Prezenty, które ciągle dają: Wybór odpowiedniego prezentu biznesowego

przez Jack LaRue

Prawie każdy z nas od czasu do czasu daje prezenty związane z działalnością gospodarczą. Może trzeba podziękować pracownikowi, który wyszedł ponad to. Może potrzebna jest nagroda na konkurs. A może trzeba podziękować klientowi. Bez względu na powód, wybór odpowiedniego prezentu może być wyzwaniem.

Często wydaje nam się, że droższy prezent jest wyrazem większej wdzięczności, ale nie zawsze tak jest. Uważam, że pomocne jest myślenie o prezentach w kategoriach dwóch kluczowych czynników: natychmiastowej nagrody i trwałego doświadczenia.

Natychmiastową nagrodą jest uczucie, które odbiorca otrzyma natychmiast po otrzymaniu prezentu. To jest ta łatwa część. Wszyscy lubimy otrzymywać prezenty i wszyscy lubimy być rozpoznawani za dobrze wykonaną pracę. Tak więc nawet jeśli Twój prezent jest czymś ogólnym, np. gotówką lub kartą prezentową, Twój gest podziękowania zostanie prawdopodobnie dobrze przyjęty.

Wyzwanie polega na stworzeniu trwałego doświadczenia, które odbiorca będzie pamiętał, pozytywnego skojarzenia, które pozostanie z osobą. Jednolity, uniwersalny prezent raczej nie będzie zbyt skuteczny w tym zakresie.

Dla długotrwałego efektu, myślę, że warto zastanowić się nad bardziej spersonalizowanym prezentem, być może będzie to doświadczenie, które obdarowany zapamięta na długo. I nie musi być kosztowny. Bilety na spektakl lub koncert, kolację w miłej restauracji, czy też butelkę wina mogą wywołać trwałe wspomnienia.

Jakiś czas temu w myPay Solutions rozdaliśmy dwukilogramowe batoniki czekoladowe w dowód uznania dla klientów. Nie były one aż tak drogie, ale mogę powiedzieć, że stworzyły bardzo niezapomniane wrażenia dla odbiorców. Większość z nich nigdy wcześniej nie widziała nawet dwukilogramowej tabliczki czekoladowej. A ponieważ bary były wystarczająco duże, aby się nimi podzielić, stworzyły niezapomniane wydarzenie dla całego biura odbiorcy.

Następnym razem, gdy będziesz musiał zakupić podziękowanie lub nagrodę, postaraj się stworzyć doświadczenie, które odbiorca zapamięta. To prawdopodobnie zaowocuje szczęśliwszym odbiorcą i lepszą relacją na długi czas.

Przeczytaj więcej artykułów marketingowych autorstwa Jacka LaRue.

O autorze:

Jack LaRue jest starszym wiceprezesem myPay Solutions w Thomson Reuters Tax & Accounting.