Poza zarządzaniem tradycyjną praktyką

Co się stanie, gdy dzisiejsze zasady zarządzania praktykami staną się przestarzałe?

Artykuł ten jest dostosowany do nadchodzącej książki “SevenKeys to Successful CPA Firm Management”

.

W dzisiejszym konkurencyjnym i szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowym, zarządzanie zmianą może być najważniejszą umiejętnością dla każdego CPA.

Przyłącz się do serii seminariów internetowych SevenKeys CPA 2013.

Technologia, demografia i globalizacja wymagają od księgowych nowych modeli biznesowych. Pod pewnymi względami tradycyjne zasady zarządzania praktyką księgową (w skrócie MAP) znajdują się pod taką presją, że mogą już nigdy nie być takie same. Dziś wydaje się, że nie ma jednego, najlepszego sposobu na prowadzenie firmy.

Z pewnością, według różnych władz, samo “nadążanie” jest dużym wyzwaniem dla wielu specjalistów. Według American Institute of CPA “nadążanie” za przepisami podatkowymi i rachunkowymi lub “nadążanie” za technologią wciąż pojawiają się na krótkiej liście kłopotliwych kwestii związanych z umowami CPA.

Ale “nadążanie” to nie jest strategia. W każdym razie nie jest to strategia sukcesu. Wiele z najbardziej udanych firm, które obecnie widzę, wykracza poza “nadążanie”. Albo, powinienem powiedzieć, idą w kółko “nadążanie”.

Lekcja z tych firm jest taka, że nie trzeba “nadążać”, przynajmniej nie w tradycyjnym sensie. Firmy te uczą nas, że sukces nie zależy od robienia wielu rzeczy odpowiednio, ale od robienia kilku rzeczy z prawdziwą doskonałością i wyróżnieniem. Badania CPA Trendlines Research wielokrotnie pokazują, że firmy, które przyjmują zmiany, które są “wczesnymi użytkownikami” nowych technologii i które tworzą kulturę innowacji, najbardziej konsekwentnie wykazują wyższe stopy wzrostu i lepsze wyniki finansowe.

Dziś nowe modele biznesowe są wymyślane, testowane, poprawiane i ponownie testowane. Wiele się dzieje w ramach zawodu CPA, ale równie prawdopodobne jest, że prawdziwe zmiany mogą nadejść, i to w większym stopniu, spoza świata CPA. Księgowi eksperymentują z firmami niepartnerskimi, budowanymi bardziej jak sieci solopreneurów, niż partnerstwa. Struktury nadzoru korporacyjnego zostały wypróbowane w wielu firmach i odniosły wiele sukcesów. Ale tak samo często jak dziś, księgowi tworzą wspólne zbiory ludzi i umiejętności.

Firmy księgowe mają dziś opcje, których nigdy wcześniej nie miały. Opcje do konkurowania. Opcje własnościowe. Opcje w zakresie zatrudnienia. Opcje w zakresie off-shoringu i outsourcingu. Opcje w zakresie technologii. opcje w zakresie zarządzania i zarządzania. Rzeczywiście, główną innowacją w branży firm CPA w ciągu ostatnich 30 lat nie była, jak często się mówi, technologia. Technologia nie zmienia niczego sama w sobie; po prostu przyspiesza, według Bruce’a W. Marcusa piszącego w “Professional Services Marketing 3.0.”. Nie, zmiana w biznesie CPA jest napędzana przez konkurencję. A konkurencja napędza innowacje. Z kolei innowacyjność tworzy różnorodność opcji dla postępowych firm.

Więc, czy całe pojęcie MAP, które znamy, jest przestarzałe? Pamiętaj, że termin MAP pojawił się w leksykonie tego zawodu dopiero w latach 70-tych. Przedtem, prowadzenie firmy CPA nie było uważane za naukę. W latach 80-tych, wraz z pojawieniem się konkurencji i innowacji, które zostały wyzwolone przez decyzję Sądu Najwyższego z 1977 r. (Bates przeciwko adwokatowi stanu Arizona), wyprowadzającą marketing CPA z szafy, firmy potrzebowały standardowych systemów i procedur, aby zarządzać swoimi praktykami jak przedsiębiorstwem. A zawód ten się rozwijał.

W latach 90-tych firmy CPA rozwijały się w szybkim tempie, tak szybko i z zyskiem, że przyciągały uwagę spekulantów z Wall Street, którzy chcieli zwijać dziesiątki lub setki firm w nowe spółki krajowe. Niektóre z nich pracowały i są tu obecne do dziś. Większość z nich nie pracowała i nie pracuje. Następnie na początku XXI wieku, gdy boom dot-com upadł, gdy Enron eksplodował i Arthur Andersen implodował, i gdy rząd uchwalił ustawę Sarbanes-Oxley, zawód ponownie wystartował, z usług asekuracyjnych w tak wysokim zapotrzebowaniu, że największym problemem był brak personelu.

Teraz nadchodzi Wielka Recesja 2007 roku i znalezienie personelu nie jest już głównym priorytetem. W ciągu kilku miesięcy sektor księgowości i rachunkowości zlikwidował około 80 000 miejsc pracy, czyli prawie 10% siły roboczej według danych Departamentu Pracy USA, uzyskanych przez CPA Trendlines.

W chwili obecnej firmy CPA ostrożnie cieszą się umiarkowanym ożywieniem gospodarczym, goniące za nadmiernym zatrudnianiem pracowników, zmotywowane do zwiększania wydajności za pomocą nowych technologii, a wiele z nich czuje się pilniej niż kiedykolwiek wcześniej, aby wyjść z kryzysu, zanim gospodarka ponownie się zmieni.

Dzięki opcjom dostępnym obecnie dla firm CPA, widzimy teraz połączenie różnych modeli biznesowych.

  • Możesz założyć firmę z laptopem i telefonem komórkowym w rogu Starbucksa.
  • Możesz prowadzić księgowość nie będąc firmą księgową.
  • Nie można w ogóle prowadzić księgowości, po prostu sprowadzić klientów i wysłać zaplecze pracy poza stan lub z kraju.
  • Możesz być globalny jako solista, lub możesz być globalną firmą, która działa jak banda solistów.

Istnieje nawet model działalności księgowej, który działa za darmo; to sprawia, że jest to dochód z reklamy.

A jak długo będzie trwał interes 1040? Około 12 milionów klientów zniknęło z rynku płatnych preparatów w latach 2010-2012, ponieważ przyjęli oni programy typu “zrób to sam”.

Zawód wydaje się być gotowy, jak sądzę, na wielki skok do przodu. Kto wie, co to będzie? Może tak naprawdę to nie będzie jeden skok, ale wiele. Cokolwiek będzie dalej, zostanie zbudowane na różnorodności dzisiejszych gwałtownie poszerzających się możliwości.

Patrzenie na to, jak różnorodność wpłynęła na inne sfery – patrzenie na to przez pryzmat obiektywów historycznych, socjologicznych i technologicznych – sugeruje, że zmiana nadejdzie tak szybko, że nie zobaczymy jej nadejścia.

Tak naprawdę, następna duża rzecz jest już pewnie tutaj. Po prostu jeszcze tego nie wiemy.