jeśli będziesz często komunikował się z klientami i pomagał im podejmować mądre decyzje, będziesz bardziej skłonny do cięcia, zapewniając długoterminowe przetrwanie swojego biznesu , a jednocześnie będziesz czuł się dobrze wiedząc, że w tym trudnym okresie dostarczasz krytyczne usługi swoim klientom.

Powiązane artykuły

Przygotuj się do doradzania klientom podczas COVID-19

Doradzanie klientom w zakresie ich pieniędzy na pobudzenie