Poprawa relacji pomiędzy sprawozdawczością z góry i z dołu

przez Phyllis Weiss Haserot

Jedną z relacji w miejscu pracy, która kiedyś była dość rzadka, są starsi pracownicy zgłaszający się do młodszych menedżerów. Jest to zjawisko narastające i będzie coraz powszechniejsze, przynajmniej dopóki młodsi pracownicy nie przestaną pracować w jakiejkolwiek formie. W miarę jak boomerzy będą przechodzić od ról liderów i najlepszych ekspertów do nowych ról, które pozwolą następnym pokoleniom awansować w górę drabiny, zobaczymy, co tradycyjnie było niekonwencjonalnymi strukturami.

Chociaż niektórzy ludzie radzą sobie z tym dobrze, w wielu przypadkach, w najlepszym razie, jest to niezręczne, przynajmniej na początku. W najgorszym przypadku, doprowadziło to do procesów sądowych. Ale poważnych napięć i konfrontacji można uniknąć.

Zarówno młodsze, jak i starsze strony związku mogą czuć się niezręcznie. Nowy młody menedżer może czuć się niepewnie, a nawet zastraszony. Starszy członek zespołu również może nie być pewien, jak zareagować. Po intensywnej pracy ze wszystkimi pokoleniami, zaoferuję wskazówki dla starszego podwładnego i młodszego menedżera.

Wytyczne dla starszego podwładnego

Te wskazówki pomogą rozpocząć związek na równej stępce i zminimalizować negatywną energię emocjonalną:

 • Ustalenie wspólnych celów. Skoncentruj się na celu swojej pracy.
 • Bądź otwarty na nowe pomysły i metody. Nie miej obsesji na punkcie różnic w tym, jak cię uczono, co zawsze służyło ci jako najlepsza metoda, ani czy kierownik ma wyobrażenia na temat tego, jak myślisz i jak działasz.
 • Bądź hojny w udzielaniu rad – gdy się o nie zapyta. Stwórz niezagrażające środowisko, w którym będziesz proszony o radę. Nie bądź pedantyczny, jeśli chodzi o rady i niechciane opinie.
 • Poszukuj młodszych współpracowników i ucz się od nich w ramach partnerstwa mentorskiego.
 • Znalezienie możliwości obalenia mitów i postrzegania starszych pracowników.
 • Doceniaj to, w jaki sposób Twój młody menedżer wspiera Cię i dostarcza narzędzi, które pozwolą Ci osiągnąć najlepsze wyniki.
 • Należy jasno określić preferowane style komunikacji i media oraz odpowiednie granice.
 • Zidentyfikuj motywacje młodszego menedżera.
 • Bądź wdzięczny za uznanie, które otrzymałeś i odwzajemnij się.

Wytyczne dla młodszego kierownika

Młodszy menedżer, choć pozornie odpowiedzialny, może czuć się równie niezręcznie jak starszy kolega. Nawet jeśli nie czuje się niepewnie w tej roli, są rzeczy, które młodszy menedżer może zrobić, aby wspierać harmonijne i produktywne relacje. Oto kilka rad, które pomogą promować zaufanie i współpracę:

 • Pamiętaj o celu swojej pracy. Jakie są wspólne cele dla członków zespołu?
 • Okaż szacunek dla doświadczenia (kiedyś będziesz osobą doświadczoną, starszą). Poproś o radę, nawet jeśli uważasz, że wiesz, jakie jest najlepsze podejście. Zapraszaj do udziału i słuchaj.
 • Zbuduj sojuszników wśród starszych pokoleń w swoim zespole w celu uzyskania porady i wsparcia.
 • Przezwyciężyć percepcję «just-a-kid» poprzez swój występ i zaangażowanie innych. Wykorzystaj swoje umiejętności współpracy i nie rób pokazu pożądanych pochwał i uznania.
 • Daj starszym członkom zespołu to, czego potrzebują, aby dobrze wykonywać swoją pracę – zasoby, zezwolenia itp. (co pomoże im sprawić, że będziesz dobrze wyglądał).
 • Dajcie doświadczonym członkom zespołu swobodę, ale z góry ustalcie granice i wymagania dotyczące komunikacji.
 • Zidentyfikuj, co motywuje każdą osobę i jaki rodzaj uznania ma znaczenie dla każdej z nich.
 • Udzielanie odpowiednich kredytów innym i organizowanie ich uznawania.

Solidne i harmonijne relacje ze starszymi kolegami zaprocentują pikami za budowanie kariery młodszego menedżera. Może zapewnić dostęp do sieci (często o dużej mocy) i zwiększyć sukces organizacyjny. Dane demograficzne wskazują, że jest to fala przyszłości.

Co o tym sądzisz? Proszę o przesłanie swoich uwag na temat tych obserwacji na adres [e-mail chroniony] lub komentarz na stronie www.nextgeneration-nextdestination.com.

Pomóż swoim kolegom: Jeśli podobał Ci się ten artykuł, podziel się nim z kolegami i przyjaciółmi, Tweetuj go Retweetuj i «Lubię» go w swoich mediach społecznościowych. Pamiętaj, aby dołączyć prawa autorskie, © 2011 by Phyllis Weiss Haserot, oraz www.pdcounsel.com.

Artykuły pokrewne:

 • Gen X i Y Wprowadzić aktywa do rozwoju działalności
 • Kwestie międzypokoleniowe: Jak rozwijać i dostarczać perspektywę

O autorze:

Phyllis Weiss Haserot jest głosem międzypokoleniowym i prezesem Practice Development Counsel, firmy doradczej ds. rozwoju biznesu i efektywności organizacyjnej, którą założyła w ciągu dwudziestu lat. Szczególny nacisk kładzie się na zyskowność poprawy relacji międzypokoleniowych w miejscu pracy oraz planowanie transformacji dla starszych partnerów z segmentu baby boomer (www.nextgeneration-nextdestination.com). Phyllis jest autorką The Rainmaking Machine i The Marketer’s Handbook of Tips & Checklists (oba Thomson Reuters/West 2011). [ochrona poczty elektronicznej]. URL: www.pdcounsel.com

© 2011 by Phyllis Weiss Haserot