Porady dotyczące bezpieczeństwa w chmurze – firma nie może sobie pozwolić na ignorowanie.

Przetwarzanie w chmurze zmienia sposób, w jaki praktycznie każda firma przechowuje dane i zarządza nimi. Według jednego z badań, 82% firm przechowuje swoje dane na serwerach w chmurze w 2014 roku. Istnieją jednak również pewne zagrożenia. Kwestie bezpieczeństwa należą do ich największych wyzwań, z którymi każda firma musi być przygotowana do radzenia sobie.

Czy cloud computing staje się bardziej ryzykowny?

Wielu ekspertów ważyło się na temat kwestii bezpieczeństwa związanych z przetwarzaniem w chmurze. Niektórzy zwrócili uwagę, że liczba przypadków naruszenia bezpieczeństwa w chmurze gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniego roku. Wskazali oni na duże marki, takie jak Target, Adobe i Morgan Chase, które padły ofiarą hakerów.

W rzeczywistości większa liczba zgłoszeń o naruszeniu bezpieczeństwa nie wydaje się wskazywać, że naruszenia te są coraz częstsze. Nowe przepisy nakładają na marki obowiązek zgłaszania naruszeń bezpieczeństwa, jeśli dotyczą one jakichkolwiek danych klientów, więc wzrost liczby zgłoszeń prawdopodobnie bardziej wskazuje na te nowe wymagania niż na wzrost liczby naruszeń bezpieczeństwa.

Jednak rosnąca liczba zgłoszeń o naruszeniu danych świadczy również o istnieniu problemu. Marki muszą być świadome ryzyka, jakie podejmują podczas przechowywania danych w chmurze, i podejmować wszelkie możliwe środki ostrożności, aby je zabezpieczyć.

5 Zasadnicze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w chmurze

Znani dostawcy usług w chmurze posiadają wiele systemów zabezpieczeń, ale nadal trzeba być proaktywnym w zakresie ochrony danych. Oto kilka wskazówek od CIO i innych organów ds. bezpieczeństwa w chmurze.

  1. Bądź ostrożny z danymi, które przechowujesz w Cloud

Chmura może być bardzo ekonomicznym i wygodnym miejscem do przechowywania danych. Jednak jest ona również oczywistym celem dla niedoszłych hakerów. Należy zawsze zachować ostrożność przy przechowywaniu wszelkich danych wrażliwych, takich jak oczywiste tajemnice handlowe lub numery ubezpieczenia społecznego klientów.

  1. Choose Fairly Complex Password

Większość ludzi nie ma pojęcia, jak łatwo można włamać się do ich haseł. Według raportu Canadian Technology, Media & Telecommunications (TMT) Predictions 2013, dziewięć z dziesięciu haseł może być zhakowane w mniej niż pięć sekund. Musisz wybrać złożone hasła, które są trudne do zhakowania. Duncan Stewart, dyrektor ds. badań do raportu, powiedział, że konieczne jest, aby ludzie znaleźli bardziej złożone hasła.

“Hasła zawierające co najmniej osiem znaków, jedną cyfrę, mieszane litery i symbole niealfanumeryczne uważano kiedyś za solidne, ale można je łatwo złamać wraz z pojawieniem się zaawansowanego sprzętu i oprogramowania”.

Znajdź hasła o długości co najmniej dwunastu znaków, zawierające cyfry i znaki specjalne. Musisz jednak również upewnić się, że są one łatwe do zapamiętania.

  1. Encrypt. Szyfruj. Szyfruj.

Szyfrowanie to najlepsza linia obrony przed hakerami. Musisz zawsze szukać dostawcy chmury, który ma silne algorytmy szyfrujące. Należy również dodać własne warstwy szyfrowania, aby jeszcze bardziej utrudnić penetrację hakerów. Firmy takie jak Nokia Networks oferują kompleksowe rozwiązania mające na celu ograniczenie tych zagrożeń.

  1. Provide Firewalls

Szyfrowanie jest skutecznym sposobem ochrony danych, ale kluczem jest również wykorzystanie zapór sieciowych do blokowania nieautoryzowanego dostępu. “Jest to koc bezpieczeństwa, a jeśli nie utrzymasz zapory sieciowej, jesteś tylko tak dobry jak jej ostatnia aktualizacja. Większość dobrych z nich będzie się aktualizować, aby pojawiać się co noc lub ustalać harmonogram. Jeśli Twój firewall jest starszy niż trzy lata, prawdopodobnie aktualizuje się automatycznie”, powiedział Trey James, dyrektor generalny Xcentric.

  1. Look Into 5G Technology

Oczekuje się, że technologia 5G pojawi się na rynku w 2020 roku. Będzie ona o wiele bezpieczniejsza, więc należy rozważyć przejście na nią, jeśli to możliwe. Zdecydowanie należy przeczytać o technologii 5g i jej zaletach dla chmury, które wielu dostawców, takich jak Nokia Networks, zaczyna oferować.