Potrzebujesz Niche’a?

Księgowi są zalewani ofertami trenerów i konsultantów z programami, które pomagają nam w doskonaleniu naszej działalności. Ci trenerzy oferują wszystko, co tylko można sobie wyobrazić: porady marketingowe, strategie sprzedaży, pomoc cenową, zarządzanie przepływem pracy – ty to nazywasz, a ktoś oferuje program do tego.

Jest jeden wspólny temat dla prawie wszystkich oferowanych nam usług, a mianowicie znaczenie specjalizacji w niszy przemysłowej. Ale czy skupienie się na niszy jest naprawdę konieczne? Czy można mieć kwitnący, dochodowy biznes księgowy bez «niching down»?

Niching your practice

Istnieje wiele argumentów przemawiających za specjalizacją w danej branży. Kiedy specjalizujesz się w niszy przemysłowej, ty też:

  • Zmaksymalizuj swoje wysiłki marketingowe. Dokładnie wiesz, do kogo prowadzisz marketing i możesz skoncentrować swoje wysiłki – i swoje dolary – na osiągnięciu jak najlepszego zwrotu z inwestycji.
  • Postaw się jako ekspert. Skupienie się na konkretnej branży daje Ci czas na poznanie niuansów tej branży. Jesteś w stanie nauczyć się lingo i zidentyfikować – oraz rozwiązać – wyzwania stojące przed tą branżą, dzięki czemu staniesz się ekspertem w tej dziedzinie.
  • Usprawnij swój przepływ pracy. Firmy z danej branży zazwyczaj mają wspólne potrzeby w zakresie księgowości. Pozwala to na skonfigurowanie przepływu pracy, który będzie działał dla większości klientów, prowadząc do większej produktywności i rentowności praktyki, nie wspominając już o mniejszym stresie dla Ciebie i Twojego zespołu.
  • Poleć lepsze ceny za swoje usługi. Nie tylko rozumiesz, co branża, której służysz, może znieść pod względem cen usług księgowych, ponieważ pozycjonujesz się jako ekspert, możesz również otrzymać więcej pieniędzy za wyniki, które pomagasz swoim klientom osiągnąć.

Przy tych wszystkich argumentach przemawiających za wyborem niszy, niektórym trudno uwierzyć, że są księgowi, którzy celowo wybierają , a nie , aby skupić się na niszy branżowej.

minusy Niching

Argumenty przeciwko nichingowi mogą być równie przekonujące, jak argumenty za nim:

  • Co jeśli moja nisza przeżyje spadek? Jest to powszechna troska księgowych, zwłaszcza tych, którzy ucierpieli w wyniku recesji w 2008 roku. Wielu księgowych obawia się, że skupienie się na jednej branży spowoduje, że wszystkie ich przysłowiowe jajka znajdą się w jednym koszyku, co może być katastrofą dla ich praktyk, jeśli branża przeżyje spadek koniunktury.
  • Znudziłabym się. Wielu księgowych prosperuje na odmianie, która wynika z posiadania klientów w różnych branżach. Ci księgowi często opierają się koncentracji na niszy, ponieważ nie chcą stracić tej odmiany.
  • Nie waham się nazwać siebie ekspertem. Częścią niszy jest pozycjonowanie siebie jako eksperta w swojej branży. Niektórzy księgowi niechętnie odnoszą się do terminu «ekspert», czują, że są niedokwalifikowani lub, że postawienie się w roli eksperta byłoby aroganckie i odstręczające dla klientów.
  • Co by się stało z klientami spoza mojej wybranej niszy? Wielu z nas przywiązuje się do swoich klientów, a myśl o wykluczeniu ich, jeśli zdecydujemy się skupić na innej branży, jest bolesna. Niektórzy księgowi obawiają się również, że niszowy charakter działalności «wypędziłby» wielkich potencjalnych klientów spoza wybranej przez nich branży.

Rozpraszanie strachu wokół Niching

Załatwianie spraw nie musi być niczym więcej niż wysiłkiem. Wielu księgowych, którzy mają niszę branżową, utrzymuje istniejących klientów poza swoją wybraną niszą, a niektórzy nawet przyjmują nowych klientów, którzy są w różnych branżach. Pomaga im to zachować część różnorodności, jaką cieszą się w swojej nienazistej praktyce, a także zapewnia ochronę przed spadkiem koniunktury w branży.

Jako księgowi, jesteśmy również w wyjątkowej pozycji, aby widzieć spadki, zanim one na nas wpłyną. To nie tylko pomaga niszowym księgowym pomóc swoim klientom przetrwać burzę ekonomiczną, ale także pomaga nam obracać się i zyskać przyczepność w innej branży, zanim sytuacja stanie się fatalna dla naszych praktyk.

Wreszcie, nie ma wymogu, abyś nazywał siebie ekspertem, jeśli wybierzesz niszę. Szanse są dobre, że Twoi klienci zrobią to za Ciebie, gdy zobaczą wartość, którą dla nich przynosisz.

Wybór karty

Może chcesz się wcisnąć, ale nie wiesz od czego zacząć. Jeśli chcesz się skoncentrować na niszy, poświęć trochę czasu na przeanalizowanie swojej obecnej listy klientów. Sprawdź, czy w jednej branży jest wielu klientów, z którymi naprawdę lubisz pracować. To może być świetny sposób, aby zacząć odkrywać niszę. Jeśli nie widzisz żadnych podobieństw wśród swoich obecnych klientów, to w porządku. Pomyśl o branżach, które Cię interesują lub nawet tych, które wspierają hobby lub pasję.

Jeśli nadal czujesz wahanie przed ogłoszeniem niszowego punktu ciężkości, zacznij powoli i daj sobie trochę łaski, gdy tylko coś wymyślisz. Nie czujesz, że musisz trzymać się tylko jednej branży. Chociaż najlepiej jest skupić swoje wysiłki na jednej branży na raz, aby zmaksymalizować swoje wysiłki marketingowe i przepływ pracy, można łatwo zmieniać nisze lub dodawać nowe w miarę rozwoju i zmian firmy.

Do Niche’a czy nie do Niche’a?

Skupienie się na niszy to świetny sposób na rozwój i usprawnienie działalności, ale nic nie mówi o tym, że w ogóle trzeba się skupić na niszy. Chociaż istnieje wiele korzyści płynących z koncentracji na niszy branżowej, wielu księgowych decyduje się nie podążać w tym kierunku w swojej działalności. Tak długo, jak ta decyzja nie jest oparta na strachu, nie ma nic złego w utrzymaniu uogólnionej praktyki.

Powiązane artykuły

Jak kobiety mogą angażować nowych klientów na wartość

Niwelowanie luki między rolami jako księgowy