Prawda za największymi współczesnymi trendami w rachunkowości

Kiedy mówimy o trendach w oprogramowaniu księgowym, to jest wyraźnie kuszące, aby przynieść automatyzację i zarządzanie przepływem danych w tych dniach, ale nie ma nic więcej do tego.

Tak, jesteśmy prowadzeni do Accounting 2.0, gdzie księgowi są przewodnikami finansowymi i tak, firmy księgowe naciskają na przychody z abonamentu, co prowadzi ich prosto do chmury. I tak, robimy więcej, mając mniej i oszczędzając czas dla klientów. Wszystkie te rzeczy są prawdziwe.

Jednak prawdziwie interesującym trendem leżącym u podstaw tego wszystkiego jest przejście na infrastrukturę chmury. Cynik we mnie zawsze mówi, że jest to spowodowane obawami o dochody. Upuszczasz program desktopowy w chmurze, dodajesz garść funkcji i zamieniasz jednorazowy zakup za 400 dolarów w cykliczny strumień przychodów w wysokości 150 dolarów rocznie. Rzeczywistość jest taka, że chmura jest po prostu lepsza.

Korzystanie ze wspólnych zasobów robi trzy rzeczy – prawdopodobnie więcej niż trzy, ale ludzie kochają trójkę, więc oto jesteśmy – z korzyścią dla użytkowników oprogramowania księgowego:

1. Przyspiesza przetwarzanie i otwiera nowe narzędzia raportowania. Wywołując moc AWS lub Azure, jesteś w stanie wykonać wszystkie rodzaje zadań, z którymi Twój Lenovo 2006 będzie miał do czynienia. Można korzystać z funkcji rozpoznawania postaci na paragonach, w ciągu kilku sekund stukać zasoby innych firm i tworzyć kopie zapasowe plików, które działają mimo awarii dysku lokalnego. Umieszczenie księgowania w chmurze daje dostęp do surowych zasobów.

2. Chmura łączy w sobie technologię jak kolczaste uderzenie na balu maturalnym. Banki są łatwiejsze do pracy, dodatki stron trzecich są łatwiejsze do zintegrowania, a ty możesz używać urządzeń mobilnych, aby dać klientom dostęp w podróży. To jest zwycięzca w mojej książce, ale może cię uprzykrzyć. Klienci mogą teraz sięgnąć do wraku z dowolnego miejsca w Stanach Zjednoczonych, poprosić o zajrzenie do ich książek w środku nocy i spróbować naprawić to sami. Myślę, że ogólna wartość powiązań jest pozytywna, ale są pewne wady do przezwyciężenia.

3. Wreszcie, chmura daje producentom oprogramowania księgowego szansę, aby dane ponownie stały się piękne. Możesz tego nigdy nie zauważyć, ale sposób, w jaki projektujemy oprogramowanie do użytku online, był kiedyś napędzany przez ograniczenia rozmiaru bazy danych. Aby je przezwyciężyć, producenci oprogramowania tworzyliby obejścia, budowali dziwne równoległe bazy danych lub mieliby jeden system w Phoenix i drugi w Des Moines.

Dzisiejsza technologia pozwala nam budować dobrze zorganizowane, łatwo dostępne i szybko manipulowane (patrz punkt 1) bazy danych. Dzieje się to tak daleko za kulisami, że nigdy by się tego nie dowiedzieli, ale praca wykonywana dzisiaj zmieni sposób działania oprogramowania księgowego w ciągu najbliższych pięciu lat.W rzeczywistości, to już się zaczęło.

Automatyzacja i przepływ danych

Na szczycie całej tej pięknej infrastruktury znajdują się dwa trendy, na które zwróciliśmy uwagę na początku tego całego przedsięwzięcia – automatyzacja i przepływ danych. Największe trendy w oprogramowaniu księgowym sprowadzają się do tego, jak możemy zarządzać danymi przy jeszcze mniejszych nakładach.

Optyczne rozpoznawanie znaków (OCR) zmienia sposób, w jaki firmy rejestrują wydatki, pozwalając im po prostu na robienie zdjęć swoich rachunków. Jest to technologia, która istnieje od lat, ale przy większym dostępie do ogromnych banków mocy obliczeniowych, może się to zdarzyć w ułamku czasu, który tradycyjnie był potrzebny.

Automatyzacji podlega również przesunięcie tektoniczne wszystkich generowanych przez nas danych. Mówimy o usunięciu problemów z podwójnym wprowadzaniem danych, aby ograniczyć liczbę błędów, ale bądźmy szczerzy – są to dane, które i tak były czasem wprowadzane w pięciu różnych miejscach. Ręczne wprowadzanie danych jest zmorą czystych danych, a my w zasadzie eliminujemy je z procesu.

Będziemy nadal poświęcać mniej czasu na pozyskiwanie danych, mniej na ich wprowadzanie, a mniej na przenoszenie ich z miejsca pochodzenia do miejsca przeznaczenia. To wszystko stanie się na zapleczu budowanej przez nas infrastruktury chmury.

Myśli i obawy końcowe

Jakość produktów przechodzących do chmury musi wzrosnąć. Opóźnienie, buggy i ogólnie rzecz biorąc irytujące doświadczenie użytkownika nie mogą być normą. Ohydne fasady przyćmiewają wiele fantastycznych opcji i to musi się skończyć.

Jeśli mamy zamiar wskoczyć w świat księgowości opartej na chmurze, korzystając z jej możliwości i dostępności, musimy sprawić, aby doświadczenie księgowych było bardziej pozytywne niż obecnie. Myślę również, że wojna technologiczna będzie powolna w ciągu najbliższych kilku lat i rozpocznie się prawdziwa wojna z doświadczeniami użytkowników. Wtedy zaczniemy widzieć więcej historii o prawdziwym sukcesie.